Narodno verovanje kaže da kada vidite zvezdu padalicu treba da poželite želju, jer će se i ostvariti. Bez obzira da li u ovo verujete ili jednostavno uživate u posmatranju astronomskih fenomena, stižu vaši srećni dani.
Prva kiša meteora u 2025. godini, Kvadrantidi, dostići će vrhunac 3. i 4. januara i moći će da se vide golim okom.
Aktivnost je počela 28. decembra i trajaće do 12. januara.
Ovaj meteorski pljusak biće „najbolji ove godine“, kaže Međunarodna meteorska organizacija (IMO).
- Istorijski trenutak: Nasina svemirska letelica skoro dotakla Sunce
- Galaksija „Božićna svetlost“ otkriva kako je nastao Univerzum
- Novo svemirsko istraživanje: Ima li života na Uranovim mesecima
Kada dostignu vrhunac i u savršenim uslovima za posmatranje moći će da se vidi do 120 „svetlećih meteora poput vatrenih kugli“ na sat, pri čemu će čestice ulaziti u Zemljinu atmosferu brzinom od oko 40 kilometara u sekundi, navodi američka svemirska agencija NASA.
Međutim, spektakl na nebu „obično ne ispuni očekivanja posmatrača zbog kratke maksimalne aktivnosti (6 sati) i nepovoljnih vremenskih uslova početkom januara“, dodaje IMO.
Kvadrantidi su nazvani po nekadašnjem sazvežđu Quadrans Muralis, koje je ustanovljeno krajem 18. veka, ali ga Međunarodna astronomska unija nije uvrstila u zvanični spisak sazvežđa 1922 .godine.
Veruje se da ih je prvi primetio italijanski astronom Antonio Brukalasi 1825. godine, koji je posmatrao meteore na tom dela neba.
„Atmosferom je prošlo mnoštvo svetlećih tela poznatih pod imenom zvezde padalice“, primetio je on.
Kvadrantidi su jedna od retkih meteorskih kiša koja nastaje od krhotina asteroida (kamenih nebeskih tela), dok druge nastaju od kometa (sačinjenih od leda i prašine).
Kako se posmatraju Kvadrantidi
Kvadrantidi će se najbolje videti sa Zemljine severne hemisfere gde je radijant, tačka na nebeskoj sferi iz koje prividno izlaze meteori određenog meteorskog roja, visoko iznad horizonta.
Nažalost, „malo ovih aktivnosti može da se vidi južno od ekvatora“, jer je radijant ili veoma nizak ili se ne vidi zbog kratkih letnjih noći, kaže IMO.
Meteori mogu da se pojave bilo gde na nebu, ali se najbolje uočavaju kada su na oko dve trećine puta iznad horizonta gde su slojevi atmosfere ređi.
Neki od spektakularnijih meteora mogu ponekad da se vide iz gradskih sredina, ali ih je najbolje posmatrati daleko od svetlosnog zagađenja urbanih područja.
„Što je nebo tamnije, veće su šanse da vidite i bleđe meteore“, kaže dr Ešli King, planetarni naučnik i stručnjak za meteore u Prirodnjačkom muzeju u Londonu.
Pun Mesec može da osvetli nebo i oteža uočavanje meteora, tako da se najbolje vide kada se vrhunac meteorskog pljuska podudari sa mladim Mesecom.
Kada meteorski roj dostigne vrhunac oko 3. i 4. januara, Mesec će zaći ranije uveče zbog čega će biti manje smetnji za posmatranju ovog astronomskog fenomena.
Za posmatranje meteorske kiše nije potrebna posebna opremu, ali jeste strpljenje.
Dakle, pronađite mračno mesto daleko od gradskog osvetljenja, lezite na leđa, stopala okrenite u pravcu severoistoka, i dajte očima 15 do 20 minuta da se prilagode tami.
„Možda nećete moći ništa da vidite prvih 10 minuta“, kaže dr King.
„Ali kada se naviknete, počećete da primećujete sve više i više. Zato nemojte brzo da odustanete“.
Šta izaziva kišu meteora
Iako se nazivaju „zvezde padalice“, meteori zapravo nisu zvezde.
To su sitni ostaci od nastanka našeg Sunčevog sistema koji sagorevaju dok prolaze kroz Zemljinu atmosferu.
Većina meteora su sitne čestice prašine, ne veće od zrna peska, koje putuju neverovatnom brzinom.
„Dok izlaze iz vakuuma svemira i ulaze u Zemljinu atmosferu, to malo zrno prašine stupa u interakciju sa svim česticama i jonima u atmosferi.
„Zagreva se od trenja i stvara zadivljujući bljesak koji vidimo“, objašnjava dr King.
Meteorska kiša se javlja kada Zemlja uleti u oblak relativno sitnih kamenih ili metalnih fragmenata koji nastaju pri sudarima asteroida ili isparavanjem materijala sa kometa, poznati i kao meteoroidi, koji pri ulasku velikom brzinom u atmosferu planete sagorevaju i ostavljaju svetli trag za sobom.
Vrhunac meteorskog roja se dešava kada se Zemlja kreće kroz najgušći deo takvog oblaka, i tada je vidljiv najveći broj meteora.
Ne brinite ako propustite Kvadrantide, jer će ove godine biti i drugih kiša meteora, mada ne tako spektakularnih, a neke će biti vidljivije sa južne polulopte.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.