Kako su završili 2024. godinu, tako su nastavili i u novoj.
Studenti koji već nedeljama blokiraju fakultete u nedelju, 12. januara organizuju protest ispred Ustavnog suda u Beogradu i pozvali su građane i sindikate da im se pridruže.
Protest je najavljen pod sloganom „Bitno je da imaš (u)stav!“ čime studenti, kako kažu, žele da ukažu koji se sve članovi Ustava, najvišeg pravnog akta, krše.
Okupljanje počinje u 15:20 ispred Ekonomskog fakulteta, nakon čega će otići do ispred Ustavnog suda, gde će blokada početi u 16 sati.
Studenti Beogradskog univerziteta, koji blokadama fakulteta traže reakciju institucija posle pada nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra, kada je poginulo 15 ljudi, u petak, 10. januara blokirali su Mostarsku petlju, jedno od glavnih saobraćajnih čvorišta u srpskoj prestonici.
- Krši li predsednik Srbije ustavna ovlašćenja
- Kako se širio bunt na fakultetima u Srbiji i šta kažu studenti
- ‘Dođi na Mostar ako imaš petlju’: Novi studentski protest u Beogradu
Krajem prošle godine, protestovali su i ispred sedišta glavne republičke tužiteljke Zagorke Dolovac koja se vrlo retko pojavljuje u javnosti, iako je 12 godina na funkciji.
I od nje su tražili kompletnu istragu o padu nadstrešnice na nedavno rekonstruisanoj novosadskoj železničkoj stanici u Novom Sadu i utvrđivanje krivične odgovornosti svih koji su doprineli tragediji.
Blokadama fakulteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, studenti traže objavljivanje svih dokumenata o rekonstrukciji nadstrešnice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima, podnošenje krivičnih prijava protiv napadača na studente, kao i povećanje izdvajanja od 20 odsto za obrazovanje.
I dok nadležni tvrde da su svi zahtevi ispunjeni, studenti to negiraju, ističući da ne žele da pričaju sa pojedincima iz vlasti, već da samo institucije mogu da ispune zahteve.
Protesti
Pad nadstrešnice izazvao je velike proteste u Srbiji, koji i dalje traju, sa osnovnim zahtevom da se do kraja istraži ovaj slučaj i da svim odgovornima bude suđeno.
Studenti su prethodno organizovali protest na beogradskom trgu Slavija, jedan od najvećih u istoriji zemlje, kao i ispred Vrhovnog javnog tužilaštva, tražeći reakciju vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac.
Posle protesta, iz Tužilaštva je saopšteno da su podignute optužnice protiv grupe osumnjičenih za propuste prilikom rekonstrukcije novosadske stanice i počelo je objavljivanje dokumentacije.
Ali studenti kažu da nije objavljena kompletna dokumentacija i poručuju da im zahtevi nisu ispunjeni.
Miloš Vučević, predsednik Vlade Srbije, poručuje da neće biti nikakve obojene revolucije, niti prelazne vlade.
„Vlast će se menjati samo i isključivo na izborima. Neće biti nikakve privremene vlade – predsednik države nikad neće dati mandat za tako nešto, većina u parlamentu nikada neće glasati za takav predlog i ne postoji nikakva zemaljska i nebeska sila koja bi nas naterala na to. Može uvek da se priča o izborima“, rekao je Vučević za RTS.
- O nadstrešnici i kamenolomu: Može li korupcija da ubija i kako
- Pad nadstrešnice u Novom Sadu: Šta kažu stručnjaci
- Ko je Zagorka Dolovac i zašto je to tako teško saznati
Novosadski studenti su za to vreme protestovali ispred pokrajinskog i gradskog parlamenta, a u subotu, 11. januara, organizovali su skup ispred prostorija Bezbednosno-informativne agencije (BIA) u Novom Sadu.
Rekli su da su došli na „prijateljski razgovor“, što je bila reakcija na prethodne tvrdnje da su pripadnici srpske tajne policije pozivali na razgovore pojedine studente i njihove roditelje.
Studenti Novosadskog univerziteta rekli su da su potez BIA shvatili kao „zastrašivanje“ i poručili da se „nikog ne plaše“, pozivajući i ovu državnu službu da počne da radi posao.
Ispred prostorija BIA su otpevali pesmicu: „Ko se boji BIA još, BIA još…“.
U subotu je održan i veliki protestni skup u Kragujevcu na poziv studenata.
Pogledajte fotografije iz Novog Sada i Kragujevca
U gradovima širom Srbije nastavljeni su svakodnevni skupovi u 11.52, kojima se u okviru akcije „Zastani, Srbijo“ odaje pošta stradalima u padu nastrešnice.
Protesti se organizuju u manjim mestima.
Osim studentskih, organizovani su i brojni protesti opozicije, građanskih pokreta i aktivista, a pridružili su im se i poljoprivrednici i predstavnici drugih zanimanja.
Opozicija traži ostavke gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića i premijera Srbije Miloša Vučevića, predsednika vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), kao i utvrđivanje krivične odgovornosti za pad nadstrešnice.
Jedan od glavnih slogana tih protesta glasi „Korupcija ubija“.
Opozicija smatra da je u Srbiji rasprostranjena korupcija u raznim projektima, a pre svega u infrastrukturnim, što je i dovelo do novosadske tragedije.
Optužbe o korupciji vlasti negiraju – predsednik Vučić je izjavio da u slučaju Novog Sada „nema korupcije, već da je reč o greškama struke“, kao i da je tužilaštvo „nadrealno brzo“ uradilo istragu.
Pogledajte video: Studentska blokada autoputa kod Mostarske petlje u Beogradu
Obnova stanice
Obnova stanice, izgrađene 1964. godine, a posle obnove otvorene dva puta – 2021. i u julu 2024. – okosnica je jednog od najvažnijih vladinih infrastrukturnih projekata, brze linije voza od Beograda do Budimpešte.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić renovirano zdanje otvorio je zajedno sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.
Investitor projekta bila je Infrastruktura Železnice Srbije, koja je, prema građevinskoj dozvoli, dužna da obezbedi stručni nadzor u toku izvođenja radova.
Projekat rekonstrukcije Železničke stanice Novi Sad izradio je Saobraćajni institut CIP.
Za izvođenje radova na ovom projektu izabran je konzorcijum kineskih kompanija Čajna relvej internašnal i Čajna komjunikejšns konstrakšn.
Ugovor koji su za ovaj posao potpisale srpske vlasti sa kineskim partnerima nije javno dostupan.
Francuskoj kompaniji Ežis i mađarskom Utiberu, dodeljen je stručni nadzor, prema Odluci o dodeli ugovora iz 2022. godine, dostupnom na sajtu Ministarstva građevinarstva.
Samo nekoliko sati posle pada nadstrešnice, predstavnici vlasti su tvrdili da ona nije bila renovirana, što su pojedini stručnjaci kasnije opovrgli.
Pogledajte video: Hiljadu studentskih pisama za tužiteljku Zagorku Dolovac
Optužnice
Dva meseca posle tragedije u Novom Sadu načinjeni su prvi koraci ka potencijalnom sudskom epilogu.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je 30. decembra 2024. optužnicu protiv 13 ljudi, među kojima su bivši ministar saobraćaja Goran Vesić i bivša direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelene Tanasković.
U danu kada je organizovana blokada Mostarske petlje u Beogradu 11. januara, objavljeno je da je Viši sud u Novom Sadu odbio predlog Višeg javnog tužilaštva da se Goranu Vesiću odredi pritvor.
Optužnica je podignuta i protiv Anite Dimoski, Vesićeve pomoćnice zadužene za železnički saobraćaj, kao i protiv Nebojše Šurlana, bivšeg direktora Infrastrukture železnice.
Njih četvoro optuženi su za teško delo protiv opšte sigurnosti, u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti.
Odgovorni projektant građevinske konstrukcije, glavni projektant idejnog projekta, glavni projektant projekta za građevinsku dozvolu, kao i lica odgovorna za reviziju, tehničku kontrolu, izvođenje građevinskih radova i stručni nadzor, optuženi su za teško delo protiv opšte sigurnosti, ali u vezi sa krivičnim delom nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova.
Pogledajte video: Veliki protest u Beogradu 22. decembra 2024.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.