Selfi stonotenisera

Reuters

Tačno smo na sredini 33. Letnjih olimpijskih igara 2024. u Parizu.

Počevši od originalne ceremonije otvaranja, dosadašnji tok Igara obeležile su brojne senzacije, uzavrele emocije, nesvakidašnji trenuci i kontroverze.

Videli smo olimpijski duh japanskog višebojca koji utišava publiku da kineski kolega može u miru da završi seriju, egipatsku mačevalku kako pobeđuje u sedmom mesecu trudnoće, uplakanu italijansku bokserku i pobednicu ženskog triatlona kako povraća pred početak trke.

Ovogodišnje Igre donele su verovatno poslednji teniski klasik Novaka Đokovića i Rafaela Nadala, a do sada je kineski plivač Džanle Pan oborio svetski rekord u plivanju na 100 metara slobodno.

Turski strelac i južnokorejska strelkinja su postali internet senzacije, a zabeležena je i jedna špijunska afera dronom, kao i neverovatna fotografija brazilskog surfera među oblacima.

Podeljeno je više od 300 medalja, od kojih je jedna zlatna pripala Srbiji, strelcima Damiru Mikecu i Zorani Arunović.

U regionu je najbolja Hrvatska sa dva zlata i jednom bronzom, a prate je Slovenija i Srbija sa po jednim zlatom, i Kosovo sa jednom srebrnom i jednom bronzanom medaljom.

Rumunija je osvojila ukupno šest medalja (dva zlata, tri srebra i jednu bronzu), Grčka četiri (jedno srebro i tri bronze), dok ostale balkanske reprezentacije još čekaju šansu u ostalim takmičenjima.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


‘Tuše’ u sedmom mesecu trudnoće

Pošto je pobedila u prvom kolu pojedinačnog takmičenja u mačevanju – disciplina sablja, Egipćanka Nada Hafez otkrila je da je trudna.

„Činilo vam se da su na podijumu dve takmičarke, a zapravo nas je bilo troje! Bile smo to ja, protivnica i moja mala beba koja tek treba da dođe na svet“, objavila je 26-godišnja mačevalka na društvenoj mreži Instagram.

Posle pobede nad Amerikankom Elizabet Tartakovski, Hafez je ispala u osmini finala od Jeon Hajung iz Južne Koreje.

Nadi Hafez su ovo treće uzastopne Olimpijske igre

Getty Images
Egipćanki Nadi Hafez su ovo treće uzastopne Olimpijske igre

‘Pssst!’

U dramatičnoj završnici muškog ekipnog višeboja, japanski gimnastičari osvojili su zlatnu medalju pobedivši direktnog konkurenta Kinu, koja je vodila do samog kraja.

Do trona ih je odveo vođa tima Daiki Hašimoto koji je umalo postao tragičar posle pada sa druge sprave – konja sa hvataljkama.

Ipak, zlatni višebojac iz Tokija 2021. iskoristio je grešku kineskog kolege Su Vajdija na poslednjoj spravi, vratilu, i odličnom partijom doneo zlato Japanu.

Dok se drugi kineski gimnastičar pripremao da nastupi na istoj spravi, Hašimoto je kažiprstom na usnama, a potom i gestikulacijom rukama, pokušao da utiša oduševljenu publiku.

Daiki Hašimoto slavi pobedu sa saigračima

Reuters
Daiki Hašimoto slavi pobedu sa saigračima iz japanske reprezentacije

Surfererov hod po oblacima

Jedna od najimpozantnijih fotografija nastala je skoro 16.000 kilometara dalje od Pariza – na Tahitiju.

Na ovom pacifičkom ostrvu, delu prekomorske teritorije Francuske Polinezije, održavaju se, između ostalog, takmičenja u surfovanju, vodenom sportu koji je debitovao u Tokiju pre tri godine.

Tamo je 30. jula nastala spektakularna fotografija brazilskog surfera Gabrijela Medine koji u ravni sa par metara udaljenom daskom uhvaćenom u vertikalnom položaju, gotovo hoda po oblacima iznad talasa, pokazujući kažiprstom ka obali.

Napravio ju je francuski fotograf Žerom Brule sa obližnjeg broda, uhvativši trostrukog svetskog šampiona u proslavi odličnog rezultata.

„Uslovi su bili savršeni, talasi su bili viši nego što smo očekivali“, rekao je Francuz.

Medina je postavio sliku na njegov Instagram profil gde je pobrao više od šest i po miliona lajkova.

Gabrijel Medina iznad vode dok mu je daska za surfanje zakačena za nogu

AFP
Gabrijel Medina uhvaćen u trenutku kad je izronio iz vode nakon velikog talasa na Olimpijskim igrama

Najskuplji selfi Igara

Još jedna fotografija u olimpijskom duhu obeležila je prvi deo Igara u Parizu.

Posle dodele medalja u mešovitim parovima, stonoteniseri i stonoteniserke bronzane Južne i srebrne Severne Koreje napravili su zajednički selfi na pobedničkom postolju.

Pridružili su im se i kineski pobednici – Sun Jingša i Vang Čukin.

Hladni odnosi dveju susednih zemalja, godinama na ivici rata, nakratko su otoplili, a slikanju je prethodilo i rukovanje njihovih reprezentativaca uoči ceremonije dodela odličja.

Za Južnu Koreju su nastupali Lim Džong Hun i Šin Ju Bin, dok su boje njihovih severnih suseda branili Ri Jong Sik i Kim King Jong, paru koji je Severnoj Koreji doneo prvu olimpijsku medalju posle osam godina.

Selfi stonotenisera

Reuters

Povraćanje zlata vredno

Iako je mnoge opravdano brinuo kvalitet vode u Seni, pariskom rekom se posle jednog veka zaplivalo u triatlonu.

Zlato u ženskoj konkurenciji u disciplini gde se trči, vozi bicikl i pliva, pripalo je francuskoj olimpijki Kasandri Begran.

Ona je pred trku povratila, a pošto je prošla kroz cilj, srušila se na zemlju.

„Jutros sam bila u totalnoj panici, povraćala sam pre starta, bili su to živci.

„Nikada ranije mi se to nije dešavalo, a ni pred ostalim sportistima, svi su znali da sam pod stresom. To nije nešto što želite da radite“, rekla je.

Pogledajte video o Seni:

https://www.instagram.com/p/C-AxXgBIBNL/

Plivanje u Seni holandska triatlonka koja je završila na 14. mestu, Rakel Klamer okarakterisala je kao „odvratno“, te dodala da je „voda bila prljava, a uslovi nepravedni“.

„Videćemo da li ću se razboleti, zaista sam progutala mnogo vode. To je veoma lepo mesto, ali zapravo nije bilo fer“, rekla je Klamer posle trke.

Kasandra Bergan leži na podu, dok Bet Poter prolazi kroz cilj.

Reuters
Kasandra Bergan leži na podu, dok Bet Poter prolazi kroz cilj.

‘Državni neprijatelj’ prijatelj američkog ženskog vaterpola

Ako ste gledali neku od utakmica ženske vaterpolo reprezentacije Sjedinjenih Država na ovogodišnjim Igrama, na tribinama ste mogli da vidite i poznatog američkog repera karakterističnog izgleda – Flejvora Flejva iz legendarnog sastava Pablik Enemi.

Vilijam Džonatan Drejton mlađi, kako glasi njegovo pravo ime, ponudio se u maju da podrži američku žensku vaterpolo reprezentaciju pošto je kapitenka tima Megi Sivens zatražila finansijsku pomoć na Instagramu.

„Kao otac devojčice i pobornik svih ženskih sportova, ja ću lično da te sponzorišem devojko, šta god ti treba. I sponzorisaću ceo tim“, napisao je Flejv.

Nekoliko nedelja kasnije, reper je potpisao petogodišnji ugovor o sponzorstvu sa američkim ženskim i muškim timovima sa ciljem „podizanja vidljivosti i osećaja uzbuđenja“ oko ovog sporta u SAD.

I tako je čuveni reper sa vaterpolo kapicom, naočarima za sunce i, njegovim obeležjem, ogromnim satom oko vrata, postao zvanični promoter ženske reprezentacije koji prati utakmice sa tribina.

Flejvor Flejv

EPA
Flejvor Flejv pred utakmicu ženskog vaterpolo tima Amerike i Italije

Ko to tamo špijunira – dronom?

Špijunska afera na Igrama? I to se desilo.

Treneri ženske fudbalske reprezentacije Kanade uhvaćeni su kako bespilotnim letelicama snimaju trening igračica Novog Zelanda uoči duela dva tima u prvom kolu.

Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) kaznila ih je oduzimanjem šest bodova i suspendovanjem troje trenera na godinu dana.

Zabrana bavljenja bilo kakvim aktivnostima u vezi sa fudbalom izrečena je selektorki Beverli Pristman, koja je vodila Kanadu do olimpijskog zlata u Tokiju pre tri godine, dok ju je savez već suspendovao i poništio akreditaciju za Igre.

Kanadski savez kažnjen je sa 200.000 švajcarskih franaka, a odbijena je žalba zbog oduzimanja bodova.

Ipak, Kanada je prošla u eliminacionu fazu turnira.

Duel kanadskih i novozelandskih fudbalerki

Reuters
Duel kanadskih i novozelandskih fudbalerki

Sukob teniskih titana (verovatno poslednji)

Već na drugom koraku, u šesnaestini finala sastala su se dva ljuta rivala i teniska gorostasa – Novak Đoković i Rafael Nadal.

U finalu pre finala i verovatno poslednjem susretu dvojice teniskih legendi, slavio je srpski as 2:0 u setovima.

Novak Đoković i Rafael Nadal

FRANCK ROBICHON/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Drama u boksu

Italijanska bokserka Anđela Karini prekinula je meč protiv Imam Helif iz Alžira u 46. sekundi kako bi „zaštitila sopstveni život“.

Helif je jedna od dve sportistkinje koje su dobile dozvolu da se takmiče u ženskom boksu u Parizu, iako su diskvalifikovane sa prošlogodišnjeg Svetskog prvenstva za žene.

Međunarodni olimpijski komitet (MOK), koji nije organizovao Svetsko prvenstvo, ali je zadužen za boks u Parizu, saopštio je da je Helif u poluteškoj kategoriji do 66 kilograma bila diskvalifikovana zbog povišenog nivoa testosterona.

Međutim, u sredu je iz Međunarodne bokserske federacije (IBA) saopšteno da je Helif diskvalifikovana sa Svetskog prvenstva da bi se održao „nivo poštenja i integritet takmičenja“.

Helif nije bila podvrgnuta proveri testosterona, već „odvojenom i priznatom testu, čiji su detalji poverljivi“, piše u saopštenju.

MOK je prošlog juna oduzeo status krovne organizacije boksa IBA-u.

Italijanka

EPA

Suša svetskih rekorda u plivanju

Oboren je samo jedan svetski rekord u plivanju – u trci 100 metara slobodno – 46,40 sekundi, a postavio ga je kinski plivač Džanle Pan.

„Dao sam sve od sebe da postignem najbolji rezultat. Na kraju sam bio veoma iznenađen što sam oborio svetski rekord i bio je to magičan trenutak“, rekao je 19-godišnji olimpijac.

Pan se posle zlatne trke požalio kineskim medijima da na nepoštovanje australijskog rivala Čalmersa za koga kaže da je „ignorisao njegov pozdrav“ posle štefete četiri puta 100 metara slobodno, baš kao i Džek Aleksi iz američkog tima.

Džanle Pan (u sredini), Kajl Čalmers (levo) i David Popović (desno)

Reuters
Džanle Pan (u sredini), Kajl Čalmers (levo) i David Popović (desno)

„Teorija sporog bazena“ je, tvrde neki stručnjaci, razlog za mali broj oborenih rekorda.

Plići bazen znači da se više talasa odbija na površinu, stvarajući više turbulencije i usporavajući plivače, sa čime se ne slažu neimari bazena, dok postoje i druge naučne „rupe“ u ovoj teoriji.

Minimalna dubina bazena je dva metra, dok je onaj u Defans areni 2,15, što je znatno pliće od tri na prethodnim Igrama u Tokiju i Riju.

U istoriju je ušla i Amerikanka Kejti Ledecki kao prva plivačica koja je osvojila zlato na četiri različite Olimpijske igre.

Zadržavši titulu na 1.500 metara slobodnim stilom, osvojila je osmu zlatnu, od ukupno 13 olimpijskih medalja.

Kejti Ledecki

FRANCK ROBICHON/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Kejti Ledecki

Preko medalja do mimova – ‘Pozovi D. i K. radi ubistva’

Jedino zlato za Srbiju za sada doneli su su streci Damir Mikec i Zorana Arnunović u disciplini deset metara vazdušni pištolj miks.

U finalu su se nadmetali sa turskim reprezentativcima Seval Ilajdom Tarhan i Jusufom Dikečom koji je ubrzo postao pravi hit na mrežama.

Ležerni, 51-godišnji turski strelac je do srebra došao držeći ruku u džepu, bez zaštite za uši i sočiva protiv zamućivanja.

„Ne treba mi nikakva dodatna oprema, ja sam rođeni strelac.

„Što se tiče ruke u džepu, to mi je uobičajena poza, tako mi je telo stabilnije, a ravnoteža bolja. Čak i najmanji pokreti mogu da izazovu odstupanja u rezultatima“, rekao je Dikeč, nekadašnji narednik u žandarmeriji.

Ko je Jusuf Dikeč:

https://www.instagram.com/p/C-LRD_LINPU/?img_index=1

Srebrom se u disciplini deset metara vazdušni pištolj okitila i Jedži Kim iz Južne Koreje.

Poput hladnokrvnog ubice iz holivudskih filmova, 31-godišnjakinja ušla je u legendu ušla jednim upečatljivim stavom, odevena u crno i obrnutim kačketom na glavi.

Seval Ilajda Tarhan i Jusuf Dikeč u finalu

Reuters
Seval Ilajda Tarhan i Jusuf Dikeč u finalu

Prosidba posle osvojenog zlata

Kineski mešoviti dubl u badmintonu, Ja Ćiong Huang i Liu Jućen, nadmašio je konkurenciju i zasluženo stigao do zlata.

Ali njihova sreća se nastavila nekoliko minuta posle ceremonije dodele medalja.

Liu je usred borilišta i pred TV kamerama, izvadio prsten iz džepa, kleknuo i pitao dugogodišnju životnu i sportsku partnerku da se uda za njega.

Rekla je ‘da’.

kinezi, badminton, prosidba

REUTERS/Ann Wang
kinezi, badminton, prosidba

REUTERS/Ann Wang
kinezi, badminton, prosidba

REUTERS/Ann Wang

Prvo mentalno zdravlje, pa medalja

Pre nego što je izašla na borilište i sa ostalim reprezentativkama osvojila zlato u ekipnom višeboju za SAD, Simon Bajls je započela dan odlaskom kod psihoterapeuta.

„Jutro sam počela terapijom. To je bilo super uzbudljivo.

„Rekla sam mu da se osećam mirno i spremno“, rekla je Bajls.

Američka gimnastičarka se povukla iz pojedinačnog višeboja i ekipnog finala, posle lošeg rezultata u preskoku, rekavši da „mora da misli na zdravlje“.

Četvorostruka osvajačica olimpijskog zlata, koja je u prošlosti bila žrtva seksualnog napada, govorila je o važnosti očuvanja mentalnog zdravlja i potrebi da se „zaštite naši umovi baš kao i naša tela“.

„Kad se sve sabere i oduzme, mi smo samo ljudi“, dodala je Bajls, koja je tako mentalno zdravlje sportista ponovo uvela kao temu.

Američka gimnastičarka je osvojila zlatnu medalju i u pojedinačnom višeboju na OI u Parizu.


Pogledajte video: Pet noviteta na Igrama u Parizu

Pet noviteta na Olimpijskim igrama u Parizu 2024
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Olimpijske igre u Parizu 2024: Trenuci, dueli i podvizi koji su obeležili prvu nedelju takmičenja 1

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari