Dok opozicioni republički i pokrajinski poslanici u Novom Sadu blokiraju zgradu suda i tužilaštva, zahtevajući pronalaženje odgovornih za smrt 15 ljudi u padu nadstrešnice na železničkoj stanici, u Beogradu se protestuje zbog planiranog uklanjanja Starog savskog mosta.
I u Novom Sadu i u Beogradu bilo je guranja sa policijom i incidenata.
Sava Manojlovića, lidera opozicionog pokreta Kreni-promeni, policija je oborila na zemlju, privela i odnela sa Starog savskog mosta, vidi se na snimku.
Istovremeno, u Novom Sadu su opozicioni političari nastavili blokadu zgrade suda i tužilaštva, a u opštem metežu i guranju sa policijom, pojedinima je pozlilo i imaju blaže povrede, kažu iz opozicije.
Jednom policajcu u Novom Sadu je tokom guranja ispao pištolj, dok se drugi otimao sa grupom poslanica oko štita koje su mu uzele.
Vlast optužuje opoziciju za izazivanje haosa, a ministar unutrašnjih poslova poručuje da policija ima pravo da reaguje kada je napadnuta.
U Beogradu je za 12 časova najavljena i blokada Brankovog mosta.
Šta se dešava u Beogradu?
Predstavnici opozicije, građani i aktivisti inicijative „Most ostaje“ nedeljama protestuju i dežuraju kod Starog savskog mosta, protiveći se njegovom uklanjanju.
Stari most jedan je od od tri u centru srpske prestonice koji povezuje stari i novi deo Beograda, a vlasti su najavile da će biti srušen kako bi na njegovom mestu bio postavljen novi.
Radovi su najavljeni još početkom novembra, ali su aktivisti do sada sprečavali početak rušenja, tvrdeći da za to nema pravno valjane odluke, kao i da će samo stvoriti dodatne gužve u saobraćaju u Beogradu koje su ionako ogromne.
U sredu ujutru, 20. novembra, počelo je uklanjanje tramvajskih šina i asfalta na mostu, što je obezbeđivao policijski kordon u punoj opremi.
Blokadom prilaska mostu, sprečili su aktiviste da ometaju radove.
Kada su pokušali da prođu, priveden je Savo Manojlović, kao i gradski odbornik pokreta Kreni-promeni Aleksandar Jovanović.
Policijci su najpre oborili obojicu na zemlju, a potom ih odneli u vozila.
Policija je reagovala, jer je Savo Manojlović pokušao da probije kordon, rekao je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, preneo je RTS.
„Kada su kordoni policije pregradili most sa obe strane, rušenje je već bilo počelo“, kaže Bata Radović, jedan od učesnika protesta, za BBC na srpskom.
Nekoliko stotina metara dalje, iza zelene ograde, stoje demonstranti, javlja reporterka BBC-ja Kristina Kljajić.
Šta se dešava u Novom Sadu?
Opozicioni političari drugi dan blokiraju zgradu tužilaštva i suda u Novom Sadu, tražeći utvrđivanje odgovornosti za pad nadstrešnice 1. novembra na železničkoj stanici u tom gradu.
U padu nadstrešnice je poginulo 14, a teško povređeno troje ljudi, od kojih je jedna osoba u međuvremenu podlegla povredama.
Opozicija traži i puštanje političara i aktivista uhapšenih tokom novosadskih protesta organizovanih posle tragedije.
Policijski kordon sačekao je u sredu, 20. novembra ujutru opozicione političare, među kojima su i poslanici u Skupštini Srbije, i počelo je nadgurivanje i koškanje.
U opštem metežu, poslanica opozicije se otimala sa policajcem oko njegovog štita, a pojedini su odgurali policiju i uspeli su da uđu u zgradu pravosudnih organa.
„Policija je od samog starta krenula najavom da će primeniti sredstva prinude, to su radili prilično neselektivno, ali se nismo uplašili, pružali smo otpor“, izjavio je Pavle Grbović, poslanik opozicionog Pokreta slobodnih građana.
„Blokada je bila mirna i nenasilna, policija je prva počela nasilje“, kaže on.
Srđan Milivojević, poslanik opozicione Demokratske stranke (DS), dodao je da je iznenađen da policija „sprečava poslanike da rade svoj posao“.
„Pa nismo došli sa kantama benzina da zapalimo sud“, rekao je.
Milivojević, Grbović i Radomir Lazović, poslanik Zeleno-levog fronta, u jednom trenutku uspeli su da uđu u zgradu tužilaštva.
Protest opozicije u Novom Sadu je „nezabeleženi pritisak na pravosuđe u istoriji Srbije“, odgovorila je ministarka pravde Maja Popović.
Opozicija se na „dramatičan način“ ponašala prema sudijama i tužiocima koji su išli na radno mesto, dodala je.
Optužila je opoziciju da „pravi haos i vrši pritisak“.
Istakla je i da je Ivana Josifović, sutkinja Višeg suda, tom protesta napadnuta, zbog čega je podnela krivičnu prijavu.
Ubrzo je MUP saopštio da je S. Đ. uhapšen zbog udaranja policajca tokom protesta u utorak, 19. novembra ispred tužilaštva.
Dačić je rekao da je „uloga policije da spreči blokadu rada institucija i da protest prođe bez problema“.
„Niko nema prava da udara, gura policiju, vrši krivična dela napad na službeno lice“, rekao je ministar policije.
„Kada se izvadi pendrek nema stajanja“, poručio je.
- I dalje bez odgovora nadležnih na tragediju u Novom Sadu
- Tragedija u Novom Sadu: 14 dana kasnije, 14 minuta stajanja za 14 poginulih
- Tragedija u Novom Sadu: I buka i bes i tišina
Od pada nadstrešnice na stanici u Novom Sadu, u tom gradu i u Beogradu održano je niz protesta sa zahtevom da se uhapse i procesuiraju odgovorni.
Opozicija, aktivisti i demonstranti traže ostavke premijera Miloša Vučevića i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića, kao i
Nadležni i dalje nisu utvrdili da li je prilikom obnove stanice neko napravio propust.
Iz novosadskog tužilaštva su rekli da je u toku predistražni postupak, građevinsko veštačenje okolnosti uzroka pada nadstrešnice, kao i analize uzoraka ostataka srušene nadstrešnice.
Zbog tragedije, ostavku je do sada podneo samo Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.