Više od sto škola u glavnom gradu Srbije i niški aerodrom, evakuisani su 16. maja zbog anonimnih dojava o postavljenoj bombi, samo dan pošto su takve dojave dobili beogradski Zoološkom vrtu, železnička stanica i neki studentski domovi.
„Posle detaljne provere kontradiverzionih (KD) ekipa Ministarstva unutrašnjih poslova u velikom broju škola, utvrđeno je da su dojave o postavljenim bombama bile lažne“, saopštilo je Ministarstvo prosvete u ponedeljak ujutro.
Dojave o postavljenim bombama postale su gotovo svakodnevica u Srbiji, a ovo je do sada najmasovniji primer.
U 97 osnovnih i srednjih škola u Beogradu, neposredno pred početak nastave, ujutro su stigle anonimne dojave o bombama, a istu dojavu dobili su i u poslovnoj zgradi u centru grada, palati Beograd, koja je takođe evakuisana.
Neposredno pred početak nastave u popodnevnoj smeni, još 21 škola u Beogradu dobila je identičnu poruku o bombama, objavio je Blic.
Odlučeno je da nastava bude organizovana onlajn, odnosno da je đaci prate od kuća.
Nekoliko dana ranije lažne dojave stigle su u tržne centre i 23 škole u prestonici Srbije.
Pre mesec dana, četiri puta zaredom sličnu uzbunu imala je i avio-kompanija Er Srbija za letove ka Moskvi.
Krajem aprila u Crnoj Gori svaka četvrta škola bila je evakuisana zbog dojave o bombi.
- Svaka četvrta osnovna škola u Crnoj Gori evakuisana zbog dojave o bombi
- Šta se desi kada stigne dojava o bombi u avionu tokom leta
- Koji su najveći problemi u srpskom obrazovanju
Srpska policija je prethodno potvrdila da je bilo dojava o bombama i naši operativci su na terenu, rekli su iz Biroa MUP-a za BBC na srpskom.
Iz Višeg javnog tužilaštva rekli su BBC-ju da je u ovom slučaju nadležno Tužilaštvo za organizovani kriminal, ali se oni još nisu oglasili.
Zašto se ovo dešava?
Kada je reč o bezbednosti „slučajnosti nma“, kaže Goran Mandić, profesor Fakulteta bezbednosti Univerziteta u Beogradu, za BBC na srpskom.
„Počelo je kada je bilo jasno da Srbija neće uvesti sankcije Rusiji i jedan od razloga za dojave o bombama bi mogao biti to.
„Ako analitički posmatrate, prvo je počelo sa avionima Er Srbije, pa se širilo, širilo, širilo“, ističe Mandić.
„S druge strane, ako povučete paralelu, poslednjih 10, 15 godina u Srbiji dojave su bile uglavno usmerene prema sudovima i prema školama.
„Bilo je jasno da iza svih stoje nezadovoljni đaci ili oni koji su hteli da odugovlače sa sudskim postupcima“.
Sada su mete mnogo „šarenije“, dodaje profesor, a protokol je da se svaka dojava tretira kao prava i podrazumeva evakuaciju.
To nanosi ogromne finansijske gubitke – od prekida rada aerodroma i tržnih centara, do angažovanja kontradiverzionih ekipa policije, do gubitka časova đacima.
„Dajte mi decu koja će da se organizuju za 97 škola i u trenutku pošalju, to nema šanse.
„Metod rada pokazuje da je organizovano i dobro pripremljeno, postoje indicije da je iz inostranstva, jer nikome u Srbiji nije u interesu da pokrene nešto ovako“, kaže Mandić za BBC na srpskom.
Nije lako utvrditi odakle je poslat mejl
Koliko će biti komplikovano da se otkriju počinioci zavisi i od umešnosti policije, ali i od načina na koji su dojave stigle.
Ako je dojava bila telefonom, jednostavno je utvrditi sa kog broja ili sa kojih baznih stanica je poziv stigao, posebno ako su domaće mreže ili operatori u pitanju, kaže Jovan Šikanja sa portala E sigurnost za BBC na srpskom.
Ako je u pitanju elektronska pošta, situacija se komplikuje.
„U slučaju mejla, teško je utvrditi jer postoje mnogi servisi za anonimizaciju mejl adresa, oni nisu savršeni, ali priča je mnogo složenija.
„Nije bitno odakle dolazi mejl, postoje servisi baš za anonimno slanje, to policiji malo znači, jer poruka može biti poslata iz Srbije, a da se vidi da je poruka poslata sa ko zna koje mejl adrese“, objašnjava Šikanja.
On se seća takvih prijava i iz perioda njegovog školovanja, mada je toga bilo znatno manje.
„Ovo nije nova stvar, ali su tehnike uznapredovale.
„Jasno je da moraju da odreaguju, ali policija bi trebalo da poboljša protokole i da pravi bolju selekciju koje prijave će uzeti u razmatranje“, kaže Šikanja.
Šta kažu učenici i roditelji?
Učenici su uglavnom vraćeni na nastavu, ali su u pojedinim školama gde je bezbednosni pregled trajao duže, đaci poslati kućama.
„Nisam se uplašila, ali sam bila ljuta i bilo mi je žao što neću moći u školu.
„Videli smo gužvu ispred škole i da se nešto dešava, pa smo malo sačekali dok nam nastavnik nije rekao da nema škole danas“, kaže Dora, učenica trećeg razreda OŠ „Vlada Aksentijević“ na Paliluli.
Jelena Nikolić, majka učenika drugog razreda u ovoj školi, kaže da se uplašila kad je stigla poruka od učiteljice, iako je pretpostavila da se radi od lažnoj dojavi.
Iz škole su im rekli da su odmah reagovali i obavestili policiju.
Javili su im da dođu po decu.
„Vidim da se klinci raduju što ne moraju u školu, ali ovo zaista nije normalno i deluje kao nečija bolesna šala, pogotovo što sam videla da je u mnogim školama jutros bilo slično“, kaže Nikolić za BBC.
Sličnog je stava i majka troje dece Violeta Kostić.
I njenu decu uzrasta četvrti, sedmi razred, kao i prvi Filološke gimnazije, obradovalo je što neće ići na nastavu.
„A mi roditelji da poludimo, samo normalni da ostanemo.
„Šta reći, posle svega nas ništa ne iznenađuje“, kaže Violeta za BBC.
Bilo je i mnogih reakcija na društvenim mrežama.
Dan za dojave o bombama u školama.
Vid ubedjen da je u pitanju terorizam. On ode sad da se igra, meni ostade da se bavim tim odakle deci sve to i koja budala je uznemirila 48 škola i daj neka ga nadju da ga pitam nešto.
— Suzana Trninic (@SuzanaTrninic) May 16, 2022
Dojave o postavljenim bombama po osnovnim školama je nova dimenzija stanja u ovoj faveli od države.
— Bane Radosavljević (@ekonomskitajgr) May 16, 2022
Mlađa kćer otišla u osnovnu školu. Škola zatvorena zbog dojave o bombi.
Starija kćer otišla u muzičku školu. Škola zatvorena zbog dojave o bombi.
Jedan sasvim običan dan u Srbiji.— Drakče, Rumenko sa sela (@homerhsimpson) May 16, 2022
„Da ne bude `vuk, vuk`“
Tamara Tripić, majka dvoje dece koji pohađaju OŠ „Jovan Miodragović“ u beogradskoj opštini Vračar, dobila je poruke od razrednih starešina o postavljenoj bombi i pre nego što su deca krenula od kuće.
„Vidim da se ovo desilo u mnogim školama, to je takvo iživljavanje.
„Važno je samo da ne bude opuštanja i da policija svaki put temeljno uradi svoj deo posla, da ne bude kao u priči kad je čobanin vikao `vuk, vuk`, pa onda kad je stvarno došao nisu mu verovali“, kaže Tripić, nekadašnja potpredsednica Demokratske stranke, danas čelnica nevladine organizacije Mreža za demokratski dijalog.
Svaki novi izgubljen čas je previše, kaže, posle epidemije korona virusa i dve godine nastave na daljinu.
Posle kontradivezionog pregleda utvrđeno je da bombe nije bilo ni na jugu Srbije, pa je niška vazdušna luka odblokirana.
Zgrada Aerodroma „Konstantin Veliki“ najpre je ispražnjena posle anonimne dojave da je tu postavljena bomba, naveli su iz policije, prenosi niški portal Južne vesti.
Šta piše u Krivičnom zakonu?
Član 343Izazivanje panike i nereda
(1) Ko iznošenjem ili pronošenjem lažnih vesti ili tvrđenja izazove paniku, ili teže narušavanje javnog reda ili mira ili osujeti ili značajnije omete sprovođenje odluka i mera državnih organa ili organizacija koje vrše javna ovlašćenja, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine i novčanom kaznom.
(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana učinjeno putem sredstava javnog informisanja ili sličnih sredstava ili na javnom skupu, učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina.
Zapalili telefon u šporetu, ali uhvaćeni
Za lažne dojave o postavljanju bombe u niškim sudovima osuđeni su 2016. dvojica muškaraca iz okoline Aleksinca, najverovatnije kako bi jedan od njih izbegao zakazano suđenje.
Pravosnažnom odlukom na zatvor od po devet meseci i novčanu kaznu od po 60.000 dinara osuđeni su Ljubiša Jović (43) i Boris Đorđević (25), obojica iz Žitkovca kod Aleksinca, pisala je Politika.
Četiri puta je 11. aprila 2013. Đorđević u roku od samo nekoliko minuta pozivao policiju.
Najpre je rekao: „U sudu je postavljena bomba, imate samo deset minuta…“, potom: „Ostalo vam je još samo pet minuta…“, a onda i: „Tik, tak, tik tako… Ode sud…“.
Jović, piše u presudi, bacio je mobilni aparat u šporet gde je izgoreo, ali je policija, budući da je ranije korišćen, ušla u trag kriminalcima, identifikovala ih i uhapsila.
I u Crnoj Gori bile evakuisane škole
Zbog lažnih dojava o bombama krajem aprila ove godine, evakuisane su škole u Podgorici, Nikšiću, Baru, Beranama, Bijelom Polju, Kolašinu, Herceg Novom, Budvi, Cetinju, Andrijevici, Ulcinju, Kotoru, Rožajama, a dojava bombe stigla je i Opštini i sudu u Baru, zgradi Prestonice Cetinje i Opštini Nikšić.
Uprava policije je tada saopštila da je utvrđeno da su mejlovi poslati sa domena čiji se serveri nalaze u inostranstvu.
Ko stoji iza ovih poruka, još nije utvrđeno.
Možda će vas zanimati i ova priča
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.