Aleksandra Perišić (levo) u polufinalnoj borbi

REUTERS/Tingshu Wang
Aleksandra Perišić (levo) u polufinalnoj borbi protiv Kineskinje Đi Song

Srbija je za samo sat vremena obezbedila dve medalje na Olimpijskim igrama u Parizu, jer je posle vaterpolista, do finala došla i tekvondistkinja Aleksandra Perišić.

Perišić je bila ubedljiva protiv Kineskinje Đi Song, koju je savladala 2:0 u rundama (11:4, 9:1), a za zlatnu medalju u kategoriji do 67 kilograma 22-godišnja srpska borkinja nadmetaće se sa mađarskom predstavnicom Vivijanom Marton u petak u 21.19 sati.

Prethodno su srpski vaterpolisti bili bolji od Sjedinjenih Američkih Država (10:6) i u nedelju će se boriti za treću uzastopnu zlatnu medalju.

Protivnik Srbije u finalu biće aktuelni svetski prvak, Hrvatska, koja je u drugom polufinalu pobedila Mađarsku 9:8.

Srbija je dosad u Parizu stigla do ukupno četiri medalje, pošto su prethodno strelci Damir Mikec i Zorana Arunović i teniser Novak Đoković osvojili zlatne medalje.

Hrvatska je osvojila šest medalja do sada – zlata u džudou i veslanju, srebro u tenisu i tri bronze – streljaštvo, bacanje diska i tekvondo.

Iako je u rvačkom četvrtfinalu do 74 kilograma poražen od Daičija Takatanija, srpski takmičar Hetik Cabolov imaće priliku da se dođe do bronze kroz repersaž, pošto je Japanac izborio prolaz u finale.

Boriće se sutra protiv Kubanca Gendrija Garzona Kabaljera u jednom od repersaža koji su na programu od 11 sati, u trećem duelu po redu.

Tekvondista Stefan Takov eliminisan je u osmini finala od Faisala Savadogoa iz Burkine Faso u kategoriji do 80 kilograma.

Medalju iz Pariza neće doneti kajakaši, pošto su dvojci Marko Novaković-Marko Dragosavljević i Anđelo Džombeta-Vladimir Torubarov zauzeli sedmo, odnosno poslednje, osmo mesto u polufinalnoj trci, pa nisu uspeli da se domognu finala.

• Tekvondo

Aleksandra Perišić je bila sjajna u polufinalu, gde je u prvoj rundi osvojila najveći broj bodova u dosadašnjem nastupu na Igrama i lako dobila taj deo meča protiv Đi Song (11:4), pre svega udarcima nogom u glavu.

Kineska takmičarka nije imala šanse protiv 22-godišnje Srpkinje ni u drugoj rundi, koju je na sličan način dobila Perišić (9:1) za slavlje Perišić i njenih trenera.

Aleksandra Perišić slavi pobedu u polufinalu

Aleksandra Perišić u suzama slavi pobedu u polufinalu

Srpska tekvondistkinja je do polufinala u kategoriji do 67 kilograma stigla tesnom pobedom nad Ozodom Sobirjonovom, takmičarkom iz Uzbekistana, a u borbi za prolazak u finale bila je bolja od predstavnice Tajlanda Sasikarn Tongčan – 2:0 (5:3, 4:2).

Iako je prvu rundu izgubila (0:5), u drugoj je bila daleko bolja (8:4), pa se meč lomio u trećoj, odlučujućoj rundi, gde je Perišić pobedila 2:0.

Stefan Takov (desno) u borbi protiv Faisala Savadogoa iz Burkine Faso

Stefan Takov, koji se nadmeće u muškoj konkurenciji u kategoriji do 80 kilograma izgubio je u osmini finala od Faisala Savadogoa iz Burkine Faso u dve runde 0:2 (4:6, 7:10).

• Kajak

Srpski kajakaši nisu uspeli da osvoje medalju pošto su Marko Novaković i Marko Dragosavljević, odnosno Anđelo Džombeta i Vladimir Torubarov, takmičenje završili u B finalu.

Dvojac Novaković-Dragosavljević zauzeo je treće mesto u B finalu, odnosno 11. u ukupnom plasmanu, dok su u polufinalnoj trci bili sedmi od osam posada.

Džombeta i Torubarov su bili poslednjeplasirani (osmi) u polufinalu, a poslednji su stigli na cilj i u B finalu, pa su u ukupnom plasmanu završili kao 16.

• Vaterpolo
Slavlje srpskih vaterpolista

REUTERS/Evgenia Novozhenina

Srpski vaterpolisti su još jednom oduševili navijače i nastavili pohod na treće zlato na Igrama u nizu pobedom nad Amerikom – 10:6.

Srbija je bila u vođstvu tokom većeg dela meča, predvodio ju je Nikola Dedović sa četiri gola, kapiten Nikola Jakšić tri puta je pogađao, a po jedan su dodali Nemanja Vico i Sava Ranđelović.

U taboru Amerikanaca, koje sa klupe predvodi nekadašnji selektor Srbije Dejan Udovičić, najefikasniji je bio Marko Vavić sa dva gola.

Delfini će u finalu odmeriti snage sa pobednikom drugog polufinala u kojem će se u 19.35 sastati Mađarska i Hrvatska.

Posle bledih partija u grupnoj fazi olimpijskog turnira, gde su srpski vaterpolisti zauzeli tek četvrto mesto, u četvrtfinalu su u drami pobedili favorizovanu Grčku golom kapitena Nikole Jakšića samo tri sekunde pre kraja utakmice (12:11).

• Rvanje

Hetik Cabolov jedini je od šest srpskih rvača u Parizu koji i dalje ima šansu da osvoji medalju kroz repersaž.

Njegov protivnik biće Kubanac Gendri Garzon Kabaljero.

Cabolov je u osmini finala bio ubedljivo bolji od Imana Mahdavija, koji se takmiči kao član izbegličkog olimpijskog tima, rezultatom 10:0.

Hetik Cabolov (desno) u duelu protiv Japanca Daičija Takatanija

REUTERS/Kim Kyung-Hoon
Hetik Cabolov (desno) uzdaće se u Japanca Daičija Takatanija (desno), od kojeg je poražen, ali čiji bi plasman u finale doneo šansu srpskom borcu za bronzu

Koliko je bio superioran u osmini finala, toliko je ubedljivo poražen u četvrtfinalu, jer je Japanac Daiči Takatani slavio identičnim rezultatom.

Pošto je japanski borac pobedio u polufinalu Amerikanca Kajla Dajka, Cabolov će imati priliku da se domogne borbe za treće mesto kroz repersaž.

• Atletika

Igre u Parizu donela su velika uzbuđenja u atletici, a u petak novi olimpijski rekord i novu senzaciju.

Marilejdi Paulino, atletičarka iz Dominikanske Republike, objedinila je svetsko i olimpijsko zlato novim olimpijskim rekordom – 48,15, koji je oboren posle 28 godina.

marilejdi paulino

REUTERS/Aleksandra Szmigiel
Nova olimpijska rekorderka Marilejdi Paulino

Na pobednička postolja vratila se Salva Eid Naser iz Bahreina posle suspenzije, osvojiši srebro – 48,53.

Evropska šampionka, Poljakinja Natalija Kačmarek okitila se olimpijskom bronzom identičnim rezultatom koji je tada trčala početkom juna – 48,98.

Muška američka štafeta na 4 puta 100 metara ne samo da nije odbranila zlato, nego je diskvalifikovana zbog greške u razmeni palice.

amerikanci, američka štafeta, štafeta na 4 puta 100 metara

ANNA SZILAGYI/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Početnička greška Amerikanaca u razmeni palice u štafeti 4 puta 100 metara

Novi olimpijski šampion je Kanada, čiji su sprinteri istrčali identičan rezultat kao Amerikanci u Tokiju pre tri godine – 37,50 sekundi.

Atletičari Južnoafričke Republike istrčali su kontinentalni rekord – 37,57 za vicešampionsko mesto, a bronzanu medalju osvojili su atletičari iz Velike Britanije – 37,61.

– bacanje kugle, finale za žene –

Nemačka posle 28 godina ponovo ima olimpijsku šampionku u bacanju kugle.

Jemisi Ogunleje bacila je kuglu u poslednjoj seriji tačno 20 metara i pretekla Novozelanđanku Medi Veš na vodećoj poziciji, koja će morati da se zadovolji srebrnom medaljom sa 19,86.

bacanje kugle, bacačica kugle

REUTERS/Dylan Martinez
Jemisi Ogunleje osvojila je zlato za Nemačku u bacanju kugle

Kineskinja Song Đajuen osvojila je srebrno odličje hicem iz četvrte serije – 19,32.

Čak pet bacačica kugle finale je završilo sa rezultatima boljim od 19 metara.

– višeboj, žene –

Belgijanka Nafisatu Tijam postala je prva višebojka u istoriji koja je osvojila tri olimpijska zlata u sedmoboju i to uzastopno.

Posle sedam disciplina ukupno je sakupila – 6.880 bodova.

višeboj, ženski višeboj

Belgijanka Nafisatu Tijam olimpijska šampionka u višeboju

Sve vreme joj je pretila Britanka Katarina Džonson Tompson koja je sa 36 bodova manje osvojila srebro.

Koliko je bila neizvesna broba za zlato, toliko se istim intetnzitetom pratio konačan rasplet i za bronzu, a ona je na kraju pripala još jednoj Belgijanki, Nur Vids, koja je sakupila 6.707 bodova.

• Fudbal

Nije prošlo ni mesec dana otkako su Španci osvojili titulu veropskog fudbalskog prvaka, a danas su ovo leto učinili još magičnijim.

U goleadi u finalu protiv domaćina Francuske, Španija je pobedila 5:3 posle produžetaka.

Bilo je 3:2 za Francuze, ali je Španija preokrenula i došla do zlata, prvog posle 1992. godine i Igara u Barseloni.

Bronzanu medalju osvojio je Maroko koji je pregazio Egipat 6:0.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Olimpijske igre u Parizu 2024: Nove medalje za Srbiju, tekvondistkinja Aleksandra Perišić ubedljivo do finala, Srbija - Hrvatska u finalu vaterpola 1