brejking, brejkdens, rejčel gan, rejgan

REUTERS/Angelika Warmuth
Rejčel Gan je postala predmet ruganja zbog nastupa na Olimijskim igrama

Iako bi Olimpijske igre trebalo da budu nadmetanje za medalje – koje ne morate nužno da osvojite – u eri društvenih mreža to izgleda nije dovoljno.

I dok su, recimo, strelac iz Turske Jusuf Dikeč ili kineska gimnastičarka Džou Jaćin, postali pozitivne senzacije na internetu, dotle je 36-godišnja australijska brejkerka Rejčel Gan postala predmet ruganja.

Njen nastup na debiju brejkinga (ili brejkdensa) na olimpijskim igrama je u trendingu na raznim društvenim mrežama, a mnogi joj se podsmehuju kako zbog izbora odeće, tako i zbog načina na koji je izvela tačku.

Ni sudije nisu bile oduševljene njenim nastupom, pa je u sve tri runde brejkinga dobila – nula poena.

Univerzitetska prredavačica, čiji je nadimak Rejgan (Raygun), nosila je zeleno-žutu australijsku olimpijsku trenerku, dok su njene rivalke imale uličnu odeću.

Osim što su kritikovali njenu odeću, mnogi korisnici društvenih mreža ismevali su Australijankin nastup, komentarišući da je skakutala po bini kao kengur i dubila na glavi.

„Nisam ni imala šansu da pobedim ove devojke u onome što najbolje rade, u dinamici i snazi, tako da sam želela da se krećem drugačije, da moja tačka bude više umetnička i kreativna, jer koliko šansi imaš u životu da se predstaviš na međunarodnoj sceni?

„Od početka sam bila autsajder i zato sam želela da uradim drugačiju tačku kako bih ostavila trag“, rekla je Gan o nastupu.


Pogledajte video: Kako se ocenjuje nastup u brejkingu

Olimpijske igre u Parizu 2024: Kako se ocenjuje brejking
The British Broadcasting Corporation

U njenu odbranu stala je Ana Mirs, dvostruka osvajačica zlatne olimpijske medalje u biciklizmu i šefica misije australijskog tima u Parizu.

„To što se dešava na društvenim mrežama, sa svim tim komentarima trolova i ‘tastatura ratnicima’ koji imaju priliku da nešto napišu, zaista je razočaravajuće.

„Divim se njenoj hrabrosti i volim njen karakter. Žao mi je što mora da trpi takve napade“, rekla je Mirs.

Odgovarajući na reakciju na društvenim mrežama, Gan je poručila: „Ne plašite se da budete drugačiji, da izađete i predstavite se, nikada ne znate gde će vas to odvesti“.

brejking, brejkdens, rejčel gan, rejgan

REUTERS/Angelika Warmuth

Mirs smatra da su kritike Rejčel Gan pokazatelj mizoginije.

„Ona se 2008. zatvorila u sobu i plakala jer je ušla u sport kojim dominiraju muškarci. Bila je tada jedina žena, i bila joj je potrebna velika hrabrost da nastavi dalje i bori se za priliku da učestvuje u sportu koji voli“, kaže Mirs.

Gan se zapitala da li bi i muškarci bili izloženi tolikim kritikama zbog odabira odeće.

Brejking ili brejkdens, stil uličnog plesa koji je nastao u Njujorku 1970-ih, još 2020. je najavljen kao deo olimpijskog programa za Igre u Parizu.

Ova dicsiplina, uvrštena da bi zainteresovala mlađu publiku za olimpijske igre, još nije deo programa za sledeće Igre u Los Anđelesu 2028. godine.


Pogledajte i video o istorijatu brejkdensa:

Olimpijske igre će od 2024. godine biti bogatije za još jednu disciplinu – brejking.
The British Broadcasting Corporation

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Olimpijske igre u Parizu 2024: Australijska brejkerka predmet ruganja na internetu 1

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari