Muškarac star 26 godina optužen je za ubistvo tokom smrtonosne pucnjave prošle nedelje na Brajana Tomsona, izvršnog direktora američkog giganta za zdravstveno osiguranje Junajted heltker (United Healthcare).

Luiđi Manđone priveden je u ponedeljak u gradu Altuna u Pensilvaniji, oko 450 kilometara zapadno od Njujorka, pošto ga je prepoznala mušterija u restoranu brze hrane Mekdonalds.

Diplomac koledža Ajvi liga (Liga bršljana) i ugledne porodice u Merilendu, pronađen je u posedu pištolja i rukom ispisanog dokumenta koji ukazuje na „motiv i način razmišljanja“, saopštila je policija.

Manđone se potom pojavio na sudu u Pensilvaniji gde je optužen po pet početnih tačaka i odbijena mu je kaucija.

Samo nekoliko sati kasnije, njujorški istražitelji optužili su Manđonea za ubistvo i još četiri tačke, između ostalih i za nošenje vatrenog oružja.

Pedesetogodišni Brajan Tomson pogođen je 4. decembra sa nekoliko hitaca u leđa ispred njujorškog hotela Hilton, a nešto kasnije je preminuo u bolnici.

Policija veruje da je Tomsonovo ubistvo bilo unapred planirano.

osumnjičeni za ubistvo

NYPD Crime Stoppers
Njujorška policija objavila je nove fotografije osumnjičenog za ubistvo izvršnog direktora američkog giganta za zdravstveno osiguranje Junajted heltker

Osumnjičeni je u zatvoru u Pensilvaniji, gde je zvanično optužen za posedovanje nelicenciranog vatrenog oružja, falsifikovanje i davanje lažne identifikacije policiji.

Imao je lisice na rukama kada se pojavio na sudu ranije u ponedeljak.

U farmerkama i tamnoplavoj majici, Manđone je delovao smireno tokom saslušanja, povremeno gledajući prisutne oko sebe, pa i medije.

Prošlonedeljna pucnjava pokrenula je ogromnu poteru, a istražitelji iz Njujorka su koristili jedan od najvećih svetskih digitalnih sistema za nadzor, kao i policijske pse, dronove i ronioce u jezeru u Central parku u potrazi za napadačem.

Na kraju je mušterija Mekdonaldsa u Altuni prepoznala osumnjičenog iz medijskih izveštaja i upozorila zaposlenog, koji je potom obavestio policiju.

Kada je policija stigla, Manđone im je pokazao lažnu vozačku dozvolu iz Nju Džerzija sa imenom Mark Rosario, navodi se u sudskim dokumentima.

„Utihnuo je i počeo da se trese“ kada ga je policajac pitao da li je nedavno bio u Njujorku, dodaje se u krivičnoj prijavi.

Kada mu je rečeno da će biti uhapšen ako je slagao, rekao je pravo ime, navodi se u sudskim spisima.

Upitan zašto je lagao, policajcima je rekao da „očigledno nije trebalo“.

Pretresom njegovog ranca pronađen je, kako je policija nazvala, napravljena puška, koja je mogla biti urađena 3D štampačem, i pun šaržer sa šest metaka municije od devet milimetara.

Tužioci su rekli da je takođe nosio američki pasoš i 10.000 dolara u gotovini, od čega 2.000 dolara u stranoj valuti, iako je Manđone osporio taj iznos na sudu.

Fotografija napadača uzeta sa ulične kamere

BBC
Fotografija napadača sa ulične kamere

Ispisani dokument od tri stranice koji je pronađen kod njega sugeriše da je gajio „lošu nameru prema korporativnoj Americi“, rekli su zvaničnici.

Istražitelji kažu da su na čaurama pronađenim na mestu ubistva Tompsona bile ispisane reči „odbiti“, „odbraniti“ i „odbaciti“.

Zvaničnici veruju da bi ovo moglo da bude referenca na ono što kritičari nazivaju „tri D osiguranja“ – taktika koju koriste osiguravajuće kompanije da odbiju zahteve za plaćanje pacijenata u američkom komplikovanom zdravstvenom sistemu.

Ranije u toku dana, komesarka njujorške policije Džesika Tiš rekla je da su oružje i prigušivač koje su istražitelji zaplenili od osumnjičenog „odgovaraju oružju upotrebljenim u ubistvu“ Tompsona.

Sada se očekuje da će Manđone imati mogućnost da odustane od izručenja državi Njujork ili da ga ospori.

Ako ga se odrekne, odmah će biti stavljen na raspolaganje njujorškim vlastima.

Ako on to ospori, proces bi mogao da potraje između 30 i 45 dana.

Porodica osumnjičenog je izjavila da su „šokirani i skrhani“ njegovim hapšenjem.

„Molimo se za porodicu Brajana Tomsona i molimo ljude da se mole za sve uključene“, navodi se u njihovoj izjavi, koju je na društvenim mrežama u ponedeljak kasno objavio rođak optuženog, zakonodavac države Merilend Nino Manđone.

Ko je Luiđi Manđone?

Mađone, star 26 godina, rođen je i odrastao u Merilendu, ali ima veze i sa San Franciskom u Kaliforniji, kaže šef detektiva Njujorka Džozef Keni.

Nije ranije hapšen u Njujorku, a njegova poslednja adresa bila je Honolulu na Havajima, saopštila je policija.

Pohađao je privatnu srednju školu za dečake u Baltimoru, zvanu Gilman, prema zvaničnicima ove obrazovne ustanove.

Imenovan je za pozdravnog govornika, što obično čini učenik sa najvišim postignućima u razredu.

Škola je u saopštenju situaciju nazvala „duboko uznemirujućom“.

Bivši školski drug iz razreda Fredi Lederberi rekao je novinskoj agenciji AP da Manđone dolazi iz bogate porodice, čak i za standarde te privatne škole.

„Iskreno, sve mu je išlo u životu“, rekao je Lederberi.

Pogledajte kako je izgledalo dovođenje Luiđija Manđonea u sud u Pensilvaniji
The British Broadcasting Corporation

Manđone potiče iz ugledne porodice u oblasti Baltimor čiji poslovi obuhvataju držanje seoskog kluba i staračke domove, navode lokalni mediji.

Ubrzo pošto je osumnjičeni optužen, republikanski poslanik Nino Manđone, za koga se veruje da mu je rođak, objavio je saopštenje u kome se navodi da je porodica „šokirana i devastirana“.

Osumnjičeni je diplomirao na Univerzitetu u Pensilvaniji, gde je završio osnovne i master studije računarske nauke, prema navodima ove ustanove.

Takođe je osnovao klub za razvoj video igara.

Prijatelj koji je pohađao koledž Ajvi liga u isto vreme kada i Manđone opisao ga je kao „super normalnu“ i „pametnu osobu“.

Bio zaposlen kao data inženjer u TruKaru (TrueCar) sajt za digitalnu maloprodaju novih i polovnih automobila, prema podacima na njegovim profilima na društvenim mrežama.

Portparol kompanije rekao je za BBC da tamo nije radio od 2023.

Prema LinkedIn profilu, Manđone je ranije radio kao programer pripravnik za Firaksis, firmu koja se bavi programiranjem video igara.

Šta se dogodilo?

U sredu, 4. decembra, maskirani napadač je izašao iza automobila u centru Njujorka i upucao Tompsona s leđa, a zatim pobegao.

„Sve ukazuje na to da je ovo bio smišljen, unapred planiran, ciljani napad“, rekla je komesarka njujorške policije Džesika Tiš medijima.

Osumnjičeni, koji je nosio belu masku za lice i krem jaknu, čekao je Tomsona pet minuta ispred hotela, saopštila je policija.

Kada je Tomson stigao u Hilton, napadač je izašao iza automobila i upucao ga s leđa.

Policija je saopštila da je napadač odšetao sa lica mesta, a potom se biciklom odvezao do Central parka.

Istražitelji su rekli i da od Tompsona nije uzeo nikakve stvari.

Tompsonova supruga Polet rekla je u telefonskom razgovoru za televiziju NBC da je njenom mužu prećeno.

„Bilo je nekih pretnji. Ne znam detalje.

„Samo znam da je rekao da su mu neki ljudi pretili“, rekla je.

osumnjičeni

NYPD
Njujorška policija prethodno je objavila dve fotografije ‘osobe od interesa’ za slučaj ubistva Brajana Tompsona, šefa najvećeg američkog zdravstvenog osiguranja

Ko je bio Brajan Tompson?

Brajan Tompson je bio izvršni direktor Junajted heltkera, najveće osiguravajuće kuće u Americi.

Zaposlio se u kompaniji 2004. kao direktor korporativnog razvoja, a na njeno čelo došao je 2021. godine.

Samo prošle godine, zaradio je 10,2 miliona dolara (oko 9,5 miliona evra).

Bio je oženjen Polet Tompson, imao je dva sina i živeo je u Maple Groveu, predgrađu Mineapolisa u Minesoti.

Diplomirao je poslovnu administraviju i računovodstvo na Univerzitetu u Ajovi 1997. godine.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Mladić iz bogate porodice optužen za ubistvo šefa američke osiguravajuće kuće 1

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari