Jedan od najvećih jugoslovenskih lingvista, Ranko Bugarski, preminuo je danas u 92. godini, prenosi agencija Beta.
Bugarski je bio doktor lingvistike i profesor na Filološkom fakultetu u Beogradu, u penziji.
Tokom karijere bavio se istraživanjem opšte lingvistike, kontrastivne i primijenjene lingvistike, sociolingvistike, terminologije, teorije prevođenja.
- Četiri jezika, a jedna književnost
- Preminuo čuveni filolog Ivan Klajn
- Srpski jezik na fakultetima – potreba ili profit
U radovima o jezičkoj politici zastupao tezu o srpskohrvatskom kao lingvistički gledano jednom policentričnom standardnom jeziku poput engleskog, sa više varijanti u različitim nacijama i državama.
„Vidim ga kao jedan policentričan standardni jezik sa više nacionalnih varijanti, što je u evropskim i svetskim okvirima uobičajena pojava, a ne neki ovdašnji specijalitet“, govorio je.
Razlika je, kako je ukazivao, „samo u tome što se drugde to uglavnom prihvata kao sasvim normalno, dok se kod nas koristi kao dobrodošao povod za nacionalizmom zadojene političke prepirke“.
Jedan je od potpisnika Deklaracije o zajedničkom jeziku 2017, a godinu dana kasnije objavio je knjigu Govorite li zajednički (XX vek) koju opisuje kao „poziv na prilagođavanje nacionalističkih jezičkih i identitetskih politika u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj jezičkoj stvarnosti“.
U intervjuu nedeljniku Vreme 2018. osvrnuo se na kampanje „očuvanja srpskog jezika i ćiriličnog pisma“.
„U slučaju srpskog jezika, očuvanje u suštini znači konzerviranje bolje prošlosti, veličanje njegovog navodno ugroženog vukovsko-ćiriličnog nasleđa, dok u drugi plan odlaze slabosti u njegovom današnjem funkcionisanju – da i ne govorimo o njegovom adekvatnim profilisanju kao instrumenta modernog života u budućnosti“, rekao je Bugarski.
Ko je bio Ranko Bugarski
- Rođen je u Sarajevu, 1. januara 1933. gde je, 1957. završio studije anglistike na Germanskoj grupi jezika Filozofskog fakulteta u Sarajevu.
- Doktorirao je na Filološkom fakultetu u Beogradu 1969.
- Predavao je na brojnim univerzitetima u Evropi, SAD i Australiji.
- Autor je brojnih radova iz anglistike, opšte i primenjene lingvistike, sociolingvistike i drugih disciplina, kao i 20 knjiga.
- Bio je član brojnih domaćih i međunarodnih lingvističkih udruženja i društava, između ostalog i i predsednik Evropskog lingvističkog društva.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.