Aljbin Kurti

AFP
Aljbin Kurti

Lider Samoopredeljenja Aljbin Kurti u ponedeljak je izabran za predsednika Vlade Kosova, pošto ga je u Skupštini podržalo 67 poslanika, šest više od neophodne većine.

To je njegov drugi premijerski mandat.

Nova vlada ima 15 ministarstava, ali je Srpska lista prethodno navela da neće podržati Kurtijevu vladu i da će se žaliti kosovskom Ustavnom sudu jer, kako su rekli, srpskoj zajednici pripadaju dva ministarstva.

U ekspozeu, Kurti je rekao da će pandemija korona virusa biti izazov broj jedan i da će nova vlada u toku godine obezbediti vakcine za 60 odsto stanovništva.

Kada je reč u dijalogu sa Srbijom Kurti je naglasio da bez „priznavanja nezavisnog Kosova ne može da bude normalizacije odnosa između dva naroda i dve zemlje“.

Srbija mora da prihvati istinu, dodao je.

Prema njegovim rečima, Kosovo sa Srbijom ima otvorena pitanja koja treba rešiti dijalogom, a naglasio je da se ne može postići nijedan napredak ako nema napretka u rešavanju sudbine nestalih na Kosovu.

„Naše susedske odnose ćemo unaprediti kroz reciprocitet. Put ka integraciji u Evropsku uniju može biti izazovan, ali nema alternative“, rekao je Kurti.

Ko je u novoj Vladi Kosova i zašto se buni Srpska lista?Potpredsednici su Besnik Bisljimi, Emilja Redžepi i Donika Gervala, koja je i ministarka spoljnih poslova.

Ministar finansija je Hekuran Murati, ministar pravde Aljbulena Hadžiju, zdravlja Arben Vitija, tehnologije Arberije Nagavci, ministar kulture Hajrulah Keku, lokalne uprave Eljbert Krasnići, životne sredine, prostornog planiranja i infrastrukture Ljiburn Aljiju, a ministar poljoprivrede i šumarstva Faton Peci.

Za ministra odbrane Kurti je predložio Armenda Mehaja, unutrašnjih poslova Dželjalja Svečlu, industrije, preduzetništva i trgovine Rozetu Hajdari, ministra ekonomije Artana Rizvanolija, ministra za zajednice i povratak Gorana Rakića, dok će ministar regionalnog razvoja biti Fikrim Damka, preneo je Kosovo onlajn.

Šef poslaničke grupe Srpske liste Igor Simić rekao je da se krši zakon i zagarantovana prava, navodeći da Srpskoj listi, koja je predala 11 potpisa poslanika, sleduju dva, a ne jedno ministarstvo.

Simić je rekao da će zbog toga Srpska lista pravdu zatražiti pred Ustavnim sudom i da neće glasati za vladu.

Kurti je na to odgovorio da Srpska lista nije sačinila koalicioni sporazum već da će Rakić biti ministar na osnovu podrške birača 14. februara i garancija ministarske pozicije srpskoj zajednici na osnovu kosovskog ustava.

Optužbe o kršenju zakona stigle su i od predsednika Demokratske partije Kosova Envera Hodžaja, koji je rekao da „glasanje za premijera pre nego što je izabran predsednik Kosova nije u skladu sa zakonom“

U Prištini je konstituisana i nova Skupština Kosova, a pored potvrđivanja poslaničkih mandata i polaganja zakletvi, izabrani su predsednik i pet potpredsednika.

Jedan od najbližih saradnika lidera pokreta Samoopredeljenje (PS) i bivši ministar spoljnih poslova u prvoj vladi Aljbina Kurtija, Glauk Konjufca izabran je za predsednika Skupštine sa 69 glasova za, 33 protiv i bez uzdržanih.

Za potpredsednike kosovske skupštine izabrani su Saranda Bogujevci iz LVV, Bedri Hamza iz PDK, Kujtim Šalja iz LDK, Slavko Simić iz Srpske liste i Bekim Arifi iz drugih nevećinskih stranka.

Koliko će trajati druga vlada Aljbina Kurtija?

Kada je Aljbin Kurti u oktobru 2019. prvi put doveo Samoopredeljenje na mesto najjače stranke na Kosovu, najavio je korenite promene – ali se na premijerskom mestu, u koaliciji sa Demokratskim savezom Kosova (DSK), zadržao nešto duže od pedeset dana.

Uprkos tome što je poslednju kampanju vodio pod parolom da Samoopredeljenje želi pobedu bez koalicija i sada su mu bili neophodni partneri.

„Imaćemo novu vlast bez onih koji bi trebalo da se reformišu u opoziciji“, poručio je Kurti u izbornoj noći 14. februara.

Kurti je u ekspozeu rekao da je pandemija korona virusa najveći izazov, ali posmatrači navode da ima i drugih velikih tema i problema.

„Ljudi su veoma frustrirani korupcijom i, iznad svega, arogancijom stranaka koje su na vlasti od proglašenja nezavisnosti i zloupotrebljavali su pozicije“, rekla je ranije za BBC na srpskom Đuljijeta Muškoljaj, profesorka Pravnog fakulteta u Prištini.

Sličnog je mišljenja i novinarka Serbeze Hadžiaj.

„Samoopredeljenje će imati veoma težak posao da načini neki napredak jer je Kosovo, i inače jedna od najslabijih evropskih ekonomija, sada dodatno pogođeno pandemijom.

„Kosovo je zemlja u kojoj su korupcija i organizovani kriminal veoma rašireni i teško je za jedan mandat promeniti realnost zarobljene države“, rekla je ona za BBC na srpskom.

Ona podseća i da bi vlada Samoopredeljenja mogla drugačije da vodi već dugotrajne pregovore sa Srbijom.

„Kurti je poznat po tome da je manje spreman na ustupke, obećao je da će primenjivati politiku reciprociteta sa Srbijom.

„Ostaje da se vidi da li će biti spreman na bilo kakav kompromis“, rekla je Hadžiaj.

U prethodnom mandatu, Kurti nije podržao pregovore koje je u ime bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa vodio njegov izaslanik Ričard Grenel, a koji su rezultirali Vašingtonskim sporazumom.

Lider Samoopredeljenja navodio je da su se srpski i kosovski predsednik Aleksandar Vučić i Hašim Tači dogovarali o razmeni teritorija i promeni granica, što za Kurtija nije bilo prihvatljivo.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari