Reprezentativac Srbije u streljaštvu Milenko Sebić osvojio je bronzanu medalju na Olimpijskim igrama u Tokiju u streljaštvu u disciplini puška trostav.
On je u finalu upucao 448,2 kruga – zlato je osvojio Čanghong Žang sa 466 krugova, a srebrna medalja pripala je Sergeju Kamenskom iz Rusije sa 464,2 kruga.
Ovo je peta medalja za Srbiju na Igrama u Tokiju, a treća bronzana. Pored toga, takmičarke i takmičari iz Srbije osvojili su i po jedno zlato i srebro.
Odbojkašice Srbije ubedljivo su pobedile Južnu Koreju sa 3:0 na Olimpijskim igrama i u četvrtfinale će ići sa drugog mesta u grupi, dok su vaterpolisti u derbiju grupne faze savladali Crnu Goru sa 14:6.
Odbojkašice će ime protivnika u četvrtfinalu saznati posle današnjeg žreba, dok vaterpolisti već sad znaju da idu na Italiju.
Kajakašica Milica Novaković plasirala se u polufinale trke na 200 metara, pošto je u kvalifikacionoj grupi zauzela drugu poziciju.
U polufinalu se našao i kajakaš Bojan Zdelar u trci na 1.000 metara, koji je takođe bio drugi u kvalifikacionoj grupi.
Reprezentativac u rvanju Mihail Kadžaja poražen je u duelu prvog kola od Amerikanca Trejsija Henkoka sa 5:1.
Strelac Milenko Sebić plasirao se u finale discipline malokalibarska puška trostav, a Milutin Stefanović završio je učešće u kvalifikacijama.
Sebić je u kvalifikacijama zauzeo četvrto mesto rezultatom 1.180 krugova. Stefanović je zauzeo 23. mesto rezultatom 1.164 kruga.
- Tabela olimpijskih medalja – Tokio 2020
- Bum, tras i zlato je tu – zašto je Srbija zavolela tekvondo
- Mali vodič kroz Olimpijske igre – ko sve predstavlja Srbiju u Tokiju
- Kako su izgledale sportske igre na Paliću koje su postojale 16 godina pre Kubertenovih
Kapitenka odbojkašica Srbije Maja Ognjenović ocenila je da je pobeda nad Južnom Korejom dokaz da se ekipa podigla posle neuspeha u duelu sa Brazilom pre dva dana koji ih je i koštao osvajanja prvog mesta u grupi.
„Od početka je išlo lako, vratile smo energiju koju smo imale na početku turnira. Sada samo da je zadržimo i nastavimo u utakmici koja je najvažnija“, rekla je Ognjenović.
Medalje zemalja bivše Jugoslavije
Od zemalja bivše Jugoslavije, Hrvatska ima sedam medalja, a Srbija pet, a Slovenija četiri.
Hrvatska ima tri zlatne medalje – u tekvondou, veslanju i u tenisu, srebrnu u tenisu i jedriličarstvu, kao i bronzanu u tekvondou i veslanju.
Hrvatski jedriličar Tonči Stipanović osvojio je u nedelju srebrnu medalju, dok je veslač Damir Martin hrvatskoj doneo drugo bronzano odličje u Tokiju.
Hrvatica Matea Jelić je postala olimpijska šampionka u kategoriji do 67 kilograma, a njen kolega Toni Kanuet osvojio je bronzanu medalju u borbi sa Uzbekistancem Nikitom Rafalovičem u kategoriji do 80 kilograma.
Braća Sinković osvojili su zlatnu medalju u dvojcu bez kormilara.
Hrvatski muški dubl Mateo Pavić i Nikola Mektić osvojili su je zlatnu medalju, pobedivši u funalu sunarodnike Marina Čičića i Ivana Dodiga.
Slovenački kanuista Benjamin Sevšak osvojio je zlatnu medalju u kanuu na divljim vodama, a biciklista Primož Roglič u trci na hronometar.
Prethodno je biciklista Tadej Pogačar, pobednik nedavne najprestižnije trke Tur d Frans, osvojio bronzanu medalju u drumskoj trci u Tokiju.
Slovenija ima i srebrnu medalju u džudou – osvojila je Tina Trstenjak.
Srbija takođe ima četiri medalje – zlato i bronzu u tekvondou, srebro u streljaštvu i bronzanu medalju u basketu tri na tri.
- Za koga će navijati Balkan u Tokiju
- Upoznajte neočekivane junake Olimpijskih igara u Tokiju
- Olimpijske igre: Žene koje moraju da biraju između takmičenja i majčinstva
- Olimpijada ili Olimpijske igre – kako se kaže
Kosovo takođe ima dve medalje – obe zlatne i obe su osvojile džudistkinje džudistkinje Distija Krasnići i Nora Đakova.
Severna Makedonija je do sada osvojila jednu medalju – Dejan Georgievski je izborio srebrno odličje.
Zlato za Srbiju u tekvondou i Miličin oproštaj
Devet godina posle zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Londonu, srpska tekvondistkinja Milica Mandić ponovila je veliki uspeh.
Na Olimpijskim igrama u Tokiju, Milica Mandić je ponovo osvojila zlatnu medalju, pobedivši u utorak u finalu Li Dabin iz Južne Koreje u kategoriji preko 67 kilograma.
To je ujedno i treća medalja za Srbiju na tekućim Olimpijskim igrama, posle srebrne medalje strelca Damira Mikeca i bronze tekvondistkinje Tijane Bogdanović u kategoriji do 49 kilograma.
„Nisam spremna za novi olimpijski ciklus, tada ću imati 33-34 godine, što nije malo, posebno za ženu u sportu.
„Mislim da je sada pravo vreme za jednu pauzu“, rekla je Milica Mandić po povratku u Srbiju.
Ko je Milica Mandić?
Ova 29-godišnja Beograđanka zauzela je počasno mesto u olimpijskoj istoriji kao prva sportistkinja iz nezavisne Srbije koja je osvojila zlatnu medalju u bilo kom sportu – nešto što joj je uspelo na Igrama u Londonu 2012. godine, kada je trijumfovala u kategoriji od 67 kilograma.
Tada je u finalu pobedila Francuskinju An-Karolin Grafe u finalu.
Sledeće godine, Milica Mandić i njen trener Dragan Jović ušli su u Tekvondo kuću slavnih na ceremoniji u Las Vegasu.
To je bio vrhunac za sportisktinju koja je, osam godina ranije, imala međunarodni takmičarski debi u kategoriji kadeta na Evropskom prvenstvu u Palermu.
Da je devojka koja obećava, potvrdila je 2008. godine kada je osvojila bronzu na Svetskom omladinskom prvenstvu u kategoriji do 68 kilograma.
U seniorskoj konkurenciji je napravila proboj 2011. godine, osvojivši četiri Open turnira i osvojivši bronzanu medalju u kategoriji do 73 kilograma na Svetskom prvenstvu u Južnoj Koreji.
Olimpijskoj pobedi u Londonu 2012. godine prethodilo je evropsko srebro u kategoriji do 73 kilograma, a 2013. godine osvojila je pet trofeja, iako na Svetskom prvenstvu u Puebli nije obezbedila medalju.
Usledilo je još jedno evropsko srebro 2014. godine, kada je izgubila od hrvatske rivalke Ive Radoš, a medalja joj je izmakla i na Svetskom prvenstvu 2015. u Čeljabinsku, kada ju je u četvrtfinalu eliminisala Južnokorejka Oh Hje-ri, kasnije šampionka.
Video: Obiđite olimpijska borilišta sa nama
Već prvog dana Olimpijskih igara u Tokiju, u subotu, 24. jula Srbija je osvojila dve medalje – u streljaštvu i tekvondou.
Posle srebra strelca Damira Mikeca, bronzanu medalju osvojila je tekvondistkinja Tijana Bogdanović.
Damir Mikec osvojio je srebrnu medalju u disciplini vazdušni pištolj 10 metara sa ukupno 237,9 poena, 4,2 poena manje od prvoplasiranog Iranca Džavida Furogija.
Bogdanović je u kategoriji do 49 kilograma u meču za bronzu pobedila Miju Jamadu iz Japana sa 20:6.
Prvo zlato za neku od balkanskih zemalja osvojila je kosovska džudistikinja Distija Krasnića.
U takmičenju do 48 kilograma, redom je pobeđivala Brazilku Gabrijelu Čibanu, Tajvanku Lin Čen Hao, Mongolku Urantsetseg Munkbat i Japanku Tonaki Funu.
Mikec je u kvalifikacijama upucao 578 krugova i kao osmi se plasirao u finale.
Mikecu je ovo prva olimpijska medalja u karijeri u kojoj ima pregršt medalja sa evropskih i svetskih takmičenja.
Ko je Tijana Bogdanović?
Bogdanović je rođena u Kruševcu 1983. godine.
Na svetskom prvenstvu u Čeljabinsku 2015. godine, osvojila je bronzanu medalju.
Godine 2016. bila je srebrna na Evropskom prvenstvu, a dve godine kasnije domogla se bronze na kontinentalnom šampionatu.
Ko je Damir Mikec?
Rođen je u Splitu, ima 37 godina.
Bio je viceprvak sveta 2018. u kategoriji pištolj na 50 metara, četiri puta je osvajao Svetski kup, u dva navrata je bio šampion Evrope.
Osvajao je još Evropske igre i Mediteranske igre.
Učestvovao je i na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine, kao i na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. ali je bio daleko od postolja u disciplinama vazdušni pištolj 50 metara i 10 metara.
„Oduvek mi je bila želja da kompletiram medalje sa svih takmičenja, samo je nedostajala olimpijska. Više ne“, rekao je Mikec za sajt Olimpijskog komiteta Srbije.
Ovo su četvrta Olimpijske igre u karijeri.
„Dobro sam počeo meč, posle sam se malo mučio. Sreća me je pogledala. Ušao sam u finale u kojem sam ispravio sve greške“, dodao je Mikec.
„Neizmerno sam srećan, ali još nisam skroz svestan. Mojim koleginicama je ovo već normalno, ali ja sam sada dobio čast da nosim ovu medalju.
„Počastvovan sam što sam kompletirao medalje sa svih velikih takmičenja i borilišta.
„Čast mi je što sam deo ovog sporta koji donosi olimpijske medalje još od Seula 1988, sa malom pauzom u Riju. Nadam se da nam to niste zamerili“, rekao je Mikec po povratku u Beograd.
Bronzana medalja za srpske basketaše
U sredu, petog dana takmičenja, srpski basketaši oporavili su se od šokantnog poraza od Rusije u polufinalu Olimpijskih igara u Tokiju i samo koji sat kasnije domogili se bronzane medalje.
Posle niza od sedam pobeda, srpski basketaši koji su bili glavni favorit za prvo mesto, neočekivano su poraženi od Rusije 10:21, ali su potom u borbi za treće mesto savladali Belgiju 21:10.
Protiv Belgije drugačija slika srpskog tima – onako kako su igrali tokom celog turnira do polufinala.
Srpski tim je vodio od početka meča (5:1, 11:6, 16:9), do konačnih 21:10.
Veliko slavlje i uspesi hrvatskih sportista
Hrvatski dvojac bez kormilara, Valent i Martin Sinković, došao je do novog olimpijskog zlata, a u istoj disciplini srpska posada u finalu je zauzela peto mesto.
Valent i Martin Sinković su dvostruki olimpijski pobednici, zlatu u dvojcu na pariće (dva para vesala) iz Rio de Žaneira 2016. godine, dodali su i zlato u dvojcu bez u Tokiju.
Trinaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.
Priština navodi brojku od 117 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.
Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.
Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.
Pogledajte video o troškovima organizacije Olimpijskih igara
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.