Vladajuća koalicija Nemačke se raspala nakon što je kancelar Olaf Šolc otpustio ministra finansija i najavio glasanje o poverenju vladi početkom sledeće godine.

Šolc je rekao da nema poverenja u ministra finansija Kristijana Lindnera iz rivalske stranke koja je bila deo koalicije zajedno sa Šolcovim socijaldemokratama i Zelenima.

Ovaj potez znači da Šolcova vlada više nema većinu u parlamentu.

Glasanje o poverenju moglo bi da dovede do prevremenih izbora do marta.

Takozvana koalicija „semafora“, koju predvodi kancelar, upravlja Nemačkom od 2021. godine.

Tenzije među koalicionim partnerima su se osećale nedeljama pre nego što su u sredu uveče eksplodirale u javnosti.

Šolc je rekao da je njegov bivši ministar finansija „izdao poverenje“ i da je interese svoje partije stavio iznad interesa zemlje.

Nemačka treba da pokaže da se na nju mogu osloniti druge zemlje, posebno nakon izbora Donalda Trampa u SAD, dodao je.

Lindner, koji predvodi FDP, optužio je Šolca da „dovodi Nemačku u fazu neizvesnosti“.

FDP je objavio dokument sa zahtevima za liberalnim ekonomskim reforme koje su ostale dve stranke teško prihvatile.

Tokom dramatičnog sastanka lidera tri stranke u sredu uveče, Lindner je rekao Šolcu da ne vidi način da se nastavi koalicija i pozvao ga da utre put za vanredne izbore u Nemačkoj.

Kriza unutar koalicije gurnula je najveću evropsku ekonomiju u politički haos i nekoliko sati nakon izbora Donalda Trampa za predsednika SAD, izazvala je duboku neizvesnost o budućnosti ekonomije i bezbednosti kontinenta.

Kada je 2021. formirana koalicija između socijaldemokrata levog centra, Zelenih i ekonomski liberalnog FDP-a, svaka stranka je planirala da potroši velike količine na sopstvene pojedinačne ključne interesne grupe.

Međutim, ruska invazija na Ukrajinu 2022. godine izazvala je skok cena energenata i dovela do toga da se Nemačka suoči sa povećanjem izdataka za odbranu – i troškovima prihvatanja 1,5 miliona ukrajinskih izbeglica.

Nemačka se sada suočava sa drugom godinom bez ekonomskog rasta.

Šolc i njegovi partneri iz Zelenih žele da se pozabave olakšavanjem ustavnih pravila o javnom dugu kako bi omogućili veću potrošnju. Lindner želi da smanjenje poreza plati smanjenjem budžeta za socijalne grupe i odlaganjem ekoloških ciljeva.

Ministar ekonomije Robert Habek iz Zelenih rekao je da ta stranka neće napustiti Vladu i da će njeni ministri ostati na funkciji.

Ministar ekonomije Robert Habek i šefica diplomatije Analena Berbok iz Zelenih se obraćaju medijima

Reuters
Ministar ekonomije Robert Habek i šefica diplomatije Analena Berbok iz Zelenih su poručili da neće napustiti koaliciju

Šolc je najavio da će glasanje o poverenju u nemačkom parlamentu, Bundestagu, biti održano 15. januara.

Ako poslanici izglasaju nepoverenje, zemlja će održati nove izbore za nekoliko nedelja, umesto zakazanog datuma u ​​septembru.

Međutim, opozicija bi mogla da zbaci Šolca ranije ako nađu većinu za kancelara.

Šolc će za sada biti na čelu manjinske vlade koju čine socijaldemokrate i Zeleni – druga po veličini stranka u koaliciji.

Bez parlamentarne većine, Šolcova koalicija će morati da skupi podršku pojedinačnim glasovima drugih partija kako bi donela zakone i mere.

Šolc je rekao da će od Fridriha Merca – lidera opozicione Hrišćansko-demokratske unije (CDU) – zatražiti podršku u donošenju budžetskih mera za pomoć bolesnoj nemačkoj ekonomiji i povećanje vojne potrošnje.

Izlazak FDP-a iz koalicije takođe znači da će još četiri ministra FDP-a napustiti svoja mesta sa Lindnerom – ministri pravde, saobraćaja i obrazovanja.

Šolc će uskoro imenovati zamenu za Lindnera.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Raspala se vladajuća koalicija u Nemačkoj posle smene ministra finansija 1

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari