Selektor Uroš Stevanović proslavlja pobedonosni pogodak Srbije

Reuters

Bili su gotovo otpisani, a onda su pokazali da su pravi naslednici šampionske generacije vaterpolista Srbije.

Srbija je korak bliže medalji i ispisivanju novih stranica istorije vaterpola, ali i Olimpijskih igara.

U najtežem meču na turniru, Srbija je pobedila Grčku 12:11, rivala iz finala u Tokiju 2021, i tako nastavila put ka odbrani trećeg olimpijskog zlata.

Dve reprezentacije su čitav meč bile egal, smenjujući se u vođstvu koje nije prelazilo jedan gol razlike.

I tako je bilo do dve sekunde pre kraja utakmice kada je kapiten Srbije, Nikola Jakšić, strahovito šutirao sa više od 10 metara i pogodio.

Najefikasniji među „delfinima“ bio je nezaustavljivi Dušan Mandić koji je postigao pet golova, a zapaženu partiju među „delfinima“ u velikoj pobedi pružila su raspoložena braća Rašović, Viktor sa tri, Strahinja sa dva gola.

Jedan od heroja meča bio je srpski golman Radoslav Filipović koji je odbranio više od deset šuteva favorizovanih Grka, u čijim je redovima najbolji bio korpulentni centar Dimitrios Skumpakis.

Srbija u polufinalu čeka pobednika susreta Sjedinjene Američke Države – Australija.

grčki vaterpolisti

REUTERS/Evgenia Novozhenina
Grčki vaterpolisti u neverici
Grčki vaterpolisti ne mogu da veruju šta ih je zadesilo

Reuters

Tok meča

Prvi napad je pripao Srbiji, ali povela Grčka golom Spiridona Papanikolaua posle izgubljene lopte.

Rezultat je poravnao Dušan Mandić iz peterca, za 21 gol u dosadašnjem delu turnira.

Usledilo je par odbrana srpskog golmana Radoslava Filipovića, da bi jedan od najboljih grčkih igrača Angelos Vlahopulos ponovo doveo Grčku u prednost.

Na 2:2 je izjednačio Viktor Rašović iz napada u kome je Srbija imala igrača više.

Do kraja četvrtine postignut je još po jedan gol na obe strane – Janis Funtulis sa pet metara i Strahinja Rašović udarcem sa distance.

Dušan Mandić je postigao pet golova, a 25 u dosadašnjem toku turnira

Reuters

Srbija je prvi put povela početkom druge četvrtine drugim golom na meču Dušana Mandića.

Grci su izjednačili na 4:4 golom njihovog centra Konstantinosa Kakarisa posle dodavanja pred golom Srbije.

Već u narednom napadu Srbija je ponovo povela drugim golom Strahinja Rašovića, da bi ponovo poravnao Aleksandrosa Papanastasiju.

Trećim golom Dušana Mandića u petom minutu druge četvrtine Srbija je povela 6:5, rezultat kojim se otišlo na odmor.

Jedan od heroja utakmice bio je srpski golman Radoslav Filipović

Reuters

Egal koji je obeležio dotadašnji tok meča, prelio se i na početak treće četvrtine, pošto je Konstantinos Ganidunijas postigao gol iz peterca za 6:6.

Radoslav Filipović je u trećem minutu odbranio peterac bivšem saigraču iz Novog Beograda, Angelosu Vlahopulosu, ali je u narednom napadu visoki Dimitrios Skumpakis ponovo doveo Grke u vođstvo.

Srbiji je potom poništen pogodak, da bi Dušan Mandić još jednom poravnao rezultat na 7:7.

Grčka je opet povela, Srbija izjednačila golom Viktora Rašovića, da bi konačnih 9:8 u trećem delu susreta, postavio Skumpakis trećim uzastopnim pogotkom.

Emanuil Zerdevas

Reuters
Emanuil Zerdevas branio je gol Grčke

Poslednja i najnapetija četvrtina počela je golom Viktora Rašovića na asistenciju njegovog brata Strahinje za 9:9.

Deseti put je Grčka imala igrača više kada je Nikolaos Gilas povisio na 10:9, da bi Nemanja Vico poravnao u trećem minutu četvrte četvrtine.

Dušan Mandić je na dva i po minuta do kraja ponovo doveo Srbiju u vođstvo četvrtim golom.

Šest sekundi pre kraja, Vlahopulos je postigao gol za novo izjednačenje od 11:11 i sve je mirisalo na produžetke.

Nemanja Vico i asistent trenera Darko Bilić slave gol za pobedu Srbije 12:11

Reuters

Ostalo je tačno još toliko vremena da se organizuje brz napad i gotovo odmah šutira na gol.

Preuzevši odgovornost, kapiten srpske vaterpolo reprezentacije Nikola Jakšić pucao je sa velike udaljenosti i poslao Srbiju u polufinale.

vaterpolisti srbije

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Olimpijske igre u Parizu 2024: Srpski vaterpolisti na korak od medalje, u dramatičnom finišu pobedili Grke 1