ilon mask

Getty Images

Britanski premijer Kir Starmer se upleo u polemiku sa Elonom Maskom, nakon što je tehnološki milijarder ocenio da je „građanski rat neizbežan“, dok u Velikoj Britaniji bukte masovni protesti.

Vlasnik društvene mreže Iks postavio je platformu komentar kao odgovor na snimak na kojem se vidi kako demonstranti gađaju policiju pirotehničkim sredstvima.

Portparol premijera rekao je da „nema opravdanja“ za Maskove komentare, dodajući da društvene mreže „mogu i treba da daju veći doprinos“.

Mask je zatim odgovorio na objavu premijera, u kojoj je Starmer rekao da neće tolerisati napade na džamije i muslimanske zajednice.

„Zar ne bi trebalo da budete zabrinuti zbog napada na *sve* zajednice?“, upitao je potom američki milijarder, vlasnik i kompanija Spejs Iks i Tesla.

Tehnološki mogul je takođe podelio snimak čoveka, koji je navodno uhapšen zbog uvredljivih komentara na internetu, pitajući: „Da li je ovo Britanija ili Sovjetski Savez?“.

Mask je pride odgovorio na objavu u kojoj se kritikuje rad policije u Velikoj Britaniji, napisavši: „Izgleda jednostrano (reagovanje policije)“.

Neredi u Velikoj Britaniji traju već nedelju dana, a pokrenulo ih je ubistvo tri devojčice u Sautportu.

Dodatno ih raspiruju dezinformacije, ekstremna desnica i antimigrantsko raspoloženje.

Protestors clashed with police in towns and cities across the UK over the weekend

Getty Images
Demonstranti u Velikoj Britaniji su se u mnogim gradovima sukobili sa policijom

‘Moralna odgovornost’

Portparol britanskog premijera kaže da društvene mreže imaju odgovornost da obezbede da se kriminalne aktivnosti ne šire na internetu, kao ni dezinformacije.

Ali nisu hteli da kažu za koga se sumnja da stoji iza dezinformacija.

Sekretar za tehnologiju Piter Kajl rekao je u ponedeljak da se sastao sa predstavnicima TikToka, kompanije Meta, Gugla i Iksa „kako bi jasno pokazao njihovu odgovornost da nastave da rade sa nama na zaustavljanju širenja dezinformacija i podsticanja mržnje“.

Ministarka unutrašnjih poslova Ivet Kuper je takođe rekla da vlada neće tolerisati „nasilje“ i da vlasnici društvenih mreža treba da „preuzmu odgovornost“ za objave na platformama koje podstiču kriminal.


Pogledajte video: Sedam dana nereda i nasilja u Velikoj Britaniji

Velika Britanija: Sedam dana nereda i nasilja
The British Broadcasting Corporation

BBC se obratio Iks, Meti, TikToku, Snepu, Telegramu i Signalu za komentar.

Dobro pozicionirani izvor u Snepu, kompaniji koja vodi platformu Snepčet, rekao je za BBC da ih britanska vlada nije kontaktirala.

Snepčet u Britaniji ima oko 21 milion korisnika.

Krivična dela koja se odnose na podsticanje nemira pominju se još u Zakonu o javnom redu iz 1986.

Tu spadaju izazivanje nasilja i uznemiravanja, kao i učešće u neredima.

Zakon o bezbednosti na internetu, usvojen 2023. godine, još se ne primenjuje u celosti, ali traži od društvenih mreža da „preduzmu mere protiv nelegalnog sadržaja i aktivnosti“.

Krivična dela uvedena ovim zakonom obuhvataju „preteću komunikaciju“ na internetu i deljenje „lažnih informacija sa ciljem da se nanese značajna šteta“.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Neredi u Britaniji i Ilon Mask: „Građanski rat je neizbežan" 1

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari