Rafael Nadal objavio je da će okončati profesionalnu tenisku karijeru na kraju ove sezone kao osvajač 22 grend slem titule i jedan od najvećih igrača koji su držali reket.
Španac, koji ima 38 godina i profesionalac je od 2001, poslednji meč odigraće za nacionalni tim Španije u finalu Dejvis kupa, koje se u novembru održava u Malagi.
BBC Sport vas podseća na 10 najupečatljivijih trenutaka njegove karijere, poređanih hronološki.
- Rafael Nadal: „Kralj šljake“ objavio kraj teniske karijere
- Čvrsta ruka koja je oblikovala Rafu Nadala
- Oproštaj Endija Mareja od tenisa i želja: „Da Novak osvoji olimpijsko zlato“
- Oproštaj u suzama: Federer odigrao poslednji meč
2004. godina: Prva pobeda protiv Federera u Majamiju
Gledaoci trećeg kola teniskog mastersa u Majamiju 2004. godine nisu baš mogli da naslute da svedoče početku jednog od najvećih rivalstava.
Došli su da gledaju tada najboljeg igrača sveta Rodžera Federera kome se suprotstavio 17-godišnji španski momak.
Nadal, koji je tada bio 34. na ATP listi, ubedljivo je savladao Federera 2:0 u setovima (6-3, 6-3) za samo 70 minuta, čime je prekinuo niz od 12 pobeda Švajcarca.
Federer je do te sezone izgubio još samo od Britanca Tima Henmana.
Švajcarac je posle meča priznao da ga je „impresioniralo“ ono što je video, dok je Nadal skromno rekao da njegov rival nije odigrao najbolje što ume.
Španac je sumnjao da će novine pisati o njegovom trijumfu, ali se nadao bi mogao da privuče pažnju „na internetu i Teletekstu“.
Posle toga, dvojica tenisera su se sastajali još 39 puta do 2022. godine, kada se Federer povukao.
Nadal je pobedio 24 puta, a Federer 16, dok je i u finalima turnira Španac u prednosti – 14:10.
2005. godina: Prva grend slem titula u Parizu
Bila je to godina kada je teniski svet zaista shvatio šta ga je snašlo.
Nadal je već pokazao šta može na šljaci i pobedio u 24 uzastopna meča proleća 2005, čime je oborio rekord Amerikanca Andrea Agasija i postao tinejdžer sa najviše vezanih pobeda u istoriji tenisa u Open eri.
Do početka Rolan Garosa, teniser iz Majorke dospeo je do petog mesta na listi najboljih tenisera sveta, da bi u polufinalu savladao Federera, baš na dan kada je slavio 19. rođendan.
U finalu, Nadal je bio bolji od argentinskog igrača Marijana Puerte 3:1 u setovima, osvojivši prvi grend slem trofej u karijeri.
Stigao je do titule na prvom pojavljivanju na Rolan Garosu, što niko nije uspeo još od Matsa Vilandera 1982.
Postao je i prvi tinejdžer sa peharom na jednom od četiri najprestižnija turnira planete posle Amerikanca Pita Samprasa, koji je to učinio kada je 1990. osvojio US Open.
Do kraja 2005. Nadal je izbio na drugo mesto ATP liste i osvojio je 11 titula te godine, od čega osam na šljaci, njegovoj omiljenoj podlozi.
2008. godina: Prvi trofej na Vimbldonu
Nadal se do 2008. dva puta plasirao u finale Vimbldona i u oba navrata porazio ga je Rodžer Federer, koji je do tada već sakupio pet trofeja na londonskoj travi.
Treća je bila sreća za Španca, koji je u Veliku Britaniju stigao sa 17 uzastopnih pobeda.
Federer je do tog trenutka bio neprikosnoven na listi najboljih tenisera, na čijem je čelu proveo 231 nedelju bez prekida, ali ga je Nadal samo dva meseca ranije ubedljivo dobio na Rolan Garosu 3:0 (6-1, 6-3, 6-0).
Finale Vimbldona te 2008. odložila je kiša, a bio je to i poslednji meč na Centralnom terenu Vimbldona pre postavljanja pokretnog krova.
Uprkos kišnim ometanjima, šou na terenu nije mogao da se pokvari.
Nadal je slavio posle pet setova i četiri sata i 48 minuta igre (6-4, 6-4, 6-7, 6-7, 9-7), što je tada bilo najduže finale Vimbldona.
Čuveni američki teniser Džon Mekinro tada je ovaj duel nazvao „najboljim mečom u istoriji“.
Bila je to i prva Nadalova grend slem titula van Pariza, gde je već četiri puta bio prvak Rolan Garosa, a postao je i prvi igrač u muškoj konkurenciji, posle Bjorna Borga 1980, koji je u istoj kalendarskoj godini pobedio na tom turniru i londonskom Vimbldonu.
- Ima li Đoković goriva i motiva za dalje
- Srbija ima olimpijskog šampiona u tenisu, Novak Đoković je najbolji
- „Uvod u zlatno doba“: Prva Đokovićeva grend slem titula – 15 godina kasnije
- Koliko košta stvaranje novog Novaka Đokovića
2008. godina: Olimpijsko zlato i prvi reket sveta
Nadalovi trijumfi u Parizu i Londonu doprineli su da postane prvi favorit olimpijskog turnira u Pekingu iste godine, gde je prvi put nastupio, kao i njegovi kasniji rivali Novak Đoković i Endi Marej.
Federer je bio prvi nosilac, ali je ispao u četvrtfinalu, što je Nadalu utrlo put ka zlatu.
Španac je u polufinalu u tri seta savladao Novaka Đokovića i plasirao se u finale, gde ga je čekao Čileanac Fernando Gonzalez.
Nadal je bio ubedljiv 3:0 (6-3, 7-6, 6-3), što mu je donelo uspon na prvo mesto ATP liste, prekinuvši niz Federera od 273 nedelje na čelu liste.
Osam godina kasnije, španski as osvojio je olimpijsko zlato i u dublu sa sunarodnikom Markom Lopezom.
2009. godina: Prvi trijumf na Australijan openu
Rafael Nadal je 2009. prvi put zaigrao u finalu Australijan opena i osmi put u završnom duelu nekog grend slema.
Sedmi uzastopni put na putu do titule stajao je Federer.
Teniser sa Majorke u polufinalu je pobedio sunarodnika Fernanda Verdaska u pet setova u meču koji je trajao pet sati i 14 minuta, što je bio rekord sve dok Novak Đoković 2012. godine nije savladao upravo Nadala u finalu za neverovatnih pet sati i 53 minuta.
Nadal je u finalu Australijan opena 2009. izgledao vrlo sveže, uprkos dugačkom meču protiv Verdaska, i bio je bolji od Rodžera Federera posle još jednog maratona u pet setova (7-5, 3-6, 7-6, 3-6, 6-2).
Postao je tako prvi teniser iz Španije koji je trijumfovao u Melburnu, kao i prvi muškarac koji je u jednom trenutku bio vlasnik grend slem titula na tri različite podloge – betonu, travi i šljaci.
Federer je meč završio u suzama, jer je tada imao priliku da dođe do 14. velike titule u karijeri, po čemu bi se izjednačio sa tadašnjim rekorderom Pitom Samprasom.
2010. godina: Titula u Njujorku za kompletiranje grend slem trofeja
Do 2010. samo osam igrača u muškoj konkurenciji osvajalo sve grend slem turnire u karijerama, a Nadal je bio sedmi kojem je to pošlo za rukom.
Španac će kasnije izjaviti da mu je to bila najbolja sezona u karijeri.
Do finala US Opena sa Novakom Đokovićem stigao je bez izgubljenog seta.
U finalu je pobedio 3:1 u setovima (6-4, 5-7, 6-4, 6-2), čime je postao je i jedini teniser uz Agasija koji je stigao do „Zlatnog slema“, odnosno titula na sva četiri najveća teniska turnira i olimpijskog zlata.
Postavio je još jedan rekord: prvi je još od 1969. i Roda Lejvera uspeo da u istoj kalendarskoj godini osvoji Rolan Garos, Vimbldon i US Open.
2017. godina: ‘Deseta’
Pošto je 2014. osvojio Rolan Garos, usledila je trogodišnja suša za Nadala usled povreda i pada forme, pa se nije našao u finalu grend slema do Australijan opena 2017. godine, gde ga je savladao Federer.
Ali, ne smete da otpišete Rafaela.
Titule na šljaci na mastersima u Monte Karlu, Barseloni i Madridu uzdigle su Nadala do statusa favorita Rolan Garosa 2017. godine.
Pobedom nad Švajcarcem Stenom Vavrinkom 3:0 (6-2, 6-3, 6-1), „kralj šljake“ postao je prvi sportista koji je u otvorenoj eri tenisa osvojio jedan grend slem 10 puta.
Bio je to i 15. grend slem trofej za Španca, kojim je prestigao Samprasa na večnoj listi i gledao je u leđa samo Federeru.
- I deo mene odlazi: Đoković o „šoku“ zbog Nadalovog najavljenog povlačenja
- O rekordima, statistici i eleganciji: Kako se postaje „koza“ i dokle može Đoković
2022. godina: Uspon na vrh po broju titula
Posle teške 2021, tokom koje je imao povredu stopala koja je pretila da mu okonča karijeru i zaražavanja korona virusom od kojeg je bio „veoma bolestan“, Nadal je do učešća na Australijan openu 2022. odigrao samo jedan turnir od avgusta 2021.
Put do titule u Melburnu bio mu je olakšan deportovanjem Novaka Đokovića i Nadal je osvojio drugi trofej u Australiji, 13 godina posle prvog.
U finalu je pobedio ruskog igrača Danila Medvedeva 3:2 (2-6, 6-7, 6-4, 6-4, 7-5) za pet sati i 24 minuta.
Meč je okončan 71 minut posle ponoći.
Nije to za Nadala bila samo još jedna grend slem titula, već 21. po redu, čime je prestigao Đokovića i Federera u tom trenutku i postavi novi rekord.
„Ovo je bez sumnje jedna od najemotivnijih pobeda u mojoj karijeri“, rekao je Nadal, priznajući da je „fizički uništen“ posle meča.
Rekord Španca ipak nije dugo potrajao, jer je Novak Đoković osvojio 24 grend slem titule, a Srbin će imati priliku da poboljša skor u januaru na Australijan openu.
2022. godina: Broj 22
Za samo četiri meseca, Nadal je osvojio i 22. grend slem titulu.
Naravno, na Rolan Garosu.
Godinu dana ranije ispao je u polufinalu, pa je 2022. imao priliku da povrati krunu u Parizu, što je uspeo pobedom nad Norvežaninom Kasperom Rudom 3:0 u setovima (6-3, 6-3, 6-0).
Osvojio je 14. titulu na pariskoj šljaci.
Finale je odigrao dva dana posle 36. rođendana i postao najstariji šampion Rolan Garosa.
Trijumfom u Parizu stekao je dve grend slem titule prednosti nad Đokovićem i Federerom na večnoj listi, a najavljenim povlačenjem taj broj je postao konačan u njegovoj karijeri.
Neće imati priliku da pokuša da sustigne Đokovića, koji ima dve grend slem titule više.
2022. godina: Poslednji ples sa Federerom
U septembru 2022. godine, Federer je objavio da će se povući iz profesionalnog tenisa posle Lejver kupa tog meseca.
Na ovom turniru je sa Nadalom, Đokovićem, Marejem, Rudom i Stefanosom Cicipasom činio tim Evrope, koji se takmičio protiv ostatka sveta.
Simbolično, poslednji meč u karijeri švajcarski teniser odigrao je u dublu sa Nadalom, koji mu je godinama bio najveći rival, ali i dobar prijatelj.
Dvojac, koji su mnogi nazivali „Fedal“, izgubio je od američkog dubla Džek Sok-Frensis Tijafo u Londonu, čime su Španac i Švajcarac propustili priliku da donesu ukupnu pobedu Evropi.
Posle meča, Nadal nije mogao da zadrži suze, jer je Federerov odlazak označio početak kraja jedne ere.
Pošto će uskoro Đoković ostati jedini član velike trojke koji i dalje igra profesionalno tenis, kraj deluje još bliže.
„Još sam srećniji što naše karijere završavamo kao prijatelji posle svega što smo na terenu delili kao rivali“, rekao je Nadal o Federeru.
Pogledajte i ovu priču:
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.