Misteriozni objekat

Reuters
Misteriozni objekat isplivao je na zapadnoj obali Australije

Iz Indijske organizacije za svemirska istraživanja (ISRO) kažu da je ogromni misteriozni objekat pronađen na zapadnoj obali Australije definitivno deo rakete, koja može, ali ne mora da bude njihova.

„Ne možemo da potvrdimo da je naše, osim ako ga ne analiziramo“, rekao je S. Somanat, direktor Indijske organizacije za svemirska istraživanja, za BBC.

Bilo je raznih spekulacija o objektu koji se pojavio na plaži Grin Hed tokom vikenda, na oko 250 kilometara severno od Perta.Neki su pretpostavili da je objekat sa plaže ostatak rakete lansirane tokom indijske misije na Mesec prošlog petka, ali su stručnjaci to brzo odbacili.Cilindrični objekat, širok oko 2,5 metara i dugačak između 2,5 i tri metra izazvao je veliko uzbuđenje među lokalnim stanovnicima.Prvobitno se spekulisalo da bi olupina mogla biti deo MH370 – aviona koji je nestao kod obale zapadne Australije 2014. sa 239 putnika u njemu.

Ali stručnjaci za vazduhoplovstvo su ubrzo razjasnili da predmet ne može biti deo komercijalnog aviona i da je u pitanju verovatno rezervoar za gorivo iz rakete koja je u nekoj fazi pala u Indijski okean.Iz Australijske svemirske agencije su tada saopštili da je moguće da je džinovski cilindar pao „sa stranog svemirskog lansirnog vozila“.Ovo je rezultiralo spekulacijama da je objekat zapravo rezervoar za gorivo Polarnih satelitskih lansirnih vozila koje ISRO redovno koristi za lansiranje satelita u svemir.Pošto je poslednji put korišćen prošlog petka za slanje svemirske letelice Čamdrajan-3 u orbitu, to je dovelo do brojnih glasina da su ostaci potekli od toga – uprkos tome što stručnjaci kažu da je objekat bio u vodi najmanje nekoliko meseci.

Fotografije koje pokazuju njegov široki omotač školjke podržavaju taj argument.Somanat je rekao je za BBC da nema „nikakve misterije“ i da je objekat „deo neke rakete“.„To može biti PSLV ili bilo koji drugi i ako ga ne vidimo i analiziramo, ne možemo da potvrdimo“, rekao je on.

Australijske vlasti tek treba da objave više detalja.Somanat je, međutim, potvrdio da je „poznato da su neki od delova PSLV-a pali u more izvan australijske ekskluzivne ekonomske zone“ i rekao da je objekat „možda već dugo plutao i konačno stigao do obale“.Dodao je da objekat ne predstavlja opasnost. Vlasti u Australiji su, međutim, rekle da tretiraju predmet kao „opasan“, a policija je zatražila od ljudi da drže bezbednu udaljenost.

Neki stručnjaci kažu da bi mogao da sadrži toksične materijale.


Pogledajte i ovu priču

Kako je ovaj prirodni raj postao ekološki pakao
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari