REUTERS/Evgenia Novozhenina
Zajedničko kupanje posle novog zlata, kako je i red i običaj

Poslednji je dan Olimpijskih igara u Parizu, koje su donele mnoštvo uzbuđenja i razne nove junake i tragičare.

U samo dva dana radovala se Srbija u ekipnim sportovima.

Najpre su košarkaši osvojili bronzanu medalju, a u nedelju su vaterpolisti Srbije treći put uzastopno osvojili zlato.

Pred 15.000 gledalaca, Srbija je pobedila Hrvatsku 13:11 i ušla u istoriju.

Opširnije o finalnoj utakmici u vaterpolu pročitajte u posebnom tekstu.

Srbija je na Igrama u Parizu osvojila pet medalja – tri zlata (strelci Zorana ASrunović i Damir Mikec, teniser Novak Đoković i vaterpolisti), srebrnu (tekvondistkinja Aleksandra Perišić i bronza (košarkaši).

Muška rukometna reprezentacija Slovenije, koja je odigrala sjajan turnir, ipak je ostala bez bronzane medalje.

U čvrstom i uzbudljivom meču protiv Španije, Slovenci su poraženi golom razlike, iako su imali napad za produžetak – 23:22.

rukomet, slovenački rukometaši

REUTERS/Bernadett Szabo

Španiji je ovo peta olimpijska medalja – svih pet bronzanih.

Slovenija je tako na ovim Igrama ostala na tri osvojene medalje – dve zlatne (džudo i sportsko penjanje) i srebra (u kajtu).

Olimpijske igre, 16. dan:

• Atletika

Neverovatna Holanđanka Sifan Hasan u sprintu je osvojila zlatnu medalju u maratonu i oborila olimpijski rekord u vremenu 2:22:55.

Hasan je na ovim Igrama već osvojila bronze na 5.000 i 10.000 metara.

maraton, maratonka, ženski maraton

REUTERS/Lisa Leutner
Sjajna Sifan Hasan osvaja zlato u maratonu

Tigst Asefa iz Etiopije osvojila je srebro, dok je Kenijka Helen Obiri osvojila bronzanu medalju.

Martin Rickett/PA Wire

U muškom maratonu je oboren olimpijski rekord, a karijeru je završio legendarni Eliud Kipčoge.

Više o toj trci pročitajte ovde.

• Vaterpolo

Bronzanu medalju osvojila je selekcija SAD, koju sa klupe predvodi nekadašnji selektor Srbije Dejan Udovičić.

Amerikanci su pobedili Mađare 11:8 posle peteraca.

Posle četiri četvrtine bilo je 8:8, a u petercima 3:0 (Mađari promašili sva tri penala).

• Košarka

Košarka ima poseban status u Srbiji.

Posmatra se i kao nacionalni sport, kao nijedan drugi.

Svuda po gradovima gde ima obruča, čuje se kako lopta udara o beton.

Stoga se i bronzana olimpijska medalja košarkaša slavila kao zlato, a mogla je da bude i sjajnija jer su u polufinalu protiv Amerikanaca bili nadomak senzacije.

srbija, košarkaši srbije

Reuters/Evelyn Hockstein

Zajedništvo.

Tu reč je upotrebio kapiten tima Bogdan Bogdanović da objasni kako su uspeli da odole svim izazovima.

A selektor, iskusni Svetislav Pešić, upotrebio je malo drugačiju frazu: timski duh.

Nije ponovio onu njegovu, sada već čuvenu, ‘svi za jednog, jedan za svi’.

„Hvala na podršci koju smo osetili od naroda, naših navijača, i što nas posebno raduje od ljudi koji stvarno poznaju i vole košarku i od ljudi koji ne samo rade u košarci, nego i od nje žive.

„Hvala igračima, Bogdanu kao kapitenu ekipe. Nema velikog rezultata bez zajedničkog cilja.

„Nije uvek bilo lagano, za velike stvari u sportu potrebno je mnogo odricanja, prepreka i izazova“, rekao je Pešić na konferenciji za novinare po dolasku u Beograd.

Pešić se javno zahvalio igračima na tome što su se odrekli lepih stvari tokom leta i vremena sa porodicom da bi igrali na Olimpijskim igrama.

„Ponosan sam i srećan što sam radio sa ovim momcima. Stvorili su takvu atmosferu da su bili tim, nije se znalo ko kosi, a ko vodu nosi“.

Iskusni stručnjak smatra da je ovo bio najteži i najkvalitetniji olimpijski košarkaški turnir u istoriji i da „ne veruje da će se više ponoviti“ poslednje tri utakmice Srbije na turniru – četvrtfinale protiv Australije, polufinale sa Amerikom i borba za bronzu protiv Nemačke.

„Ako u životu imaš cilj, treba da stigneš do njega, ali on ti pruža snagu da izdržiš, da se odrekneš nekih stvari, da budeš sa ekipom.

„To je teško izdržati, ali ovi momci jesu. Ne bi bilo uspeha da nije bilo timskog duha pre, za vreme i posle utakmice“, rekao je Pešić.

Bogdanović se nadovezao da to zajedništvo nije odjednom nastalo, već se gradilo godinama.

„Između nas postoji veliko ljudsko poštovanje. Svi su stavili tim ispred sebe“, dodao je kapiten srpskog tima.

Za kraj, Pešić se saglasio sa dosadašnjim selektorom Nemačke – finale je trebalo da igraju oni koji su se borili za bronzu.

REUTERS/Stephanie Lecocq

Amerikanke su osmi put zaredom osvojile zlato na olimpijskom turniru pobedom nad domaćom Francuskom 67:66.

Imala ja Francuska šut za produžetke u ovoj neizvesnoj utakmici, ali je Gabi Vilijams, najbolja u domaćim redovima sa 19 koševa, gazila liniju pri pogotku za dva poena.

Njihova kapitenka, 42-godišnja Dajana Torasi je ušla u istoriju kao najstarija košarkašica koja je osvojila olimpijski turnir i prva sa šest zlatnih medalja na Igrama.

Utakmicu su pratile i neke njihove kolege iz muške košarkaške reprezentacija SAD-a, koji su dan ranije postali olimpijski šampioni, peti put zaredom, pobedom takođe nad Francuskom.

Bronza je pripala Srbiji.

Odlična i uzbudljiva utakmica odigrana je i borbi za bronzu,, u kojoj su Australijanke savladale Belgijanke 85:81.

Ezi Megebor je sa 30 poena predvodila Australijanke do druge bronzane olimpijske medalje, ukupno pete u istoriji ove zemlje (imaju i tri srebra), a ni maestralna partija Džuli Venlo nije pomogla Belgijanka da osvoje prvo olimpijsko odličje.

Ceremonija zatvaranja 33. Olimpijskih igara predviđena je za 21 sat na stadionu Francuska.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Olimpijske igre u Parizu 2024: Srbiji novo zlato u vaterpolu, košarkaši o timskom duhu 1