Brazilske vlasti saopštile su da raspoređuju vojsku duž granice sa Venecuelom nakon što je venecuelanska vlada objavila planove da pripoji oblast koju većinski kontroliše druga južnoamerička država – Gvajana.
Regija Esekibo bogata naftom je sporna još od 19. veka kada je Gvajana bila britanska kolonija.
Nakon što su pre nekoliko godina otkrivene rezerve nafte i gasa na moru, Venecuela je obnovila zahtev da joj se vrati teritorija.
U nedelju je održan referendum u Venecueli na kojem je ogromna većina, prema zvaničnim rezultatima, podržala vladine težnje o teritoriji Esekibo.
Prema zvaničnim podacima, 95 odsto birača na referendumu u Venecueli podržalo je osnivanje nove venecuelanske države u regionu.
Iako je glasalo tek dva miliona ljudi, što je oko 10 odsto birača sa pravom glasa, težnje vlasti Venecuele imaju veliku podršku u zemlji.
- „Esekibo je naš“: Hoće li Venecuela nasilno oduzeti spornu teritoriju bogatu naftom
- Vlada i opozicija Venecuele postigle dogovor za izbore, Amerika ublažava naftne sankcije
- „Plaćen sam da tvitujem državnu propagandu“
Predsednik Venecuele Nikolas Maduro potom je zatražio od državne naftne kompanije da tamo izda dozvole za eksploataciju i predložio je da skupština usvoji zakon kojim bi ta oblast postala deo Venecuele.
Ovi potezi Venecuele izazivaju zabrinutost u celom regionu.
Dok Gvajana drži armiju u visokom stepenu pripravnosti, brazilska vojska je saopštila da premešta više trupa u pogranični grad Boa Vista, glavni grad države Roraima, kao i da doprema borbena vozila.
Međutim, svaki eventualni vojni upad Venecuele bio bi logistički izazovan – venecuelanski vojnici bi morali da prođu kroz brazilsku teritoriju ako krenu u Esekibo, jer je teren nepristupačan na drugim mestima.
Prema novinskoj agenciji AFP, brazilska vojska je saopštila da pojačava prisustvo u regionu kao deo napora da se „garantuje nepovredivost teritorije“.
Helikopter gvajanske vojske sa sedam ljudi u sredu je nestao u blizini granice sa Venecuelom.
Međutim, komandant vojske Gvajane Omar Kan rekao je da nema „informacija koje sugerišu da je Venecuela umešana“.
Šta kaže Gvajana?
Dok je region zabrinut, predsednik Venecuele Nikolas Maduro za to ne haje i najavljuje da će njegova zemlja zauzeti teritoriju bogatom naftom.
Između ostalog, naložio je skupštini da usvoji zakon o aneksiji Esekiboa.
Predsednik Gvajane Irfan Ali u objavi na Fejsbuku osudio je Madurove, kako je naveo, „pogrešne korake“.
Dodao je da je razgovarao sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija i da traži od Saveta bezbednosti UN da razmotri intervenciju.
„Ovo je direktna pretnja teritorijalnom integritetu, suverenitetu i političkoj nezavisnosti Gvajane“, rekao je on.
Pružio je uveravanja investitorima, uglavnom naftnim kompanijama, da je njihov posao i novac siguran.
Venecuela godinama tvrdi da je bila nepravedna odluka iz 1899. da se Velikoj Britaniji dodeli upravljanje regionom od 159.500 kvadratnih kilometara.
Slučaj je trenutno pred Međunarodnim sudom pravde, iako Venecuela kaže da sud nema ovlašćenja da odlučuje o tome.
Sud je upozorio Venecuelu da ne preduzima nikakve radnje koje bi mogle da promene status kvo Esekiboa.
Esekibo je pod vlašću Gvajane, a pre nje Britanske Gvajane, više od jednog veka, ali Venecuela dugo pokušava da ga kontroliše.
Otkriće nafte u vodama kod obale Esekiboa 2015. godine doprinelo je pokretanju trenutnog spora.
Napetosti su dodatno porasle u septembru ove godine, kada je Gvajana organizovala tender za dozvole za istraživanje u tim vodama.
Bogatstvo Gvajane se uglavnom zasniva na proizvodnji i izvozu nafte, što je njenu ekonomiju učinilo jednom od najbrže rastućih u svetu poslednjih godina.
Venecuela, u međuvremenu, pokušava da se izvuče iz višegodišnje ekonomske krize, koja je pogoršana američkim sankcijama uvedenim na njenu prodaju nafte naon što je Maduro 2018. godine iazabran za predsednika.
Venecuela ima najveće potvrđene rezerve nafte na svetu.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.