„Užasan dan“. Tako je Novak Đoković opisao petak tokom kojeg se borio za ulazak u dva olimpijska finala u Tokiju, ali nije ušao ni u jedno.
Đoković je šokirao sve navijače u Srbiji porazom u polufinalu singla, iako je ubedljivo počeo meč protiv Nemca Aleksandra Zvereva, a potom nije uspeo ni u mešovitom paru sa Ninom Stojanović da uđe u finale.
Najbolji teniser sveta bio je najveći favorit za osvajanje olimpijskog zlata u pojedinačnoj konkurenciji, ali je neočekivano poražen od Zvereva – 1:2 u setovima (6.1, 3:6, 1:6).
Novak je ubedljivo dobio prvi set 6:1, potom je u drugom setu vodio 3:2 i imao šansu da oduzme servis protivniku, ali je neočekivano pao u igri, a Zverev pustio ruku i počeo da pogađa sve.
Za bronzanu medalju boriće se sa Špancem Pablom Karenjom Bustom.
Nedugo potom, izašao je još jednom na teren – u paru sa Ninom Stojanović igrao je u polufinalu protiv ruskog para Vesnina/Karacev.
Ali Đoković i Nina Stojanović su poraženi – 0:2 u setovima (6:7, 5:7).
Predstoji im borba za bronzanu medalju.
- Tabela olimpijskih medalja – Tokio 2020
- Bum, tras i zlato je tu – zašto je Srbija zavolela tekvondo
- Mali vodič kroz Olimpijske igre – ko sve predstavlja Srbiju u Tokiju
- Kako su izgledale sportske igre na Paliću koje su postojale 16 godina pre Kubertenovih
Raspala mi se igra na 6:1, 3:2. On je doprineo tome, servirao je fenomenalno, nije grešio uopšte. Ja sam stao, dao sam njemu da napada“.
„Na ovom nivou, sa pritiskom koje nose Olimpijske igre i igranje za svoju zemlju… Šta da se radi“, rekao je Đoković srpskim izveštačima u Tokiju.
Najbolji teniser sveta ne samo da je propustio veliku šansu da osvoji olimpijsko zlato – jedini veliki trofej koji mu nedostaje u karijeri – nego je ostao i bez prilike da ove godine možda stigne do Zlatnog slema – sva četiri grend slema (Australijan open, Rolan garos, Vimbldon i kasnije ove godine US open) i zlatnog olimpijskog odličja.
Naravno, da je osvojio olimpijsko zlato, za Zlatni slem bi mu bila potrebna i pobeda na US openu.
Rekao je da je na Olimpijske igre došao „isceđen“.
„Nisam došao svež. Sve što mi se izdešavalo ovih dana samo me je crpelo i crpelo i crpelo.
„Došao sam izuzetno iscrpljen emotivno, ali sam došao motivisan i sa željom kao i svi ostali sportisti da donesem medalji svojoj zemlji.
„Imaću dve šanse u subotu nadam se da ću barem jednu iskoristiti“, rekao je Đoković.
Hrvatska ima još jednu zlatnu i srebrnu medalju – u muškom teniskom dublu.
Nikola Mektić i Mate Pavić su u finalu pobedili Marina Čilića i Ivana Dodiga 6:4, 3:6, 10:6.
Srpske strelkinje Zorana Arunović i Jasmina Milovanović nisu uspele da se plasiraju u finale takmičenja malokalibarskim pištoljem sa 25 metara.
Zorana je u kvalifikacijama zauzela deveto mesto, dok je Jasmina završila kao 30.
U uzbudljivoj trci muških osmeraca u veslanju, Novi Zeland je osvojio zlatnu medalju, Nemci su bili drugi, a posada Velike Britanije tek treća što je najlošiji rezultat još od Olimpijskih igara 1980. godine.
A prvi put u savremenoj istoriji olimpijskih igara, Amerikanci su ostali bez medalje u trkama osmeraca.
Samo dva puta u istoriji olimpijskih igara muški i ženski osmerci nisu uzeli medalju – 1908. godine, kada tim SAD nije učestvovao;, i 1980. godine, kada su bojkotovali Igre u Moskvi.
Medalje zemalja bivše Jugoslavije
Od zemalja bivše Jugoslavije, Hrvatska ima pet medalja, a Slovenija i Srbija po četiri.
Hrvatska ima tri zlatne medalje – u tekvondou, veslanju i u tenisu, srebrnu u tenisu, kao i bronzanu u tekvondou.
Hrvatica Matea Jelić je postala olimpijska šampionka u kategoriji do 67 kilograma, a njen kolega Toni Kanuet osvojio je bronzanu medalju u borbi sa Uzbekistancem Nikitom Rafalovičem u kategoriji do 80 kilograma.
Braća Sinković osvojili su zlatnu medalju u dvojcu bez kormilara.
Hrvatski muški dubl Mateo Pavić i Nikola Mektić osvojili su je zlatnu medalju, pobedivši u funalu sunarodnike Marina Čičića i Ivana Dodiga.
Slovenački kanuista Benjamin Sevšak osvojio je zlatnu medalju u kanuu na divljim vodama, a biciklista Primož Roglič u trci na hronometar.
Prethodno je biciklista Tadej Pogačar, pobednik nedavne najprestižnije trke Tur d Frans, osvojio bronzanu medalju u drumskoj trci u Tokiju.
Slovenija ima i srebrnu medalju u džudou – osvojila je Tina Trstenjak.
Srbija takođe ima četiri medalje – zlato i bronzu u tekvondou, srebro u streljaštvu i bronzanu medalju u basketu tri na tri.
- Za koga će navijati Balkan u Tokiju
- Upoznajte neočekivane junake Olimpijskih igara u Tokiju
- Olimpijske igre: Žene koje moraju da biraju između takmičenja i majčinstva
- Olimpijada ili Olimpijske igre – kako se kaže
Kosovo takođe ima dve medalje – obe zlatne i obe su osvojile džudistkinje džudistkinje Distija Krasnići i Nora Đakova.
Severna Makedonija je do sada osvojila jednu medalju – Dejan Georgievski je izborio srebrno odličje.
Zlato za Srbiju u tekvondou i Miličin oproštaj
Devet godina posle zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Londonu, srpska tekvondistkinja Milica Mandić ponovila je veliki uspeh.
Na Olimpijskim igrama u Tokiju, Milica Mandić je ponovo osvojila zlatnu medalju, pobedivši u utorak u finalu Li Dabin iz Južne Koreje u kategoriji preko 67 kilograma.
To je ujedno i treća medalja za Srbiju na tekućim Olimpijskim igrama, posle srebrne medalje strelca Damira Mikeca i bronze tekvondistkinje Tijane Bogdanović u kategoriji do 49 kilograma.
„Nisam spremna za novi olimpijski ciklus, tada ću imati 33-34 godine, što nije malo, posebno za ženu u sportu.
„Mislim da je sada pravo vreme za jednu pauzu“, rekla je Milica Mandić po povratku u Srbiju.
Ko je Milica Mandić?
Ova 29-godišnja Beograđanka zauzela je počasno mesto u olimpijskoj istoriji kao prva sportistkinja iz nezavisne Srbije koja je osvojila zlatnu medalju u bilo kom sportu – nešto što joj je uspelo na Igrama u Londonu 2012. godine, kada je trijumfovala u kategoriji od 67 kilograma.
Tada je u finalu pobedila Francuskinju An-Karolin Grafe u finalu.
Sledeće godine, Milica Mandić i njen trener Dragan Jović ušli su u Tekvondo kuću slavnih na ceremoniji u Las Vegasu.
To je bio vrhunac za sportisktinju koja je, osam godina ranije, imala međunarodni takmičarski debi u kategoriji kadeta na Evropskom prvenstvu u Palermu.
Da je devojka koja obećava, potvrdila je 2008. godine kada je osvojila bronzu na Svetskom omladinskom prvenstvu u kategoriji do 68 kilograma.
U seniorskoj konkurenciji je napravila proboj 2011. godine, osvojivši četiri Open turnira i osvojivši bronzanu medalju u kategoriji do 73 kilograma na Svetskom prvenstvu u Južnoj Koreji.
Olimpijskoj pobedi u Londonu 2012. godine prethodilo je evropsko srebro u kategoriji do 73 kilograma, a 2013. godine osvojila je pet trofeja, iako na Svetskom prvenstvu u Puebli nije obezbedila medalju.
Usledilo je još jedno evropsko srebro 2014. godine, kada je izgubila od hrvatske rivalke Ive Radoš, a medalja joj je izmakla i na Svetskom prvenstvu 2015. u Čeljabinsku, kada ju je u četvrtfinalu eliminisala Južnokorejka Oh Hje-ri, kasnije šampionka.
Video: Obiđite olimpijska borilišta sa nama
Već prvog dana Olimpijskih igara u Tokiju, u subotu, 24. jula Srbija je osvojila dve medalje – u streljaštvu i tekvondou.
Posle srebra strelca Damira Mikeca, bronzanu medalju osvojila je tekvondistkinja Tijana Bogdanović.
Damir Mikec osvojio je srebrnu medalju u disciplini vazdušni pištolj 10 metara sa ukupno 237,9 poena, 4,2 poena manje od prvoplasiranog Iranca Džavida Furogija.
Bogdanović je u kategoriji do 49 kilograma u meču za bronzu pobedila Miju Jamadu iz Japana sa 20:6.
Prvo zlato za neku od balkanskih zemalja osvojila je kosovska džudistikinja Distija Krasnića.
U takmičenju do 48 kilograma, redom je pobeđivala Brazilku Gabrijelu Čibanu, Tajvanku Lin Čen Hao, Mongolku Urantsetseg Munkbat i Japanku Tonaki Funu.
Mikec je u kvalifikacijama upucao 578 krugova i kao osmi se plasirao u finale.
Mikecu je ovo prva olimpijska medalja u karijeri u kojoj ima pregršt medalja sa evropskih i svetskih takmičenja.
„Isplakala sam se i došla do medalje“
Bogdanović je najpre izgubila u prvom kolu tekvondo takmičenja, ali je uspela kroz repesaž da se domogne meča za bronzu.
Ovo joj je druga olimpijska medalja u karijeri, a pre pet godina u Riju domogla sa srebra.
„Svet mi se srušio kada sam izgubila prvu borbu, ali sam imala vremena da se isplačem i nastavim dalje.
„Srećna sam zbog ove bronze i što imam medalje sa prva dva učešća na Olimpijskim igrama“, rekla je Tijana Bogdanović po povratku u Beograd.
Ko je Tijana Bogdanović?
Bogdanović je rođena u Kruševcu 1983. godine.
Na svetskom prvenstvu u Čeljabinsku 2015. godine, osvojila je bronzanu medalju.
Godine 2016. bila je srebrna na Evropskom prvenstvu, a dve godine kasnije domogla se bronze na kontinentalnom šampionatu.
Ko je Damir Mikec?
Rođen je u Splitu, ima 37 godina.
Bio je viceprvak sveta 2018. u kategoriji pištolj na 50 metara, četiri puta je osvajao Svetski kup, u dva navrata je bio šampion Evrope.
Osvajao je još Evropske igre i Mediteranske igre.
Učestvovao je i na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine, kao i na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. ali je bio daleko od postolja u disciplinama vazdušni pištolj 50 metara i 10 metara.
„Oduvek mi je bila želja da kompletiram medalje sa svih takmičenja, samo je nedostajala olimpijska. Više ne“, rekao je Mikec za sajt Olimpijskog komiteta Srbije.
Ovo su četvrta Olimpijske igre u karijeri.
„Dobro sam počeo meč, posle sam se malo mučio. Sreća me je pogledala. Ušao sam u finale u kojem sam ispravio sve greške“, dodao je Mikec.
„Neizmerno sam srećan, ali još nisam skroz svestan. Mojim koleginicama je ovo već normalno, ali ja sam sada dobio čast da nosim ovu medalju.
„Počastvovan sam što sam kompletirao medalje sa svih velikih takmičenja i borilišta.
„Čast mi je što sam deo ovog sporta koji donosi olimpijske medalje još od Seula 1988, sa malom pauzom u Riju. Nadam se da nam to niste zamerili“, rekao je Mikec po povratku u Beograd.
Bronzana medalja za srpske basketaše
U sredu, petog dana takmičenja, srpski basketaši oporavili su se od šokantnog poraza od Rusije u polufinalu Olimpijskih igara u Tokiju i samo koji sat kasnije domogili se bronzane medalje.
Posle niza od sedam pobeda, srpski basketaši koji su bili glavni favorit za prvo mesto, neočekivano su poraženi od Rusije 10:21, ali su potom u borbi za treće mesto savladali Belgiju 21:10.
Protiv Belgije drugačija slika srpskog tima – onako kako su igrali tokom celog turnira do polufinala.
Srpski tim je vodio od početka meča (5:1, 11:6, 16:9), do konačnih 21:10.
Dušan Domović Bulut je naveo da mu je žao zbog poraza u polufinalu i istakao da i dalje veruje da je Srbija najkvalitetnija ekipa na turniru.
„Naoštrili smo se da uzmemo bronzanu medalju, presabrali smo se nakon polufinala, popričali među sobom i odlučili da krenemo na sve ili ništa“, rekao je Domović Bulut posle meča za sajt Olimpijskog komiteta Srbije.
Dejan Majstorović rekao je da bi zaplakao zbog osvajanja olimpijskog odličja.
„Krivo mi je i dalje zbog toga što nismo ušli u finale, ali radujemo se zbog osvajanja bronze“, rekao je Majstorović.
Srbija je zaslužila više od bronzanog odličja u Tokiju, tvrdi reprezentativac Mihailo Vasić.
„Jedan meč u koji nismo ušli kako treba nas je koštao borbe za zlatnu medalju“, rekao je Vasić za sajt Košarkaškog saveza Srbije.
Veliko slavlje i uspesi hrvatskih sportista
Hrvatski dvojac bez kormilara, Valent i Martin Sinković, došao je do novog olimpijskog zlata, a u istoj disciplini srpska posada u finalu je zauzela peto mesto.
Valent i Martin Sinković su dvostruki olimpijski pobednici, zlatu u dvojcu na pariće (dva para vesala) iz Rio de Žaneira 2016. godine, dodali su i zlato u dvojcu bez u Tokiju.
To je druga zlatna medalja za Hrvatsku u Tokiju posle najsjajnijeg odličja tekvondistkinje Matee Jelić.
Ujedno i treća medalja za hrvatski olimpijski tim.
A Hrvatska ima još dve obezbeđene medalje – prvi put će tenisko dubl finale u muškoj konkurenciji imati takmičare iz samo jedne zemlje.
Nikola Mektić i Mate Pavić savladali su američki par Sandgren-Krajiček i plasirali se u finale olimpijskog turnira, gde ih čekaju Ivan Dodig i Marin Čilić.
Slovenci, poput Hrvatske, takođe imaju dve zlatne medalje (kanu na divljim vodama i biciklizam), Srbija jednu – tekvondo Milica Mandić, a Kosovo ima dve – obe u džudou.
Braća Sinković su u Tokio došli kao najveći favoriti i taj epitet su opravdali.
Preuzeli su vođstvo od početka, na 500 metara su imali sekundu i 16 stotinki prednosti ispred Danaca, a potom su pretili Rumuni, ali nisu uspeli.
Srebrna medalja pripala je Rumunima, a bronzanu je osvojila danska posada.
Srpski dvojac Miloš Vasić i Martin Mačković zauzeli su petu poziciju u finalnoj trci, a za bronzu je nedostajalo da budu bar tri sekunde brži.
„Ovo je ogroman uspeh, posle svega što smo prošli i 14 dana u karantinu. Ostaje velika žal, svi uvek žele medalju na Olimpijskim igrama, mi smo je želeli najviše.
„Ali treba biti realan posle svega što se dešavalo. Uspeli smo da se dignemo posle svega, ali ne i da se oporavimo posle jučerašnje bolje trke u polufinalu“, rekao je Vasić.
Ukazao je i na odnos Veslačkog saveza.
„Hvala Božidaru Maljkoviću (predsednik Olimpijskog komiteta Srbije) i Vanji Udovičiću (ministar sporta) što su nam pomogli da se odvojimo od Saveza od koga nismo imali podršku i da nam Nikola Stojić postane trener.
„Naravno, i uz pomoć Đorđa Višackog osvojili smo evropsku medalju, ušli u finale na OI posle 17 godina za veslanje. Idemo dalje, nastavljamo da radimo, Pariz je već za tri godine“, poručio je Vasić za RTS.
Za braću Sinković iz Hrvatske ovo je treće olimpijsko odličje i drugo najsjajnije posle srebra u četvercu na pariće (David Šain, Martin Sinković, Damir Martin, Valent Sinković) u Londonu 2012. i zlata u dvojcu na pariće u Riju 2016.
Hrvatska sada ima ukupno šest veslačkih olimpijskih medalja.
Od 2010. i Svetskog prvenstva na Novom Zelandu, Valent i Martin Sinković osvojili su neverovatnih 11 medalja – na OI (3) i svetskim prvenstvima (8) od čega čak osam zlatnih.
Istorijske medalje
Alesandra Perili osvojila je bronzanu medalju u streljaštvu na Olimpijskim igrama u Tokiju i donela San Marinu prvo odličje u istoriji Igara.
San Marino je postao najmanja država koja je ikada osvojila medalju na Olimpijskim igrama.
Sportovi koji debituju na Olimpijskim igrama dobili su i prve pobednike.
Brazilac Italo Fereira osvojio zlatnu medalju u surfovanju, srebro je pripalo Japancu Kanoi Igarašiju, a bronza Australijancu Ovenu Rajtu.
Upravo je Australijanac jedan od junaka jer se vratio sportu posle izliva krvi u mozak.
„Morao sam ponovo da naučim da hodam i ponovo da naučim da surfujem“, kaže on za BBC Sport.
Pre šest godina imao je odličnu sezonu, ali tokom treninga pred odluku o svetskoj šampionskoj tituli poklopio ga je veliki talas i pretpreo je teške povrede na glavi.
„Neki detalji su mi pomalo mutni“, ispričao je Rajt.
„Talas mi se sručio glavu i toliko me udario i promešao da sam tada nekako izgubio čula.
„Bio je dug put oporavka“, dodaje.
Odatle je bio dug put.
Ipak, ponašao se, kaže, „kao da se ništa nije desilo“, jer nije imao vidljive povrede.
„Mislim da nisam uvek u potpunosti shvatao ozbiljnost ovog problema zbog prirode povrede“, kaže 31-godišnjak.
„Ako pitate moje prijatelje i porodicu, ja sam sve vreme pokušavao da surfujem.
„Morali su mi da mi oduzmu daske za surf. Jedva sam hodao po kući, ali i dalje sam pokušavao da surfujem.“
U ženskoj konkurenciji u surfovanju, prvo olimpijsko prvo zlato osvojila je Karlsa Mur iz SAD. Srebro ide Južnoj Africi, a bronza Japanu.
Zanimljivo je da su se Japanci odlično snašli u novim sportovima na Olimpijskim igrama.
Posle skejtbordinga, Japan je osvojio medalje i u surfovanju.
Trinaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.
Priština navodi brojku od 117 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.
Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.
Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.
Pogledajte video o troškovima organizacije Olimpijskih igara
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.