Vučić

FoNet

Vladajuća Srpska napredna stranka proglasila je pobedu u velikoj većini opština i gradova u kojima se glasalo na lokalnim izborima u Srbiji, dok opozicija tvrdi da može da formira vlast u Nišu.

SNS je „čisto i ubedljivo“ pobedio u svim opštinama, osim u Bačkoj Topoli, Senti, Kanjiži i Tutinu, gde u većini žive manjinske zajednice – Mađari i Bošnjaci, saopštio je lider SNS Miloš Vučević.

Dok vladajući SNS tvrdi da je glasanje proteklo bez problema, opozicija navodi da je izborni proces obeležio niz nepravilnosti: dupli birački spiskovi, pritisak na birače i organizovano glasanje.

U Nišu je i opozicija proglasila pobedu.

„Od večeras je Niš slobodan grad, jako smo dugo čekali da dođe pravda i da pravda pobedi nepravdu, a da radost pobedi tugu“, rekao je doktor Dragan Milić, koji je predvodio grupu građana koja je osvojila najviše opozicionih glasova, ističući da neće biti saradnje sa naprednjacima.

Vreli dan, izostanak gužvi na biračkim mestima, manji broj incidenata, mahom u Novom Sadu, kao i relativno slaba izlaznost obeležili su lokalne izbore u Srbiji.

Na skoro 30 stepeni, ljudi su za odbornike skupština glasali u 89 gradova i opština, među kojima su Beograd, Novi Sad, Niš, Čačak, Valjevo i većina vojvođanskih opština.


Kako izgledaju buduće gradske skupštine?

  • Beograd
  • Lista oko SNS 52,8 odsto (64 mandata)
  • Kreni promeni 17,6 odsto (21 mandat)
  • Biramo Beograd – Zeleno-levi front 12,2 odsto (14 mandata)
  • Mi snaga naroda 8,1 odsto (devet mandata)
  • Ruska stranka 1,2 odsto (dva mandata)

Izvor: Gradska izborna komisija

* procena Ipsosa i Cesida na osnovu 89,7 odsto uzorka

Novi Sad

  • Lista oko SNS 53,1 odsto
  • Udruženi za slobodan Novi Sad 24 odsto
  • Kreni promeni 9,7 odsto
  • Heroji Miša Bačulov 3,8 odsto
  • SVM 1,2 odsto

* procena Ipsosa i Cesida na osnovu 88,1 odsto uzorka

Niš

Iako su i Srpska napredna stranka i njihovi koalicioni partneri, ali i opozicija proglasile pobedu u Nišu, još nije jasno ko će imati većinu u novoj skupštini trećeg najvećeg grada u Srbiji.

Niška Gradska izborna komisija je u ponedeljak popodne saopštila da je lista oko SNS-a dobila najveći broj glasova – 44,31 odsto glasova, odnosno 30 mandata, prenele su Južne vesti.

Skupština grada Niša ima 61 odborničko mesto, pa je za većinu potreban 31 mandat.

Prema podacima GIK-a, Grupa građana Dr Dragan Milić osvojila je 24,49 odsto glasova, što je 16 mandata, opoziciona koalicija Biramo Niš 16,2 odsto glasova, odnosno 10 mandata.

Po dva mandata osvojile su još dve opozicione liste Kreni-promeni I ja sam Niš (3,93 odsto) i Ujedinjeni – Nada za Niš (3,88 odsto), dok je jedan mandat pripao Ruskoj stranci.

Prema ovim rezultatima, ako široka koalicija okupljena oko SNS-a napravi dogovor sa Ruskom strankom, kako je najavljeno u izbornoj noći, imaće većinu za formiranje vlasti – 31 mandat, dok će ujedinjena opozicija imati 30 mandata.

Ruska stranka osvojila je 1.224 glasa i ona kao manjinska nije imala obavezan cenzus.

Rezultati niškog izbornog organa razlikuju se od preliminarnih podataka Cesida i Ipsosa na osnovu 100 odsto obrađenog uzorka.

Prema njima, lista oko SNS je osvojila 29 mandata.

Đorđe Stanković, nosilac opozicione liste Biramo Niš, objavio je na društvenoj mreži Iks da oni imaju nešto drugačije podatke i da je njihova lista osvojila 11, a ne 10 mandata, kako su objavili Cesid i Ipsos, kao i da opoziciona koalicija Nada nema tri, nego dva mandata.

To bi značilo da u zbiru, opozicione liste Grupa građana Dr Dragan Milić, Biramo Niš, koalicija Nada i Kreni promeni imaju većinu, odnosno 31 mandat.

Broj glasova i raspodela mandata prema podacima Gradske izborne komisije:

  • Lista oko SNS 49.243 glasa (30 mandata)
  • Dr Dragan Milić 27.211 glasova (16 mandata)
  • Biramo Niš 17.909 glasova (10 mandata)
  • Kreni promeni 4.372 glasa (dva mandata)
  • Nada za Niš 4.307 glasova (dva mandata)
  • Ruska stranka 1.224 glasa (jedan mandat)

Ko bi s kim mogao da napravi vlast u Nišu?


Šta su rekli učesnici izbora?

Predsednik Srbije i član SNS Aleksandar Vučić kaže da je ta stranka u decembru u Beogradu osvojila 54 mandata, a da sada računaju na 62 ili 63 mandata

Skupština Beograda ima 110 odborničkih mesta i za vladajuću većinu je dovoljno 56 mesta.

„To je neverovatna pobeda 52 odsto glasova.

„Tako je i u Novom Sadu, gde je opozicija izašla udruženo, mi smo osvojili ubedljivu pobedu 53 odsto, to je 45 mandata“, rekao je Vučić, dodajući da su naprednjaci i u Nišu trijumfovali.

„Razmislite hoćete li tamo sami da vladate, jer nije rezultat kao u Novom Sadu i Beogradu“, poručio je saborcima, dodajući da ne treba da pokazuju bahatost i da „seire“ zbog trijumfa.

Kako je rekao, u Nišu su od 61 odborničkog mesta osvojili 32 mandata, ali da je lista doktora Milića sa osvojenih oko 15 mandata, napravila dobar rezultat koji je „vredan poštovanja“.

Naprednjaci su, kaže, pobedili u 15 od 17 beogradskih opština i u skoro svim vojvođanskim opštinama.

„Nezamislivo i možda čudesnije je što smo u Subotici dobili oko 49 odsto, a naši partneri Mađari 27 odsto, zajedno imamo 77 odsto“, dodao je Vučić.

„Nevidljiva ruka Beograda neće nikad više upravljati Nišom“, rekao je doktor Milić u izbornoj noći, čija je lista drugoplasirana u ovom gradu.

Tokom kampanje je, kaže, bila neravnopravna borba, ali su sa „24 sekunde u programu RTS-a uspeli da osvoje toliko procenata“.

„Dobro je da nam nisu dali 35 sekundi“, rekao je i pozdravljen je aplauzom pristalica.

Kontrolori liste Kreni-promeni su zbog toga dobili nalog da ne potpisuju zapisnike sa izbora, rekao je lider ovog pokreta Savo Manojlović.

„Ovo su bili najneregularniji izbori u Srbiji dosad, ali je rezultat Kreni-promeni procentualno najjači rezultat opozicije na izborima od 2012. godina, mada nema šta da se slavi u zemlji sa ovakvim uslovima“, rekao je Manojlović.

Savo Manojlović

Reuters
Savo Manojlović, lider pokreta Kreni-promeni

Dobrica Veselinović iz Zeleno-levog fronta je saopštio da nisu zadovoljni rezultatima u Beogradu i izlaznošću, kao i da je „bio težak i mučan izborni dan“.

Kako kaže, protiv njih su bili, ne samo naprednjaci, već i njihovi „sateliti“.

„Borili smo se protiv napredne kriminalne hobotnice.

„Izvinjavam se porodici i biračima što još nismo oslobodili Beograd“, rekao je Veselinović, dodajući da nastavljaju borbu.

Opozicija se nada da bi mogla da formira vlast u dve beogradske opštine – na Vračaru i Starom gradu.

Kako su glasali ostali gradovi?

Za Čačak postoje oprečne informacije: dok opozicija tvrdi da je „to drugi slobodan grad“ i naprednjaci nemaju većinu, SNS navodi da su osvojili 53 odsto, prenosi Blic.

Prema podacima naprednjaka, drugoplasirana je lista Ivan V. Ćalović „Istina i čast“ – 14,52 odsto, Grupa građana „Probudimo Čačak“ – 13 odsto, „Svi za Čačak“ – 6,46 odsto, prim. dr Milan Roganović Srpski pokret Dveri – 5,72 odsto, Čačak protiv nasilja i Novi DSS – 5,98 i Ruska stranka – 1,12 odsto.

U Sremskoj Mitrovici, na osnovu 70 odsto obrađenih glasova, lista „Aleksandar Vučić – Sremska Mitrovica sutra“ osvojila je 61 odsto glasova, grupa građana „Grad za sve nas“ 18 odsto, „Sremska Mitrovica protiv nasilja“ 13 odsto glasova.

U Vrnjačkoj Banji, prema preliminarnim podacima – lista „Vrnjačka banja sutra“ 72,2 odsto, lista i ja sam Vrnjačka Banja – Biram borbu Radosav Pejović 17 odsto, a lista „Ujedinjena opozicija Ljubiša Karamarković“ 7,95 odsto glasova.

Prema podacima naprednjaka, koje je RTS preneo, u Jagodini koalicija Jedinstvena Srbija – SPS osvojila je 57 odsto glasova, SNS 28 odsto, „Mi snaga naroda“ 3,79 odsto, a koalicija opozicionih stranaka 6 odsto.

Preliminarni rezultati izbora u Kikindi – SNS 66,14 odsto, Ujedinjena opozicija Kikinde – 14,45 odsto glasova, koalicija „Biram borbu! Biram Kikindu“ – 7,57 odsto glasova, Savez vojvođanskih Mađara – 6,04 odsto glasova.

Izlaznost

IZBORI 2.6. 2024.

Zorana JevticREUTERS

Izlaznost u Beogradu je bila oko 46 odsto, objavila je posmatračka organizacija Crta.

Još nema zvaničnih podataka o odzivu u drugim mestima, pre svega u Novom Sadu i Nišu, ali prema ranijim podacima posmatračkih organizacija bila je između 44 i 46 odsto.

„Mi porodično izlazimo na izbore i to treba da bude obaveza svih građana.

„Ako hoćemo neke promene moramo da glasamo“, kaže 31-godišnji Nišlija Vladimir Mitić.

Incidenti

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije saopštilo je da tokom izbora nije bilo ozbiljnijih incidenata, osim napada na policiju i oštećenja imovine Sajma u Novom Sadu.

Aktivisti Srpske napredne stranke bacili su suzavac na novinare, opozicione aktiviste i građane na Novosadskom sajmu.

Među novinarima na koje je bačen suzavac bio je i reporter agencije Beta.

Prethodno je grupa građana predvođena liderima opozicije u Novom Sadu razvalila vrata od hale u kojoj se nalazi kol centar Srpske napredne stranke.

Novosadski odbor Srpske napredne stranke potvrdio je da je reč o stranačkom kol centru koji je „legalno i legitimno“ radio, a zatim brutalno napadnut, za šta su optužili „vandale i kriminalce“.

izbori jun 2024.

Djordje KojadinovicREUTERS

Bilo je incidenata i u Beogradu.

Radomir Lazović iz Zeleno-levog fronta objavio je na Fejsbuku da je fizički napadnut jedan od članova te stranke.

„U Zemunu su članu našeg mobilnog tima, koji je otkrio korišćenje paralelnog biračkog spiska na biračkom mestu koje je nadgledao, razbili glavu ciglom. Čovek je u Urgentnom centru“, napisao je Lazović na Fejsbuku.

U poslednja tri sata glasanja na lokalnim izborima u Nišu, Novom Sadu i Beogradu posmatrači Cesida i Ipsos su primetili nekoliko nepravilnosti, između ostalog, upisivanje birača na pogrešno mesto u izvodu iz biračkog spiska, fotografisanja listića iza paravana, porodično glasanje i ubacivanje listića u pogrešnu kutiju.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Lokalni izbori 2024: SNS proglasio pobedu u 85 od 89 opština, ko će napraviti vlast u Nišu 1

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari