Mikec

Kevin C. Cox/Getty Images

Krenulo je kao iz snova.

Već prvog dana Olimpijskih igara u Tokiju, Srbija ima dve medalje – u streljaštvu i tekvondou.

Posle srebra strelca Damira Mikeca, bronzanu medalju osvojila je tekvondistkinja Tijana Bogdanović.

Damir Mikec osvojio je srebrnu medalju u disciplini vazdušni pištolj 10 metara sa ukupno 237,9 poena, 4,2 poena manje od prvoplasiranog Iranca Džavida Furogija.

Bogdanović je u kategoriji do 49 kilograma u meču za bronzu pobedila Miju Jamadu iz Japana sa 20:6.

Prvo zlato za neku od balkanskih zemalja osvojila je kosovska džudistikinja Distija Krasnića.

U takmičenju do 48 kilograma, redom je pobeđivala Brazilku Gabrijelu Čibanu, Tajvanku Lin Čen Hao, Mongolku Urantsetseg Munkbat i Japanku Tonaki Funu.

Kako su Mikec i Bogdanović došlo do medalja?

Mikec je u kvalifikacijama upucao 578 krugova i kao osmi se plasirao u finale.

Mikecu je ovo prva olimpijska medalja u karijeri u kojoj ima pregršt medalja sa evropskih i svetskih takmičenja.

Bogdanović je rano jutros izgubila u prvom kolu tekvondo takmičenja, ali je uspela kroz repesaž da se domogne meča za bronzu.

Ovo joj je druga olimpijska medalja u karijeri, a pre četiri godine u Riju domogla sa srebra.

Ko je Damir Mikec?

Rođen je u Splitu, ima 37 godina.

Bio je viceprvak sveta 2018. u kategoriji pištolj na 50 metara, četiri puta je osvajao Svetski kup, u dva navrata je bio šampion Evrope.

Osvajao je još Evropske igre i Mediteranske igre.

Učestvovao je i na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine, kao i na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. ali je bio daleko od postolja u disciplinama vazdušni pištolj 50 metara i 10 metara.

Mikecu je ovo prva olimpijska medalja u karijeri

Vladimir Zivojinovic/BBC

Ko je Tijana Bogdanović?

Bogdanović je rođena u Kruševcu 1983. godine.

Na svetskom prvenstvu u Čeljabinsku 2015. godine, osvojila je bronzanu medalju.

Godine 2016. bila je srebrna na Evropskom prvenstvu, a dve godine kasnije domogla se bronze na kontinentalnom šampionatu.

Šta su uradile takmičarke u streljaštvu?

Srpske reprezentativke Andrea Arsović i Sanja Vukašinović nisu uspele danas da se plasiraju u finale u disciplini vazdušna puška.

Arsović je kvalifikacije završila na 29. poziciji sa 623,3 kruga, dok je Vukašinović bila 44. sa pogođenih 617,8 krugova.

„Nisam zadovoljna rezultatom naravno. Prve tri serije su bile više nego odlične, nažalost kasnije su stvari otišle u drugom smeru i nisam se vratila“, rekla je Arsović, prenosi Olimpijski komitet Srbije.

Dodala je da očekuje bolji rezultat u mešovitom dublu sa Milutinom Stefanovićem za tri dana.

Šta se dešava u ostalim sportovima?

Najbolji svetski teniser Novak Đoković lako se plasirao u drugo kolo – pobedio je Bolivijca Uga Dalijena sa 6:2, 6:2.

Teniserka Nina Stojanović je savladala Japanku Nao Hibino 6:3, 6:3, dok Novaka Đokovića u subotu u prvom kolu očekuje duel sa Bolivijcem Ugom Dalijenom.

Miomir Kecmanović na startu turnira je savladao Poljaka Kamila Majhšaka sa 6:4, 6:2

Basketaši Srbije zabeležili su dve pobede – najpre su dobili Kinu 22:12, a potom i Holandiju 16:15.

Veslači Miloš Vasić i Martin Mačković plasirali su se u polufinale Olimpijskih igara u disciplini dvojac bez kormilara.

Džudistkinja Milica Nikolić eliminisana je u drugom kolu olimpijskog turnira.

Poražena je od Ukrajinke Darije Bilodid u poslednjim sekundama duela.

Prethodno, na startu takmičenja u kategoriji do 48 kilograma, Nikolić je savladala Francuskinju Širine Bukli.