Pavel Durov, izvršni direktor i osnivač kompanije Telegram, biće pušten na slobodu uz sudski nadzor i kauciju od pet miliona evra posle otvaranja zvanične istrage o organizovanom kriminalu na istoimenoj aplikaciji za razmenu poruka, saopštilo je francusko tužilaštvo.
Durov će morati dva puta nedeljno da dolazi u policijsku stanicu i neće smeti da napušta teritoriju Francuske.
Francuska policija uhapsila je 39-godišnjeg Durova u subotu na aerodromu severno od Pariza.
Durov do sada nije davao zvanične izjave povodom hapšenja, ali je njegova kompanija saopštila da su optužbe „apsurdne“.
- Kako je aplikacija za poruke uspela da zaobiđe medijsku blokadu u Belorusiji
- Šta je TikTok, hoće li biti zabranjen u Americi i kakva je poruka Kine
- Da li srpski političari-tiktokeri brinu zbog bezbednosti podataka na ovoj društvenoj mreži
Parisko tužilaštvo je saopštilo da je otvorena zvanična istraga protiv Durov zbog:
- Saučesništva u vođenju onlajn platforme koja omogućava nelegalne transakcije organizovane bande;
- Odbijanja da razgovara sa vlastima;
- Saučesništva u organizovanoj kriminalnoj distribuciji seksualnih fotografija dece.
Pokretanje zvanične istrage u francuskom pravosuđu ne implicira krivicu, niti mora da bude okončano sudskim procesom.
Međutim, ukazuje da sudije smatraju da postoji dovoljno elemenata za proces da bi se nastavila istraga.
Istraga se navodno vodi o nedostatku uređivanja sadržaja, a Durov je optužen da nije preduzeo korake da spreči kriminalne radnje na Telegramu.
Aplikacija je optužena da nije sarađivala sa organima za sprovođenje zakona oko trgovine drogom, seksualnih prikaza dece i prevare.
Telegram je u saopštenju naveo da je „njegova moderacija u okviru industrijskih standarda“ i da se „stalno poboljšava“.
„Apsurdno je tvrditi da su platforma ili njen vlasnik odgovorni za zloupotrebe na njoj“, navodi se u saopštenju Telegrama.
Telegram je i ranije negirao nedostatke u upravljanju sadržajem.
Durov je rođen u Rusiji i živi u Dubaiju. Ima dvojno državljanstvo Ujedinjenih Arapskih Emirata i Francuske.
Telegram kaže da Durov često putuje Evropom i dodao da se pridržava zakona Evropske unije, između ostalog i Zakona o digitalnim uslugama, donet da bi se obezbedilo sigurno i odgovorno onlajn okruženje.
„Skoro milijarda korisnika širom sveta koristi Telegram kao sredstvo komunikacije i kao izvor vitalnih informacija“, navodi se u saopštenju.
Kanal Telegram je posebno popularan u Rusiji, Ukrajini i zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza.
Aplikacija je zabranjena u Rusiji 2018, pošto je Durov odbio zahtev da dostavi podatke o korisnicima, ali je ukinuta tri godine kasnije.
Telegram je rangiran kao jedna od glavnih platformi društvenih mreža, posle Fejsbuka, Jutjuba, Vocapa, Instagrama, TikToka i Vi-četa.
Durov je osnovao Telegram 2013. i napustio je Rusiju 2014. pošto je odbio da se povinuje zahtevima vlasti da zatvori opozicione zajednice na drugoj platformi društvenih mreža VKontakte, koju je prodao.
Francuski TF1 piše da je Durov stavljen na poternicu na osnovu toga što ga je nedostatak moderacije na Telegramu i nesaradnja sa agencijama za sprovođenje zakona učinila saučesnikom u nezakonitim aktivnostima na toj mreži.
Prema njihovom pisanju, znao je da je tražen i izbegavao je da dođe u Francuskoj.
Izvori francuskih medija ne znaju zašto je sada ipak došao.
Ruska ambasada u Francuskoj saopštila je da je tražila da vidi Durova.
„Posle medijskih izveštaja pritvaranju Durova, od francuskih vlasti je odmah zatraženo da razjasne razloge njegovog hapšenja, da obezbede zaštitu prava Durova i olakšaju konzularni pristup.
„Francuske vlasti u ovom trenutku ne sarađuju po ovom pitanju. U kontaktu smo sa advokatom Pavela Durova“, objavljeno je na Fejsbuk stranici ruske ambasade.
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova pitala je na Telegramu da li će zapadne nevladine organizacije za ljudska prava ćutati o hapšenju Durova, nakon što su kritikovale odluku ruskih vlasti da „stvara prepreke“ radu Telegrama u Rusiji 2018.
Nekoliko ruskih zvaničnika osudilo je hapšenje biznismena, rekavši da ono pokazuje da Zapad ima dvostruke standarde kada je reč o slobodi govora i demokratiji.
Ilon Mask, američki milijarder i vlasnik društvene mreže Iks, objavio je raniji intervju Durova sa novinarom Takerom Kalrsonom, uz hešteg #FreePavel (Sloboda za Pavela).
Telegram dozvoljava grupe do 200.000 članova, što kritičari tvrde da olakšava viralno širenje dezinformacija, a korisnicima da dele zaverenički, neonacistički, pedofilski ili teroristički sadržaj.
U Velikoj Britaniji, aplikacija je bila ispitana zbog omogućavanja oglašavanja krajnje desničarskih kanala koji su bili ključni u organizovanju nasilnog nereda u engleskim gradovima ranije ovog meseca.
Telegram jeste uklonio neke grupe, ali sveukupno je njegov sistem moderiranja ekstremističkog i ilegalnog sadržaja znatno slabiji od sistema drugih kompanija društvenih mreža i aplikacija za slanje poruka, kažu stručnjaci za sajber bezbednost.
Pogledajte video na Jutjub kanalu BBC na srpskom o seksualnim zlostavljaljima u Aziji i prodaji onlajn sadržaja
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.