voda, voda za piće, pijača voda, cisterna sa pijaćom vodom

REUTERS /Eva Manez

Poslednjih vrelih dana avgusta Novosađani prezali su od svakodnevne navike – da popiju vodu sa česme.

Posle devet dana nedoumica i zazora od upotrebe vode iz česama zbog valjkastih crva u njoj, na sajtu Instituta za javno zdravlje Vojvodine pojavilo se saopštenje u kojem se navodi da je „biološkim ispitivanjem utvrđeno odsustvo nematoda u uzorku“ i da je „voda bezbedna za upotrebu“.

Koji je tačan uzrok prisustva nematoda u vodovodnoj mreži i koji su tačno crvi pronađeni, nije poznato ni danas.

Gradske službe ranije su odmah potvrdile prisustvo nematoda u vodovodu, ali su i gradonačelnik i gradski vodovod tvrde da je ona ispravna za piće.

Nisu sve nematode opasne, ali i ima i onih koje jesu štetne, kaže Katrina Čarls, profesorka sa Oksford univerziteta, za BBC na srpskom.

Iz nadležnih gradskih službi do objavljivanja teksta nisu odgovorili na pitanja BBC novinara o nivou i vrsti nematoda u vodi i uzroku.

Otkako su se pojavile informacije o prisustvu nematoda u vodovodu, traje i politički obračun lokalnih vlasti i opozicije.

Opozicija je pozivala na smenu gradonačelnika i direktora vodovoda i tražila vanrednu sednicu lokalne skupštine.

Jedanaest opozicionih odborničkih grupa podnelo je krivičnu prijavu protiv gradonačelnika i direktora vodovoda tražeći da se ispita kako je došlo do pojave nematoda u vodi.

Šta su nematode?

Nematode su valjkasti crvi.

Postoji više desetina hiljada vrsta, a otprilike svaka peta je parazitska za biljke, životinje ili ljude.

„Verovatno postoji i više miliona vrsta nematoda, iako smo imenovali samo neke od njih“, kažu sa odeljenja za nematologiju Univerziteta Riversajt u Kaliforniji.

Prisutne su u zemlji i vodi na praktično svim kontinentima i meridijanima, od vrhova planina do dna okeana, pa i ispod površine zemlje.

„Žive čak i u vinskom sirćetu ili nekim pivima“, piše u enciklopediji Britanika.

Ime su dobile od grčkog nema – za nit i odes za poput ili nalik, jer ovi crvi podsećaju na niti.

„Ima mnogo vrsta nematoda i samo neke od njih su parazitske“, kaže Čarls, predsedavajuća Oksfordske mreže za vodu.

„Tipičan primer izazivača bolesti kod ljudi je askaris“, parazitska nematoda koja izaziva bolest creva, dodaje.

„Nematode su prisutne u gotovo svim sredinama.

„Ima ih u sistemima za snabdevanje vodom, ali to nisu nužno one koje izazivaju bolesti kod ljudi“, kaže profesorka Čarls.

Kaže da se na primer mogu naći u biofilmu, sloju koji se formira unutar cevi oblažući ih.

„Postoje mehanizmi kojima se količina biofilma smanjuje, jer u njemu zaista mogu da se nađu patogeni i on ih čak štiti od hlora u vodi.

„Bez informacije o konkretnoj vrsti koja je pronađena u Novom Sadu, nije moguće reći da li je ovo pretnja po zdravlje“, dodala je.

Novosađani su danima bili zbunjeni, a širom grada postavljene su cisterne sa vodom za piće.

„Nisam pila vodu ovih dana, sin mi je rekao da ne pijem, a ja njemu verujem“, kaže Biljana, 51-godišnja kuvarica iz Novog Sada, za BBC na srpskom.

„Prvo sam uzela flaširanu vodu, ali mi je onda tata koji radi u vodovodu rekao da će voda biti hlorisana i da je u redu da pijem ovu iz česme“, kaže Mila (24), studentkinja iz Novog Sada.

Smernice Svetske zdravstvene organizacije za bezbednu vodu za piće potvrđuju da „prisustvo nematoda u vodi za piće nije nužno rizik po zdravlje samo po sebi“.

„Čak i kada je na tom nivou da dođe do promene boje ili ukusa, problem je često samo estetske prirode.

„Međutim, bakterije opasne po ljude mogu živeti unutar ovih crva, a telo crva može zaštititi ove bakterije od delovanja hlora“, navodi se u ovoj publikaciji.

„Dok ne jave da je bezbedno, pijemo samo pivo, to nam je sigurica“, kaže kuvarica Biljana iz Novog Sada sa osmehom.

Šta se desilo?

Opozicione partije su 19. avgusta saopštile da u novosadskoj vodi ima valjkastih crva.

Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić je potom naložio „momentalno, urgentno i neodložno uzorkovanje i hemijsku analizu vode iz sistema“.

Prisustvo nematoda, algi, zooplanktona i drugih organizama se, međutim, utvrđuje biološkom analizom, a ne hemijskom.

Iz Javno-komunalnog preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ je saopšteno da „voda iz novosadskog vodovoda odgovara Pravilniku o higijenskoj ispravnosti vode za piće„.

Međutim, ovaj pravilnik ne propisuje granične vrednosti prisustva nematoda, niti ih pominje.

Cisterna sa vodom za piće ispred železničke stanice u Novom Sadu

BBC/Lazar Čovs

Dan kasnije, Institut za javno zdravlje Vojvodine potvrdio je postojanje nematoda.

Naglasili su da se nematode mogu naći u prečišćenoj vodi za piće kao posledica tehničkih problema i da nemaju direktan uticaj na zdravlje, kao što su tvrdili i u saopštenju o sličnoj situaciji 2010. godine.

U saopštenju od 23. avgusta, Institut je saopštio da nematoda u uzorku „nema u većem broju“ i da „ne postoji direktan uticaj na zdravlje ljudi“.

Nematode se u prečišćenoj vodi za piće mogu naći kao posledica tehničkih problema koji mogu da nastanu od izvorišta do rezervoara, navode.

Objašnjavaju da, kada je uočen veći broj nematoda u vodi, to može da uzrokuje promenu izgleda, mirisa i ukusa vode, kada se ne preporučuje za piće.

Poručuju i da će nastaviti redovnu kontrolu vode.

Iz JKP „Vodovod i kanalizacija“ odgovorili su na pitanja BBC-ja tek posle nekoliko upita i saopštili da će „nas obavestiti čim budu gotove detaljne kompletne analize“.

Devet dana od pojave nematoda u vodi, iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine je saopšteno da je „voda bezbedna za upotrebu“.


Pogledajte video o projektu poznatom kao Novi Sad na vodi“:

Vodič kroz projekat poznat po nazivu „Novi Sad na vodi“
The British Broadcasting Corporation

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Novi Sad: Voda je „hemijski ispravna i bezbedna za upotrebu", kažu nadležni 1

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari