Aleksandra Perišić (levo) u polufinalnoj borbi

REUTERS/Tingshu Wang
Aleksandra Perišić (levo) u polufinalnoj borbi protiv Kineskinje Đi Song

Srbija je za samo sat vremena obezbedila dve medalje na Olimpijskim igrama u Parizu, jer je posle vaterpolista, do finala došla i tekvondistkinja Aleksandra Perišić.

Perišić je bila vrlo ubedljiva protiv Kineskinje Đi Song, koju je savladala sa 2:0 u rundama (11:4, 9:1), a za zlatnu medalju u kategoriji do 67 kilograma 22-godišnja srpska borkinja nadmetaće se sa mađarskom predstavnicom Vivijanom Marton u petak u 21.19 sati.

Prethodno su srpski vaterpolisti bili bolji od Amerike (10:6) i u nedelju će se boriti za treću uzastopnu zlatnu medalju.

Srbija je dosad u Parizu stigla do ukupno četiri medalje, pošto su prethodno strelci Damir Mikec i Zorana Arunović i teniser Novak Đoković osvojili zlatne medalje.

Iz daljeg takmičenja u rvačkom četvrtfinalu do 74 kilograma ispao je i srpski takmičar Hetik Cabolov od Japanca Daičija Takatanija, a do bronze će moći kroz repasaž ukoliko Takatani izbori prolaz u finale.

Slična sudbina čeka tekvondistu Stefana Takova u kategoriji do 80 kilograma posle poraza u osmini finala od Faisala Savadogoa iz Burkine Faso, pa će od eventualnog plasmana afričkog takmičara u finale zavisiti i učešće srpskog borca u repasažu.

Medalju iz Pariza neće doneti kajakaši, pošto su dvojci Marko Novaković-Marko Dragosavljević i Anđelo Džombeta-Vladimir Torubarov zauzeli sedmo, odnosno poslednje, osmo mesto u polufinalnoj trci, pa nisu uspeli da se domognu finala.

• Tekvondo

Aleksandra Perišić je bila sjajna u polufinalu, gde je u prvoj rundi osvojila najveći broj bodova u dosadašnjem nastupu na Igrama i lako dobila taj deo meča protiv Đi Song (11:4), pre svega udarcima nogom u glavu.

Kineska takmičarka nije imala šanse protiv 22-godišnje Srpkinje ni u drugoj rundi, koju je na sličan način dobila Perišić (9:1) za slavlje Perišić i njenih trenera.

Srpska tekvondistkinja je do polufinala u kategoriji do 67 kilograma stigla tesnom pobedom nad Ozodom Sobirjonovom, takmičarkom iz Uzbekistana, a u borbi za prolazak u finale bila je bolja od predstavnice Tajlanda Sasikarn Tongčan – 2:0 (5:3, 4:2).

Iako je prvu rundu izgubila (0:5), u drugoj je bila daleko bolja (8:4), pa se meč lomio u trećoj, odlučujućoj rundi, gde je Perišić pobedila rezultatom 2:0.

Stefan Takov (desno) u borbi protiv Faisala Savadogoa iz Burkine Faso

Stefan Takov, koji se nadmeće u muškoj konkurenciji u kategoriji do 80 kilograma izgubio je u osmini finala od Faisala Savadogoa iz Burkine Faso u dve runde sa 0:2 (4:6, 7:10) i nada se plasmanu u repazaž, gde bi mogao da se takmiči za bronzu.

• Kajak

Srpski kajakaši nisu uspeli da osvoje medalju pošto su Marko Novaković i Marko Dragosavljević, odnosno Anđelo Džombeta i Vladimir Torubarov, takmičenje završili u B finalu.

Dvojac Novaković-Dragosavljević zauzeo je treće mesto u B finalu, odnosno 11. u ukupnom plasmanu, dok su u polufinalnoj trci bili sedmi od osam posada.

Džombeta i Torubarov su bili poslednjeplasirani (osmi) u polufinalu, a poslednji su stigli na cilj i u B finalu, pa su u ukupnom plasmanu završili kao 16.

• Vaterpolo
Slavlje srpskih vaterpolista

REUTERS/Evgenia Novozhenina

U sedmom uzastopnom polufinalu srpski vaterpolisti su još jednom oduševili navijače i nastavili pohod na treće zlato na Igrama u nizu pobedom nad Amerikom – 10:6.

Srbija je bila u vođstvu tokom većeg dela meča, predvodio ju je Nikola Dedović sa četiri gola, kapiten Nikola Jakšić tri puta je pogađao, a po jedan su dodali Nemanja Vico i Sava Ranđelović.

U taboru Amerikanaca, koje sa klupe predvodi nekadašnji selektor Srbije Dejan Udovičić, najefikasniji je bio Marko Vavić sa dva gola.

Delfini će u finalu odmeriti snage sa pobednikom drugog polufinala u kojem će se u 19.35 sastati Mađarska i Hrvatska.

Posle bledih partija u grupnoj fazi olimpijskog turnira, gde su srpski vaterpolisti zauzeli tek četvrto mesto, u četvrtfinalu su u drami pobedili favorizovanu Grčku golom kapitena Nikole Jakšića samo tri sekunde pre kraja utakmice (12:11).

U tesnom meču u kojem niko nije imao više od dva gola prednosti, Srbija je slavila golom kapitena Nikole Jakšića sa više od 10 metara, samo tri sekunde pred kraj (12-11).

• Rvanje

Hetik Cabolov jedini je od šest srpskih rvača u Parizu koji i dalje ima šansu da osvoji medalju.

On je u osmini finala bio ubedljivo bolji od Imana Mahdavija, koji se takmiči kao član izbegličkog olimpijskog tima, rezultatom 10:0.

Hetik Cabolov (desno) u duelu protiv Japanca Daičija Takatanija

REUTERS/Kim Kyung-Hoon
Hetik Cabolov (desno) uzdaće se u Japanca Daičija Takatanija (desno), od kojeg je poražen, ali čiji bi plasman u finale doneo šansu srpskom borcu za bronzu

Koliko je bio superioran u osmini finala, toliko je ubedljivo poražen u četvrtfinalu, jer ga je Japanac Daiči Takatani slavio identičnim rezultatom.

Ukoliko japanski borac pobedi u polufinalu, Cabolov će ostati u igri za bronzu kroz repasaž sa preostalih pet poraženih boraca u četvrtfinalima i polufinalima.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Olimpijske igre u Parizu 2024: Četvrta medalja za Srbiju, tekvondistkinja Aleksandra Perišić ubedljivo do finala 1