Francuski serijski ubica poznat kao Zmija, osuđen za dvostruko ubistvo turista u Aziji tokom 1970-ih godina, pušten je iz zatvora u Nepalu.
Sud je odlučio da sedamdesetosomogodišnji Čarls Sobhraj može da izađe ranije zbog starosti i dobrog vladanja.
U nepalskom zatvoru je proveo 19 godina zbog ubistva dvoje ljudi iz Severne Amerike 1975. godine.
Sobhraj, čija je priča prikazana u TV drami Zmija, vrebao je uglavnom mlađe turiste sa Zapada koji su pohodili hipi staze po Indiji i Tajlandu.
- Kako je Deda Mraz iz tržnog centra postao ozloglašeni serijski ubica
- Serijski ubica Zodijak: Policija ga traži više od 50 godina i još ne znaju ko je on
- Rešena misterija stara 35 godina – bivši policajac na samrti priznao da je serijski ubica
Serijski ubica je bio na odsluženju dve kazne, svaka po 20 godina, u glavnom gradu Nepala Katmanduu za ubistva Amerikanke Koni Džo Bronzič i njenog prijatelja iz Kanade Lorena Karijera 1975. godine.
U odvojenom suđenju, iz 2014. godine, za ubistvo Karijera dobio je da odsluži kaznu u zatvoru sa maksimalnim obezbeđenjem.
Vrhovni sud Nepala dozvolio je da Sobhraj bude pušten u sredu pošto je njegov advokatski tim zatražio skraćenje kazne zbog zdravstvenog stanja.
Zakon u Nepalu pruža mogućnost osuđenicima koji se dobro vladaju i odsluže tri četvrtine kazne da ranije izađu na slobodu.
„Neprekidno držanje u zatvoru nije u skladu sa ljudskim pravima osuđenika“, glasila je presuda, prenosi agencija Frans pres, a dodaje se i da su važan faktor za puštanje bili i njegovi srčani problemi. Operisao je srce 2017.
Sobhraja su dovodili u vezu sa više od 20 ubistava između 1972. i 1982. u kojima su žrtve drogirane, davljene, prebijane ili spaljivane.
Zvali su ga Zmija ili Bikini ubica jer je umeo da se prerušava toliko obmanjujuće da je uspeo da pobegne iz zatvora, a i zbog toga što su mu na meti uglavnom bile mlade žene.
To je kasnije postalo naslov BBC-jeve i Netfliksove hit serije o ubici koja je objavljena 2021.
- Misteriozna smrt koja opseda Norvešku već pola veka
- Tvin Piks – 32 razloga zašto volimo misteriju koja traje
- „Opet bih to uradio. I uradiću”: Ubistvo koje i posle 23 godine dovodi do novih žrtava
- Džek Trbosek – misterija koja traje
- Istorija giljotine – od prvog pogubljenja, preko mitova, do zabrane uvoza u Srbiju
Pre dve osuđujuće presude u Katmanduu, Sobhraj je već proveo dve decenije iza rešetaka u Indiji za trovanje autobusa francuskih turista.
Tokom tog perioda je pažljivo izveo bekstvo iz zatvora tako što je drogirao zatvorske čuvare. Kasnije je tvrdio da je to bio trik da bi izbegao izručenje na Tajland gde su mu sudili za još pet ubistava.
Tajlandske vlasti su izdale poternicu za njim sredinom sedamdesetih za trovanje i ubistvo šest žena, od kojih su neke pronađene mrtve na plaži blizu grada rizorta Pataje.
Kada je pušten iz zatvora u Indiji 1997. godine, Sobhraj se vratio u Francusku. Živeo je u Parizu i davao plaćene intervjue novinarima.
Po dolasku u Nepal uhapšen je za ubistvo Bronzič 2003. kada ga je u kazinu u Katmanduu uočio reporter.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviterui Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.