Šarene zastave, muzika, vesela atmosfera, ali i mnogo pripadnika policije na ulicama Beograda slika su Prajd šetnji u srpskoj prestonici poslednjih godina, dok su zahtevi LGBT zajednice i dalje isti.
Slogan ovogodišnje Nedelje ponosa je „Ponos su ljudi“, a organizatori kažu da je cilj da se pokaže da LGBT+ osobe „muče isti problemi“ kao i druge, „ali uz dodatne izazove uzrokovane homofobijom i transfobijom“.
Dva dana uoči Prajd šetnje jedan LGBT aktivista napadnut je u četvrtak u centru Beograda. Napadač je nasrnuo na aktivistu i oteo mu zastavu duginih boja, a potom je ubacio u kantu za smeće, saopštili su organizatori.
„Policija je momka koji se vidi na snimku identifikovala i on je procesuiran, tako da ne očekujemo da će sutra biti incidenata niti bilo kakvih bezbednosnih problema“, rekao je Goran Miletić, direktor Beograd Prajda, za agenciju Beta.
U sredu je odbačena i prijava koju je gej mladić Andrej Obradović podneo protiv policijskih službenika stanice Novi Beograd zbog toga što su ga dvojica policajca navodno fizički i seksualno zlostavljali tokom pretresa stana.
- Prajd 2024 u Beogradu: ‘Problemi i dalje isti’
- O Jugoslaviji i LGBT pravima: Vreme kada je „protivprirodni blud“ vodio iza rešetaka
- Gde napreduju, a gde su na udaru LGBT prava
Prvi Prajd održan je u Beogradu 2001. godine, kada su ultradesničari napali učesnike parade. U sukobima je došlo do nasilja na ulicama i sukoba protivnika ove manifestacije sa učesnicima i policijom.
Nekoliko ljudi je povređeno, a na naredni Prajd se čekalo do 2010. godine, kada je takođe bilo nasilja.
Treća Parada ponosa održana je 2014, i od tada se svake godine relativno uspešno organizuje u glavnom gradu Srbije.
Pre dve godine u Beogradu je održan i Evroprajd, uz prisustvo gostiju iz više evropskih zemalja, ali i angažovanje većeg broja policajaca.
Uobičajena šetnja je skraćena, zbog održavanja skupova koji su se protivili paradi, ali događaj je prošao bez incidenata.
Zejna o Prajdu
Koji su zahtevi Prajda?
Oni se već 10 godina ne menjaju, iako ne nailaze na podršku nadležnih i institucija u Srbiji, kažu organizatori Nedelje ponosa.
Zahteva se:
- Usvajanje Zakona o istopolnim zajednicama;
- Usvajanje Zakona o rodnom identitetu i pravima interseks osoba;
- Brza i adekvatna reakcija državnih organa i javna osuda predstavnika vlasti na govor mržnje i zločine motivisane mržnjom prema LGBTI+ zajednici;
- Usvajanje lokalnih akcionih planova za razvoj LGBTI+ zajednice;
- Izvinjenje svim građanima i građankama Srbije koji su bili progonjeni pre 1994. godine zbog svoje seksualne orijentacije ili rodnog identiteta;
- Edukacija mladih o seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu;
- Brza i lako raspoloživa preekspoziciona i postekspoziciona profilaksa (PrEP i PEP);
- Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da po hitnom postupku izvrši standardizaciju usluge Terenski saradnik.
Kuda se šeta?
Šetnja je glavni događaj Nedelje ponosa u Beogradu, koja je počela 2. septembra.
Okupljanje u parku Manjež i šetnju centrom grada i ove godine obezbeđuje policija, a ulaz je moguć samo kroz punktove koje će čuvati pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova.
Kuma prajda ove godine je pevačica Zejna.
Okupljanje počinje u 16 sati, dok je šetnja zakazana za sat kasnije.
Šetnju će predvoditi bubnjarski bend i kamion sa muzikom, a u 18 sati se planira povratak u park Manjež, gde će biti održan Prajd koncert.
- Leposava Mijušković: Zaboravljena književnica koja je pisala o ljubavi dve žene
- „Tek otkrivamo jedni druge“: Kako živi ruska LGBT+ zajednica u Srbiji
- LGBT i Balkan: Od zabrane do poluslobode
Hronologija LGBT+ prava u Srbiji
- 2001. Prva parada ponosa LGBT osoba u Beogradu bila je prekinuta zbog napada ekstremnih desničara, navijača, kojima su se našli i predstavnici Srpske pravoslavne crkve;
- 2004. Parada je otkazana posle martovskih nemira na Kosovu i paljenja džamija u Nišu i Beogradu;
- 2009. Srbija je donela Zakon o zabrani diskriminacije, kojim se zabranjuje diskriminacija protiv LGBT osoba; Prajd je zabranjen;
- 2010. Više od 150 povređenih i oko 250 privedenih zbog nereda u Beogradu, koje su izazvali pripadnici desničarskih organizacija na Paradi;
- 2011. Prajd je zabranjen. Ustavni sud Srbije donosi odluku da je zabrana Parade Ponosa iz 2009. neustavna;
- 2012. Usvojene su izmene Krivičnog zakona kojim je u zakon uvedena odredba o zločinu iz mržnje i obavezna otežavajuća okolnost za krivična dela učinjena iz mržnje zbog pripadnosti polu, seksualnoj orijentaciji ili rodnom identitetu;
- 2013 Parada ponosa je opet zabranjena; Ustavni sud donosi odluku da je Prajd iz 2011. zabranjen protivustavno;
- 2014. Održana je prva Parada ponosa u Beogradu bez incidenata;
- 2021. Ministarstvo za ljudska i manjinska prava predstavilo predlog Zakona o istopolnim zajednicama, ali se posle izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića da takav zakon neće potpisati, o njemu više nije govorilo.
- 2022. U Beogradu održan Evroprajd.
Pogledajte kako je izgledala prošlogodišnja Prajd šetnja:
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.