Neumorna borba protiv superbakterije otporne na lekove: „Želim da živim, drži me za ruku“

Ostavite komentar


  1. Bakteriofage se skoro vek koriste u terapijama uBiodinamičkoj Antropozovskoj medicini ali se na žalost o ovome veoma retko priča i nimalo uvažava.

  2. Ne znam o cemu prica ova zena I novinar koji je napisao ovaj clanak. Sledeci clanak ce biti verovatno o otkricu gravitacije. Naime, lecenje bakterijaskih infekcija fazima je poznato jos iz Staljinovog vremena. On je sagradio veliki institut u Tbilisiju, Gruzija a kokteli faga su mogli u to vreme mogli da se kupe u sovjetskkim apotekama. Zapad nije obracao paznju na to jer su u to vreme antibiotici bili efikasni. Odavno je ta tehnologija pristna u Americi (licno sam prustvao kongresu na tu temu u Teksasu jos negde 90-ih godina I upoznao celu ekipu is Tbilisija, koji su do skora, pricali su mi, ziveli na 20-tak dolara mesecno). Jos 1973 sam predavao genetiku faga u okviru predmeta Molekularna genetika na PMF. Iz genetike faga I njihovih domacina bakterija (prvenstveno E. coli) je izrasla tehnologija rekombinantne DNK (geneticko inzenjerstvo), osnova na kojoj danas pociva cela Molekularna biologija bez koje nebi bili moguci prodori u lecenju raka, modernoj imulogiji, itd. Ovakav clanak moze da proguta samo nauno neobrazavana publika.
    Draguti J. Savic
    Profesor Molekularne genetike u penziji

    Pogledajte: Eliava Phage Therapy Center – Eliava Institute

Ostavite komentar


Naslovna strana

15. januar 2025.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Marko Nastić, di džej

Tokom svih ovih godina čitajući Danas naučio sam šta predstavlja nezavisno novinarstvo i koliko je to danas veoma retko.