Vaterpolista

Reuters

Nema mnogo sportskih zakonitosti za koje svi izvesno znaju da će se desiti, ali izgleda da je medalja vaterpolista Srbije na Olimpijskim igrama jedna od njih.

U petom uzastopnom olimpijskom polufinalu, obezbedili su i treće uzastopno finale, gde će braniti titule iz Tokija 2021. i Rio de Žaneira 2016. godine.

Kontrolisali su reprezentativci Srbije veći deo polufinala protiv Sjedinjenih Američkih Država, i do kraja uspeli da održe prednost – 10:6.

Posle nešto slabijih igara na početku Olimpijskih igara – i velike smene generacija – „delfine“ su mnogi otpisali, ali su se vratili kada je to bilo najvažnije.

U drugom polufinalu od 19.35 igraju Hrvatska i Mađarska, a finale je na programu u nedelju od 14 časova.

Najbolji u selekciji Srbije bio je Nikola Dedović sa četiri gola, tri je dodao Nikola Jakšić, a po jedan Nemanja Vico, Sava Ranđelović.

U taboru Amerikanaca, koje sa klupe predvodi nekadašnji selektor Srbije Dejan Udovičić, najefikasniji je bio Marko Vavić sa dva gola.

Vaterpolisti Srbije u Parizu su prešli dug put, koji lako može dobiti epitet „od trnja do zvezda“.

U prvom meču savladan je Japan (16:15), potom su usledili porazi od Australije (8:3) i Španije (15:11), kao i pobeda nad Francuskom (15:8) i poraz od Mađarske (17:13).

Velika drama viđena je u četvrtfinalu, kada je Grčka savladana 12:11 – u reprizi olimpijskog finala iz Tokija – i to golom kapitena Jakšića u poslednjim sekundama meča.

Uz vaterpoliste, medalje u taboru Srbije do sada su doneli Novak Đoković, kao i strelci Damir Mikec i Zorana Arunović – i to sve zlatne.

A vaterpolisti su svaki put doneli medalju još od Sidneja 2000. godine.

Tok meča:

Počelo je egal borbom.

Mrežu je prvi zatresao Marko Vavić, američki vaterpolista srpskog porekla.

Kapiten Jakšić je uzvratio za 1:1, ali su ubrzo Amerikanci u jednom napadu imali čak dvojicu igrača više u bazenu i eto gola za 2:1.

Sava Ranđelović, dvostruki olimpijski šampion, potom sa distance pogađa za 2:2, kako je i završena prva četvrtina.

Reuters

Imali su Amerikanci početkom drugog dela igre prilike za vođstvo, nekoliko puta i igrača više, ali nisu bili precizni.

Zato jeste Petar Jakšić, debitant na Olimpijskim igrama, koji pogađa za 3:2 na asistenciju brata Nikole.

U sledećem napadu Nikola Jakšić ponovo pogađa – 4:2.

Amerikanci sa distance smanjuju na 4:3, u prvom golu iz pozicione igre, da nisu imali igrača više.

Nikola Dedović povećava na 5:3, takođe tokom igrača više, kada su sudije morale da pregledaju snimak ne bi li proverili da li je lopta zaista prešla gol liniju.

Amerikanci vraćaju već u sledećem napadu – 5:4.

Dedović posle jedne polukontre vraća na dva gola prednosti, a tim rezultatom 6:4 završeno je i prvo poluvreme.

Reuters

Nastavio je Dedović u istom ritmu i početkom treće četvrtine.

Imali su „delfini“ na trenutak dva igrača više, što je iskoristio za treći gol u nizu – 7:4.

Vaterpolisti SAD već u sledećem napadu uzvraćaju, kada Vavić pogađa za 7:5.

Najbolji strelac turnira Dušan Mandić sredinom treće četvrtine i dalje je bio bez gola, ali je odlično proigrao Nemanju Vica, koji pogađa za 8:5.

Reprezentativci Amerike već u sledećem napadu imaju igrača više, kada Bouven pogađa za 8:6.

Mandić pogađa prečku, ali ni vaterpolisti SAD do kraja treće četvrtine nisu uspeli da smanje razliku.

udovičić

Reuters
Dejan Udovičić, nekadašnji selektor Srbije, od 2013. je na klupi SAD

Četvrti deo počeo je novim golom „delfina“ tokom igrača više.

I ponovo Dedović – 9:6.

Amerikanci za to nikako nisu uspevali da smanje razliku, ali je zato Miloš Ćuk pogodio za velikih četiri gola prednosti.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pretplaćeni na olimpijske medalje: Otpisani vaterpolisti Srbije preko SAD do trećeg uzastopnog finala 1