mateus saldanja, partizan

Wojciech Szubartowski/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Saldanja je dao oba gola za Partizan protiv kijevskog dinama. Prvi je dao iz penala, izvevši takozvanu ‘panenku’

Sedam godina Partizan nije imao priliku da igra u kvalifikacijama za Ligu šampiona, 14 godina je prošlo otkako je igrao u grupnoj fazi najjačeg evropskog takmičenja, a po svemu sudeći neće ni ove.

Vicešampion Srbije pretrpeo je ubedljiv, sramotni poraz od kijevskog Dinama 6:2 u poljskom Lublinu, gde je ukrajinski klub domaćin, i nerealno je očekivati da će crno-beli za osam dana u revanšu u Beogradu napraviti čudo.

Partizanu nikako ne leže ukrajinski timovi, a pogotovo kijevski Dinamo sa kojim je u istoriji igrao četiri puta i ne zna za pobedu.

Iako je Partizan poveo protiv Dinama, sve se raspalo u poslednjih pet minuta prvog poluvremena.

Partizan je došao u vođstvo u 22. minutu golom Mateusa Saldanje, koji je izveo čuvenu ‘panenku’ iz penala, ali je Dinamo golovima Mikole Šaparenka, Vladimira Braška i Aleksandra Karavajeva (od 41. do 45+1. minuta), Vladislava Kabajeva u 55., Denisa Popova u 83. i Pihaljonoka u 90+2. minutu, ostvario rezultat koji ih je doveo na korak od 3. kola kvalifikacija za Ligu šampiona, gde ih čeka Glazgov Rendžers.

Brazilac Saldanja, koji će ostati do kraja evropskog kvalifikacionog ciklusa (ma koje takmičenje bilo), dao je još jedan gol u 66. minutu, tek toliko da nada ostane da tinja bar još do 31. jula, mada je to nemoguća misija.

partizan, dinamo kijev

Aleksandar Karavajev (Dinamo) i Aldo Kalulu (Partizan) u borbi za loptu

Na tribinama stadiona u Lublinu bilo je nekoliko hiljada ljudi, najvatrenijih pristalica Dinama nije bilo, a nije ni bilo gostujućih navijača, jer su se klubovi unapred napravili takav dogovor.

U revanšu u Beogradu za sedam dana neće biti nikog na tribinama, osim službenih lica i novinara, jer je Partizan pod ranijom kaznom Evropske fudbalske unije (UEFA), a Ukrajinci, iako mogu da dođu, odlučili su da ne vode navijače.

Promaja u odbrani Partizana

Partizan godinama igra sporednu ulogu u srpskom prvenstvu, muči se finansijski, navijači su ljuti na upravu i traže promene, a sve se to odražava i na teren.

Povratak Aleksandra Stanojevića na trenersku klupu Partizana pred novu sezonu, čoveka koji je crno-bele 2010. godine odveo u grupnu fazu Lige šampiona, ulio je malo optimizma u sumorna dešavanja beogradskog kluba.

Ali je i njegov početak u Evropi odraz dešavanja u klubu koji je prošle sezone ispao iz Lige konferencije, trećeg po kvalitetu evropskog takmičenja, još dok su se nosile majice sa kratkim rukavima.

Čak i da nekim čudom sustigne i prestigne prednost Dinama u revanšu, Partizan, objektivno, nema tim za Ligu šampiona.

A pitanje je i da li ima tim za Ligu Evrope, drugo po kvalitetu evropsko takmičenje, za koje će se boriti ako ispadne od kijevskog Dinama.

aleksandar stanojević

Aleksandar Stanojević

Iako je Stanojević izveo ofanzivni sastav u Lublinu, Partizan je u velikom delu meča igrao podređenu ulogu i osim tog penala i akcije iz koje je Saldanja grudima dao gol u drugom poluvremenu gotovo da nije napravio šansu.

Sa druge strane, golman Aleksandar Jovanović je i pre primljenih golova u nekoliko navrata spasavao crno-bele.

Neverovatne greške pravili su igrači Patizana u odbrani, a posebno je zapanjujući bio drugi gol Dinama kada dvojica fudbalera crno-belih nisu uspeli da izbace loptu iz šesnaesterca, a treći je to učinio tako da je poslao pravo na nogu Braška koji je matirao Jovanovića.

Politički govor trener kijevskog Dinama

Utakmica je imala političku uvertiru, a atmosferu je zakuvao trener Dinama Aleksandar Šovkokvski kritikom Partizana zbog odlaska u Moskvu i igranja pripremnih utakmica sa ruskim klubovima.

„Partizan je otišao na takozvani ‘bratski turnir’ u zemlju koja napada i ubija građane naše zemlje. Smatramo da su ovi postupci neprijateljski prema našem klubu i našoj zemlji“, rekao je on uoči meča.