vaterpolo, vaterpolisti srbije

REUTERS/Leah Millis

Najbolji kad je najpotrebnije.

Srpski vaterpolisti su odličnom igrom i pobedom nad Francuskom 15:8 izborili plasman u četvrtfinale.

Srbija, olimpijski prvak iz Tokija i Rio de Žaneira, u grupnoj fazi pobedila još i Japan, a poražena je od Australije i Španije.

U četvrtfinale su se plasirale: Srbija, Španija, Mađarska, Australija, Hrvatska, Grčka, Italija i SAD.

Srpski džudo mešoviti tim nije uspeo da ostane u borbi za bronzanu medalju.

Džudisti Marica Perišić, Milica Nikolić, Milica Žabić, Nemanja Majdov, Aleksandar Kukolj i Strahinja Bunčić namerili su se u repesažu na mnogo snažnije rivale iz Brazila i poraženi su – 4:1 u borbama.

Ovo je bio prvi put da srpski džudo mešoviti tim učestvuje u ovoj konkurenciji i plasman u plej-of za borbu za medalje je uspeh.

Jedini poen srpskom timu donela je sjajna Milica Žabić, dok su Perišić i Nikolić izgubile u borbi, a Majdov i Kukolj zbog tri šido kazne.

Dona Vekić je postala prva hrvatska teniserka s olimpijskom medaljom.

Ona je izgubila u finalu od Kineskinje Ćinven Dženg 2:0 u setovima (6-2, 6-3), ali je donela Hrvatskoj novu, četvrtu medalju na Igrama u Parizu, posle dva zlata (veslanje i džudo) i bronza (streljaštvo).

dona vekić

REUTERS/Edgar Su
Dona Vekić

Hrvatski tenis je dosad osvojio pet olimpijskih medalja – po jedno zlato i srebro, i tri bronze.

Zlatni su u dublu u Tokiju 2021. bili Nikola Mektić i Mate Pavić, koji su u finalu pobedili drugi hrvatski dubl Marina Čilića i Ivana Dodiga.

Goran Ivanišević je u Barseloni 1992. osvojio bronzu u singlu, kao i u dublu sa Goranom Prpićem.

Treću hrvatsku olimpijsku bronzanu medalju u tenisu osvojili su Mario Ančić i Ivan Ljubičić u Atini 2004. godine.

Olimpijske igre, osmi dan:

• Košarka

Košarkašice Srbije poražene su od Španije 70:62 i u četvrtfinale idu sa druge pozicije u grupi.

Špankinje su vodile skoro ceo meč, imale su i ubedljivih 20 poena. Srpkinje su u finišu meča zapretile, ali nisu uspele da preokrenu.

Košarkaši igraju protiv Južnog Sudana igraju za poziciju koja ih vodi u nokaut fazu.

Još jednim trijumfom izabranici Svetislava Pešića zadržali bi drugo mesto u grupi, dok bi nakon eventualnog poraza plasman u četvrtfinale morali da traže kao jedna od najbolje dve trećeplasirane selekcije.

Srpski košarkaši ne igraju samo za sebe, već i za Grčku.

Ako pobede Južni Sudan više od tri razlike, Grčka, koja je u drugoj grupi, ide u četvrtfinale.

• Odbojka

Odbojkaši Srbije se utakmicom protiv Kanade od 21 sat opraštaju od Olimpijskih igara jer više nemaju ni teoretske šanse da igraju u narednoj rundi takmičenja.

• Džudo

Džudistkinja Milica Žabić je apsolutno osvojila simpatije ljubitelja sporta u Srbiji, jer je sve borbe rešavala iponom, a i bila je u konkurenciji za bronzanu medalju u pojedinačnom takmičenju.

I u ekipnoj konkurenciji, Žabić je ostvarila sve pobede.

Između ostalih, savladala je i Brazilku Betraiz Souzu za 23 sekunde, koja je u pojedinačnoj konkurenciji osvojila zlatnu medalju.

„Mislim da mi i ovaj Silva (ogromni Brazilac) došao danas da bih i njega prebila, nekako tako pucam od snage.

„I juče, u borbi za bronzu, imala sam isti osećaj, samo što sam tada brzopleto reagovala, pa je eto tako ispalo.

„Sada sam odlučila da mečevi ne traju više od drugog napada, mislim da je to najbezbolnije i za mene i za njih“, rekla je Žabić srpskim izveštačima iz Pariza.

Na društvenim mrežama mnogi joj odaju priznanje, a već su i napravljeni mimovi.

džudo, milica žabić

REUTERS/Arlette Bashizi
Milica Žabić
  • Vaterpolo

Hrvatska reprezentacija, aktuelni svetski šampion, u dramatičnom meču pobedila je Grčku 14:13 u 4. kolu Grupe A i tako je izborila četvrtfinale olimpijskog turnira.

Crna Gora je danas izgubila od SAD i ostala bez šansi za četvrtfinale.

Srbija u poslednjem kolu grupne faze igra protiv Mađarske za bolju poziciju pred nokaut fazu.

• Gimnastika

Američka gimnastičarka Simon Bajls osvojila je treću zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, pošto je bila najbolja i u disciplini preskok.

• Džudo

Nezapamćen skandal u džudou.

Francuz Tedi Riner (35), jedan od najboljih džudista svih vremena, osvojio je četvrtu zlatnu olimpijsku medalju i tako postao prvi takmičar koji je to uspeo.

U finalnoj borbi u kategoriji više od 100 kilograma Riner je iponom pobedio svetskog prvaka Korejanca Kima Min-jonga.

Rinera su sa tribina bodrili i francuski predsednik Emanuel Makron, kao i legendarni francuski košarkaš Toni Parker.

toni parker, džudo

REUTERS/Kim Kyung-Hoon
Bivši francuski košarkaš Toni Parker u majici sa prezimenom legendarnog džudiste

Međutim, mnogo se više priča o četvrtfinalnoj borbi Rinera i Gruzijca Gurama Tušišvilija.

Riner je i Gruzijca savladao iponom, a Tušišvili je potom pobesneo.

Nasrnuo je na Rinera i bacio na pod.

džudo

Gruzijac i Francuz posle borbe

U šoku su bili televizijski komentatori, a Gruzijac je odmah izbačen s turnira.

Tako je izgubio priliku da se bori za bronzu, a nije mu dozvoljeno ni da se bori u ekipnom turniru.

• Boks

Bokser David de Pina ušao je u istoriju Zelenortskih Otrva kao prvi sportista koji je osvojio olimpijsku medalju za tu afričku zemlju.

De Pina je u četvrtfinalu muva kategorije pobedio afričkog prvaka Patrika Činyembu iz Zambije izborivši plasman u polufinale, što znači da mu je osigurana bar bronzana medalja.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Olimpijske igre u Parizu 2024: Hrvatska teniserka Vekić izgubila u finalu, vaterpolisti Srbije među osam 1