Vaterpolo reprezentacija Srbije plasirala se u finale Olimpijskih igara u Tokiju, pošto je u polufinalu savladala Španiju sa 10:9.
Srbija će u finalu igrati protiv Grčke u nedelju.
Karatistkinja Jovana Preković obezbedila je olimpijsku medalju na igrama u Tokiju, pošto se plasirala u polufinale takmičenja u kategoriji od 61 kilograma.
To je sedma medalja za Srbiju na ovim Igrama, pošto na karate turniru poraženi polufinalisti odmah osvajaju bronzu.
Odbojkašice i košarkašice Srbije zaustaveljene su u polufinala Igara, a obe selekcije poražene su od Sjedinjenih Američkih Država.
Odbojkašice Srbije su izgubile sa 3:0, po setovima 25:19, 25:15, 25:23, a borbi za bronzanu medalju, u nedelju će odmeriti snage sa poraženom ekipom iz duela Brazila i Južne Koreje.
Košarkašice su ubedljivo izgubile od SAD sa 79:59, a za bronzu će se u subotu sastati sa poraženim iz meča Japan – Francuska.
Karatistkinja Preković u petak je zabeležila četiri pobede na startu takmičenja.
Savladala je najpre Marokanku Mar Sadani sa 3:1, a zatim Peruanku Aleksandru Grande Risko sa 1:0 i Ukrajinku Anitu Seroginu sa 6:4.
U četvrtom duelu, protiv Egipćanke Đijane Lofti bilo je 1:1, ali je pobeda dodeljena Preković jer je prva osvojila poen.
Polufinale je na programu od 13 sati po srednjeevropskom vremenu.
- Tabela olimpijskih medalja – Tokio 2020
- Bum, tras i zlato je tu – zašto je Srbija zavolela tekvondo
- Mali vodič kroz Olimpijske igre – ko sve predstavlja Srbiju u Tokiju
- Kako su izgledale sportske igre na Paliću koje su postojale 16 godina pre Kubertenovih
Ko je Jovana Preković?
Rođena je 20. januara 1996. u Aranđelovcu.
Članica je kluba Knjaz iz tog grada.
Medalja u Tokiju joj je ukupno 13. u dosadašnjoj seniorskoj karijeri.
Godine 2017, osvojila je titulu evropske prvakinje u kategoriji do 61 kilograma.
Preković je godinu dana kasnije postala i svetska prvakanja u istoj kategoriji.
Košarkašice nemoćne protiv Amerikanki
U ekipi Srbije najefikasnija sa 15 poena bila je Ivon Anderson. Maja Škorić postigla je devet poena, Dajana Butulija osam, a Saša Čađo šest poena.
U ekipi SAD najefikasnije su bile Britni Grajner sa 15 poena i 12 skokova, Čelsi Grej postigla je 14 poena, a Brijana Stjuart 12 poena i 10 skokova.
Srpske košarkašice su u većem delu prvog poluvremena igrale dobro igrale u odbrani, ali je šut iz igre bio vrlo slab (28 odsto), tako da su Amerikanke na poluvreme otišle sa, do tada, maksimalnom prednošću od 18 poena.
Aktuelne olimpijske šampionke su u trećoj deonici uvećavale prednost, koja je u jednom trenutku iznosila i 25 poena, posle koša Su Bird.
U poslednjoj deonici Srbija je na četiri i po pre kraja postigla prvi koš.
Ekipa Marine Maljković se borila, ali nije imala rešenje za igru američkog tima, koji je osvajao olimpijsko zlato od Barselone 1992. godine.
Maljković: Amerika za korak ispred svih
Selektorka ženske košarkaške reprezentacije Marina Maljković rekla je da je Amerika za veliki korak ispred svih ekipa i da je danas zasluženo pobedila.
„Nema tu mnogo iznenađenja. One su ipak tim Sjedinjenih Američkih Država, iako su napravili neke promene i ostalo. To je i dalje tim koji je veoma teško pobediti“, rekla je ona za sajt Košarkaškog saveza Srbije.
Na pitanje da je pokušavala da odmori nosioce za meč za treće mesto, jer su one većim delom drugog poluvremena sedele na klupi, Maljković je rekla:
„Drugi je kvalitet igre koji su devojke sa klupe donele, ubacile su 42 poena. I to je najviše bio razlog zašto su starteri manje igrali. Pokazale su energiju, igrale veoma agresivno u odbrani. Nisu samo ušle na teren, već su zaista i igrale.“
Reprezentativka Anđela Dugalić rekla je da je imala sreće što je igrala protiv najboljih košarkašica sveta i da njena ekipa sada mora da završi posao.
„Bila je teška utakmica, fizički i mentalno, protiv najboljih igračica na svetu, ali, imala sam sreće da igram protiv njih i mogla sam mnogo da naučim iz ove utakmice. Mnogo sam mlađa od njih i imam još mnogo toga da naučim“, navela je Dugalić.
Kako su izgubile odbojkašice?
Američki tim je bio ubedljiviji, a odbojkašice Srbije su samo u trećem setu uspele da se primaknu i učine utakmicu neizvesnijom.
U ekipi Srbije najefikasnija je bila Tijana Bošković sa 19 poena. Mina Popović dodala je šest, a Milena Rašić pet poena.
U ekipi SAD najefikasnije su bile Andrea Drus sa 17 i Džordan Larson sa 15 poena.
Amerikanke su bile ubedljive u prvom setu, lako su dolazile do poena.
U završnici su povele sa 24:15, srpski tim je popravio igru u bloku i vezao četiri poena, ali više od toga nije mogao pa je selekcija SAD povela u meču posle 25 minuta.
Selekcija SAD dobro je počela i drugi set, povela je sa 4:1, a srpski tim uspeo je da izjednači na 4:4.
Posle toga, Amerikanke su brzom i dobrom igrom bile u prednosti, između tri i pet poena.
Američki tim je u završnici imao i devet razlike, (23:14), a drugi set dobio je blokom Foluke Akinradevo na Tijani Bošković.
Američke odbojkašice povele su u trećem setu sa 7:2, ali je srpski tim posle toga zaigrao bolje i prišao na 12:13.
Uspele su posle toga američke odbojkašice da zaustave Srbiju i vrate prednost koja se kretala između tri i pet poena razlike.
Srpski tim je u završnici prišao na poen zaostatka, 21:22, ali posle toga nikako nije uspevao da izjednači.
Amerikanke su iskoristile drugu meč loptu i plasirale se u finale posle sat i 20 minuta igre.
Šta su rekle odbojkašice posle meča?
Selektor odbojkašica Srbije Zoran Terzić ocenio je da je njegova ekipa odigrala slabo u meču polufinala.
„Desio nam se jedan od onih dana kada ništa ne ide, i kada ekipa zaista igra slabo.
Očigledno je da se možda nismo pripremili na pravi način za ovu utakmicu i te neke greške koje smo napravili u pripremi, ne mislim taktički, sigurno moramo da ispravimo za ono što sledi, odnosno utakmicu za bronzanu medalju“, rekao je Terzić za sajt Odbojkaškog saveza Srbije.
Reprezentativka Milena Rašić rekla je da im poraz nije pao lako, jer su želele da se nađu u finalu Igara, ali da ih čeka borba za treće mesto u kojoj će ići „na sve ili ništa“.
„Jesmo tužni, jeste nam žao i razočarani smo, ali preostaje nam borba za medalju prekosutra i daćemo sve od sebe i to možemo da obećamo da ćemo ići na sve ili ništa u borbi za treće mesto i da se na kraju ipak okitimo nekom medaljom“, istakla je Rašić.
Korektor reprezentacije Tijana Bošković ocenila je da je želja za pobeodm postojala, ali da igra nija bila onakva kakva je trebalo da bude.
„Ali nećemo da očajavamo, potrudićemo se da skupimo energiju i da odigramo tu utakmicu za bronzanu medalju najbolje što možemo. Zaista verujem da će sve biti okej i da ćemo ovaj turnir završiti pobedom“, rekla je ona.
Rvač Datunašvili se vratio u Beograd
Reprezentativac u rvanju Zurabi Datunašvili rekao je da je srećan posle osvojene bronzane medalje, kao i da je u prvom kolu poražen zbog grešaka u taktici.
„Dobar je osećaj, sanjao sam ovo i srećan sam. U prvom meču sam za protivnika imao Ukrajinca favorita na takmičenju, kojeg sam dobio na Evropskom prvenstvu, ali sada samo imao greške u taktici, izgubio sam, ali na kraju je dobro što je tu medalja“, rekao je Datunašvili na konferenciji za medije po dolasku u Beograd.
Datunašvili je do bronzane medalje na Olimpijskim igrama u Tokiju, u kategoriji do 87 kilograma grčko-rimskim stilom došao pobedom nad hrvatskim rvačem Ivanom Huklekom.
Na pitanje da li će biti spreman za učešće na sledećim Olimpijskim igrama u Parizu 2024, Datunašvili je rekao da ima „dovoljno vremena da se u Parizu dođe do zlata“.
Trener rvačke reprezentacije Srbije Stojan Dobrev rekao je da u selekciji ima još dosta dobrih takmičara, poput Viktora i Mate Nemeša, koji su spremni da u narednim godinama dolaze do medalja.
Medalje zemalja bivše Jugoslavije
Od zemalja bivše Jugoslavije, Hrvatska ima osam medalja, Srbija sedam, a Slovenija četiri.
Hrvatska ima po tri zlatne i srebrne medalje.
Zlata su u tekvondou, veslanju i u tenisu, srebrne u tenisu, gimnastici i jedriličarstvu, a bronzane u tekvondou i veslanju.
Hrvatski jedriličar Tonči Stipanović osvojio je u nedelju srebrnu medalju, dok je veslač Damir Martin hrvatskoj doneo drugo bronzano odličje u Tokiju.
Hrvatica Matea Jelić je postala olimpijska šampionka u kategoriji do 67 kilograma, a njen kolega Toni Kanuet osvojio je bronzanu medalju u borbi sa Uzbekistancem Nikitom Rafalovičem u kategoriji do 80 kilograma.
Braća Sinković osvojili su zlatnu medalju u dvojcu bez kormilara.
Hrvatski muški dubl Mateo Pavić i Nikola Mektić osvojili su je zlatnu medalju, pobedivši u funalu sunarodnike Marina Čičića i Ivana Dodiga.
Slovenački kanuista Benjamin Sevšak osvojio je zlatnu medalju u kanuu na divljim vodama, a biciklista Primož Roglič u trci na hronometar.
Prethodno je biciklista Tadej Pogačar, pobednik nedavne najprestižnije trke Tur d Frans, osvojio bronzanu medalju u drumskoj trci u Tokiju.
Slovenija ima i srebrnu medalju u džudou – osvojila je Tina Trstenjak.
Srbija ima sedam medalja – zlato i bronzu u tekvondou, srebro i bronzu u streljaštvu i bronzane medalje u basketu tri na tri u rvanju, a ostaje da se vidi kog sjaja će biti odličje u karateu.
- Za koga će navijati Balkan u Tokiju
- Upoznajte neočekivane junake Olimpijskih igara u Tokiju
- Olimpijske igre: Žene koje moraju da biraju između takmičenja i majčinstva
- Olimpijada ili Olimpijske igre – kako se kaže
Kosovo takođe ima dve medalje – obe zlatne i obe su osvojile džudistkinje džudistkinje Distija Krasnići i Nora Đakova.
Severna Makedonija je do sada osvojila jednu medalju – Dejan Georgievski je izborio srebrno odličje.
Video: Obiđite olimpijska borilišta sa nama
Trinaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.
Priština navodi brojku od 117 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.
Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.
Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.
Pogledajte video o troškovima organizacije Olimpijskih igara
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.