vaterpolisti srbije

REUTERS/Ueslei Marcelino

Suze uveče, suze u sredu pre podne, a tokom ranog popodneva velika radost.

Nakon što su se odbojkašice Srbije, jedne od favorita za medalje, uplakane oprostile od Olimpijskih igara u Parizu, iste scene su viđene i u sredu pre podne, samo sada su to bile košarkašice.

Dan posle uzbudljivog četvrtfinalnog duela košarkaša sa Australijom, košarkašice Srbije odigrale su meč protiv istog protivnika, ali bez imalo neizvesnosti.

Australijanke su u četvrtfinalu slavile 85:67, čime su izabranice Marine Maljković završile učešće na Olimpijskim igrama u Parizu.

A tokom popodneva, veliko slavlje, jer su vaterpolisti Srbije posle velike i dramatične borbe savladali Grčku 12:11, golom kapitena Nikole Jakšića u poslednjoj sekundi meča.

Branioci zlata iz Tokija pre tri godine i Rio de Žaneira bili su otpisani posle neubedljivih igara u grupnoj fazi, ali su protiv Grka odigrali najbolju utakmicu na turniru.

U pojedinačnim sportovima u kojima je Srbija danas imala predstavnike nije bilo previše uspeha.

Lev Korneev, 19-godišnji srpski predstavnik u tekvondou u kategoriji do 58 kilograma, izgubio je u osmini finala.

Atletičarka Adriana Vilagoš nije se plasirala u finale bacanja koplja, a Elzan Bibić neće trčati u finalu 5.000 metara.

Takmičenje su završila i dvojica srpskih rvača Mate Nemeš, u osmini, i Aleksandar Komarov, u četvrtfinalu.

Jedino je Milica Novaković izborila polufinale trke kajaka na 500 metara koje će biti voženo u subotu, 10. avgusta.

Milica Novaković

Reuters

Vaterpolisti Hrvatske, aktuelni svetski prvaci, prethodno su savladali Španiju, aktuelnog evropskog prvaka (10:8).

Hrvatska će u polufinalu igrati sa boljim iz duela Italije i Mađarske.

• Košarka
košarkašice srbije

Reuters
Suze košarkašica Srbije posle poraza

Košarkašice Srbije povele su u prvom napadu meča i to im je bilo jedino vođstvo na utakmici.

U dva navrata imale su i nerešen rezultat – i to na samom početku (2:2 i 4:4) – i do kraja prve četvrtine držale priključak, ali su Australijanke brzo preuzele potpunu kontrolu terena.

Već početkom druge četvrtine, treća reprezentacija Svetskog prvenstva 2022. stekla je dvocifrenu prednost, koju do kraja meča nije ispuštala.

Sredinom drugog poluvremena Australijanke su bile na maksimalnih +28.

Košarkašice Srbije su do kraja samo uspele da za nijansu smanje razliku.

Reuters

Najbolje u njihovom taboru bile su Alana Smit sa 22 poena i 13 skokova, Kajla Džordž i Džejda Melburn su dodale 18 poena, a Samanta Vajtkomb 15.

U sastavu Srbije, evropskog prvaka iz 2021, godine, najbolju partiju je pružila Jovana Nogić sa 17 poena, Angelina Dugalić sa 14 i Ivana Raca sa 10.

Koliko je Australija jaka u ženskoj košarci pokazuje i to da na poslednjih sedam Svetskih prvenstava samo jednom nisu uzele medalju.

Ipak, učešće na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. i Rio de Žaneiru 2016. završavale su u četvrtfinalu – prethodno su od 1996. do 2012. svaki put uzele medalju.

Maša Janković

Reuters
Suze Maše Janković posle poraza
  • Tekvondo

Lev Korneev je započeo takmičenje na Igrama u Parizu pobedom nad Senegalcem (2:0), ali je potom istim rezultatom poražen od Tunišanina Muhameda Halila Džendubija.

Korneev

Reuters
  • Atletika

Reprezentativac Srbije Elzan Bibić nije uspeo da izbori plasman u olimpijsko finale trke na 5.000 metara.

U prvoj kvalifikacionoj grupi, Bibić je istrčao 14:14,46 i zauzeo 14. poziciju.

Posle skakačica u dalj, ni Adriana Vilagoš nije bila u formi u bacanju koplja.

Najbolji hitac u kvalifikacijama joj je bio prvi – 60,49 metara, ali nedovoljan za finale.

Njen lični, ali i državni rekord je 65,58 metara, dakle za pet metara više nego što je bacila u Parizu.

Vilagoš

Reuters
Vilagoš
Vilagoš

Reuters
  • Rvanje

Aleksandar Komarov, predstavnik Srbije u rvanju grčko-rimskim stilom u kategoriji do 87 kilograma, poražen je od Mađara Davida Lošoncija u četvrtfinalu.

Rezultat je bio nerešen 2:2, ali pošto mađarski rvač osvojio poslednji poen, pripala mu je pobeda.

Komarov je prethodno u osmini finala pobedio Amerikanca Pejtona Džona Džejkobsona 10:0, u prvom periodu okršaja.

Komarov

Reuters
Komarov u borbi

Drugi rvač, u kategoriji do 67 kilograma Mate Nemeš, izgubio je u osmini finala od Ukrajinca Parviza Nasibova na bodove, rezultatom 2:3.

Izgubio je zbog neopreznosti u poslednjih deset sekundi borbe.