„Mirdita, dobar dan"

BBC
Ekstremisti pokušavaju da probiju kordon i spreče otvaranje festivala „Mirdita, dobar dan“.

Dan posle sirena, hapšenja i sukoba na severu Kosova situacija se normalizovala, ali nije sve gotovo – u Beogradu je grupa ekstremista uz povike „Ovo je Srbija“ pokušala da spreči otvaranje festivala kosovske kulture „Mirdita, dobar dan“.

„Ovaj festival je mera normalizacije, a ne kada dva političara sede za stolom. Normalizacije će biti kada budemo imali festival bez policije, baklji i problema“, rekao je na otvaranju Ivan Đurić iz Inicijative mladih za ljudska prava, koja organizuje festival.

Ranije u toku dana, Srbi sa severa Kosova su održali protest na centralnom trgu u Kosovskoj Mitrovici.

„Ako žele da čiste dvorište, neka krenu od svog. Svedoci smo najveće nepravde kojoj nema kraja. Znam da ćete reći da je teško ostati pribran i smiren, ali apelujem da ne nasedate na provokacije skuvane po receptima zapadne kuhinje“, rekao je na protestu lider Srpske liste Goran Rakić, prenosi N1.

Kosovski premijer Ramuš Haradinaj je u međuvremenu ponovio da je akcija specijalnih kosovskih snaga bila „zakonska obaveza“.

„Kada Srbija udara na kriminal negde u Srbiji, mi se ne žalimo“, rekao je Haradinaj, piše B92.

Predsednik Vučić za to vreme kaže da je „konačni cilj“ jučerašnje akcije bilo hapšenje Željka Bojića, šefa operative kosovske policije za region Sever.

Oglasili su se i predstavnici Evropske unije – visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini izjavila je u Briselu da ti događaji pokazuju da status kvo između Srbije i Kosova nije održiv, da Beograd i Priština moraju da se vrate dijalogu i pokušaju da postignu sporazum o normalizaciji odnosa, javlja Beta.

U akciji specijalne jedinice kosovske policije u utorak uhapšeno je 28 ljudi, među kojima je 20 Srba, sedam Albanaca i jedan Bošnjak, saopšteno je iz kosovske policije, na šta je Srbija odgovorila podizanjem borbene gotovosti vojske.

Akcija hapšenja

Getty Images
Tokom akcije u utorak uhapšeno je 28 ljudi, među kojima je 20 Srba

Rus i UNMIK

Među povređenima i uhapšenima bio je i Mihail Krasnoščekov, ruski državljanin, radnik UNMIK-a u Zubinom Potoku, kao i srpski član osoblja UN-a Dejan Dimić.

Glavni tužilac u Kosovskoj Mitrovici Šćikiri Sila rekao je da je Krasnoščekov pušten na slobodu zahvaljujući imunitetu koji ima kao pripadnik UNMIK-a, dok je Dimić još u zatvoru.

Zvaničnici Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu za BBC na srpskom kažu da pripadnici UNMIK-a imaju imunitet od bilo kog oblika hapšenja ili pritvaranja.

„U skladu sa međunarodnim i kosovskim zakonom, osoblje UNMIK-a, bilo lokalno ili međunarodno, ima imunitet od pravnog postupka u pogledu izgovorenih reči i svih dela koja su izvršili u službenom svojstvu“, kažu u pisanom odgovoru za BBC na srpskom.

UNMIK je saopštio da će svako povređivanje pripadnika te organizacije imati diplomatske posledice.

Zlatan Elek, zamenik direktora bolnice u Zubinom Potoku, za BBC na srpskom objašnjava da je Rus povrede zadobio udarcem kundaka u lice, kao i da im je rekao da su mu pripadnici specijalnih snaga Kosova udarali glavu o automobil.

„Krasnoščekov je zbog preloma više kostiju lica i lobanje primljen na intenzivnu negu bolnice u severnom delu Kosovske Mitrovice. Biće uskoro prebačen u Beograd na VMA, sve je dogovoreno“, kaže Elek.

Evropska unija

Stigle su i prve reakcije iz Evropske unije.

Federika Mogerini, uz upozorenje da status kvo na Kosovu nije održiv, izjavila je u Briselu da se nada da će dijalog Beograda i Prištine uskoro biti obnovljen.

„Uverena sam da je sporazum moguć ako se steknu uslovi za nastavak pregovora na najvišem nivou, ali potrebno je ispuniti preduslove za to, pre svega ukinuti kosovske takse na robu iz Srbije iz Bosne i Hercegovine“, rekla je šefica evropske diplomatije.

Dijalog Beograda i Prištine u Briselu prekinut je nakon što je Priština uveo takse na robu koja iz Srbije dolazi na Kosovo.

Posle šest meseci pauze zvaničnici Beograda i Prištine krajem aprila ponovo su se našli u istoj prostoriji, ali u Berlinu, ne u Briselu. Novi sastanak zakazan je za početak jula.

Mirdita

Uprkos tenzijama, Ivan Đurić kaže da su poslednje pripreme za festival bile „čak mnogo opuštenije nego prošle godine“.

Desničarski protesti nisu sprečili otvaranje festivala.
The British Broadcasting Corporation

„Jedino što su jutros oko osam sati nešto detaljnije pretresali autobus koji je sa Kosova išao za Beograd, u kojem je bilo četrdesetak umetnika i gostiju festivala.

„Otvorili su svaki kofer i malo drugačije sve radili nego sa drugim autobusima, ali to je izuzetak, inače je saradnja sa policijom sasvim u redu“, rekao je Đurić za BBC na srpskom.

Kosovski novinari koji su bili u autobusu su to objavili, pa se tim povodom oglasio i kosovski ministar inostranih poslova Bedžet Pacoli, dodaje on.

„On je to iskoristio u svoje svrhe, ali napravili su od komarca slona, zaista“.

Đurić dodaje i da je na Terazijama, kod izlaza iz tunela, osvanula poruka protiv festivala.

Mirdita

BBC
Plakat protiv festivala na izlazu iz Terazijskog tunela u centru Beograda

Festival Mirdita, dobar dan trajaće do 1. juna, a otvoren je izložbom Hajde da vodimo ljubav Škumbina Tafilaja i projekcijom filma Hladni novembar.

Ove godine je omladina DSS-a dan pre festivala već održala protest.

Proteklih godina je festival pratilo dosta tenzija, zbog pretnji i protesta desničarskih grupa i partija.

Kosovo, dan kasnije

Deluje sve normalno, menjaju se zastave, stavili su nove, a vlasnici kafića na centralnom trgu u Mitrovici su morali da zatvore lokale, kaže za BBC na srpskom Tatjana Lazarević iz Kosseva.

„To je na severu Kosova uvek tako još od 1999. godine – pola sata posle tenzije deluje da se ništa ne dešava. U Mitrovici naročito, jer je isturenija, ali i u Zubinom Potoku.

„Nasilje, povređeni, poginuli i posle pola sata kao da se ništa nije dogodilo. To su uvek te dve slike.

„Sada deluje sve normalno i mirno – ljudi sede u kafićima i idu na posao, ali to ne znači da se za nekoliko minuta neće sve promeniti… Vanredna situacija je ovde redovna“.

Portparol KFOR-a Vićenco Graso ističe da je situacija trenutno „pod kontrolom“.

„Juče je bilo malo tenzija, ali na svu sreću one su ostale na izolovanim lokacijama i završene su tokom dana, tako da moram da kažem da je mirno“, rekao je on za televiziju Prva.

Kako kaže, pripadnici KFOR-a su tokom jučerašnjeg dana pratili situaciju i nisu se mešali jer akcija kosovske policije nema veze sa njihovim mandatom.

Kosovo special police ROSU

Besar Ademi/Anadolu Agency/Getty Images
Toko hapšenja u utorak povrđeno je pet policajaca

„Kosovska policija snosi potpunu odgovornost za sprovođenje vladavine prava i kada sprovode te dužnosti oni to rade bez dodatne dozvole“, rekao je on.

„Akcija je završena bez velikih problema, osim onoga u Zubinom Potoku, tako da ako kosovska policija ne traži našu intervenciju, mi nećemo intervenisati, osim ako situacija nije izuzetno loša, da preti miru i stabilnosti“.

Graso je istakao i da je najveća pretnja po mir i stabilnost na Kosovu i Metohiji retorika političara i mediji koji u tome učestvuju.

Reakcije

U međuvremenu su se oglasili brojni zvaničnici sa obe strane.

Bedžet Pacoli, ministar inostranih poslova Kosova, naveo je na Fejsbuku da je akcija policije sprovedena u cilju „hapšenja građana Kosova, među kojima ima i policajaca, uključenih u aktivnosti organizovanog kriminala“.

Kako navodi, akcija je pripremana nekoliko meseci u cilju jačanja vladavine prava na Kosovu.

Na Fejsbuku se oglasio i predsednik kosovske skupštine Kadri Veselji, koji smatra „da ne postoji objektivniji cilj za državu od garantovanja vladavine prava“, piše Kossev.

Smatra i da niko neće biti pošteđen, a tu uključuje i „one koji su zloupotrebili zvanične pozicije nošenjem uniforme Republike Kosova“.


Šta se desilo?

  • Nešto pre pola sedam ujutru u Kosovskoj Mitrovici su se oglasile sirene za vazdušnu opasnost
  • Tokom hapšenja Srbi sa severa Kosova su na više mesta podigli barikade, kako bi sprečili kosovsku policiju da uđe u naselja u kojima žive Srbi
  • Situacija je bila najteža u Zubinom Potoku, gde je nekoliko građana povređeno, pretpostavlja se gumenim mecima, a policija je bacala i šok bombe, prenosi Kossev
  • Uhapšeno je 19 policajaca, među kojima su jedan komandir, tri poručnika i 15 policijskih službenika
  • Povređeno je pet policajaca koji su učestvovali u hapšenju – od čega su dvojica ranjena iz vatrenog oružja – kao i šest civila koji su postavili barikade u Zubinom Potoku
  • Među povređenima i uhapšenima je bio i jedan ruski državljanin – pripadnik UNMIK administracije koji je kasnije pušten.
  • Specijalne jedinice kosovske policije počele su da se povlače sa severa Kosova nešto posle 12 časova
  • Do akcije je došlo dan nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Skupštini Srbije rekao da će ukoliko ne bude postignut kompromis sa Prištinom, Albanci napasti Srbe na Kosovu

Armed Kosovo police during a raid near the town of Zubin Potok. Photo: 28 May 2019

Reuters
Akcija kosovske policije na severu Kosova

Tokom prepodneva od predstavnika kosovskih Srba stizale su nešto jači tonovi.

Potpredsednik Srpske liste Igor Simić rekao je da se akcija dogodila dok su Srbi sa severa bili „obezglavljeni“, jer su njihovi predstavnici bili u Beogradu, na specijalnoj sednici Skupštine o Kosovu.

Episkop Raško-prizrenski Teodosije najoštrije je osudio „preteranu upotrebu sile kosovske policije na severu Kosova i Metohije“, ističući da takva dešavanja idu na ruku zagovaračima ideje razgraničenja, prenosi Kossev.

„Dok se sever Kosova disciplinuje brutalnom upotrebnom policijske sile, pod izgovorom zavođenja reda, kosovske institucije ignorišu gaženje vladavine prava i institucionalni teror koji opština Dečani primenjuje protiv manastira Visoki Dečani, odbijajući izvršenje sudske odluke Ustavnog suda Kosova.

Kako kaže, namera Prištine je bila da zastraši stanovništvo i demonstrira silu, dodajući da posebno osuđuju upotrebu sile protiv pripadnika UNMIK-a.

„Kao Crkva ostajemo čvrsto uz svoj verni narod, apelujemo na vladavinu prava koja treba da se primenjuje prema svima jednako, a ne po ključu etničke i verske pripadnosti i očekujemo od KFOR-a i međunarodne zajednice da spreče ponavljanje ovakvih nemilih događaja“, navodi Episkop Raško-prizrenski.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari