Ukrainian troops

EPA-EFE/REX/Shutterstock
Procureli dokumenti sadrže detaljne izveštaje američkih obaveštajaca o ratu između Rusije i Ukrajine

Navodno curenje poverljivih dokumenata američkog Ministarstva odbrane predstavlja „veoma ozbiljan“ rizik po nacionalnu bezbednost Amerike, saopštio je Pentagon.

Čini se da su po sredi dokumenta koja sadrže osetljive informacije o ratu u Ukrajini, kao i o Kini i američkim saveznicima.

Kako su dodali, dokumenta su u formatu kakav se dostavlja visoko rangiranim državnim službenicima.

Pokrenuta je istraga, koja bi trebalo da utvrdi ko je odgovoran za curenje.

Dokumenti – od kojih zvaničnici veruju da su izmenjeni – prvi put su se pojavili na onlajn platformama kao što su Tviter, 4čen (4chan) i Telegram, kao i na Diskord serveru za video igru „Majnkraft“.

Kažu da, pored veoma detaljnih informacija o ratu u Ukrajini, neki od navodnih procurelih dokumenata sadrže izveštaje o američkim saveznicima.

Ostali dokumenti se navodno se tiču pitanja odbrane i bezbednosti na Bliskom istoku, kao i u regionu Indo-zapadnog Pacifika.

Na konferenciji za novinare u ponedeljak, visoki zvaničnik Pentagona rekao je da su procurele informacije „veoma ozbiljan rizik po nacionalnu bezbednost, sa potencijalom za širenje dezinformacija“.

„Još uvek istražujemo kako se curenje dogodilo, kao i obim problema“, izjavio je Kris Miher, pomoćnik sekretara odbrane.

„Istražujemo kako se i kome distribuira ova vrsta informacija“, dodao je.

Miher je odbio da odgovori na pitanje da li Pentagon veruje da su dokumenti originalni, mada je rekao da su pojedini „izgleda izmenjeni“.

Ministarstvo pravde sada istražuje curenje, zajedno sa zvaničnicima iz Pentagona, Bele kuće i drugih američkih institucija.

Format dokumenata je sličan onom „koji se koristi za dostavljanje dnevnih izveštaja višim službenicima o operacijama u vezi sa Ukrajinom i Rusijom, kao i drugim ažuriranjima obaveštajnih podataka“, dodao je Miher.

Pentagon je za curenje dokumenta saznao prošle nedelje, a ministar odbrane Lojd Ostin prvi put je obavešten o tom pitanju 6. aprila, dodao je.

Miher je dodao da je curenje podstaklo američke zvaničnike da još jednom uvere saveznike „posvećenost čuvanju obaveštajnih podataka i partnerstvima u oblasti bezbednosti“.

Na zasebnoj konferenciji, Džon Kirbi, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće, rekao je da je američki predsednik Džo Bajden obavešten o curenju prošle nedelje.

Na pitanje da li je curenje pod kontrolom i da li se očekuje da se na internetu nađe još dokumenata, Kirbi je odgovorio: „Ne znam“.

BBC njuz je do sada pregledao više od 20 dokumenata, od kojih veći deo detaljno opisuje raspored i stanje ukrajinskih i ruskih snaga uoči dugo očekivane prolećne ofanzive.

Pojedini sadrće obuku i opremu koju SAD pruža Ukrajini uoči ofanzive, kao i kada će različite ukrajinske jedinice biti spremne i predviđeno vreme isporuke vojnih zaliha.

Dok je Miher odbio da komentariše potencijalni uticaj koji bi dokumenti mogli imati na pomeranje linija fronta u Ukrajini, rekao je da su „Ukrajinci pokazali svoju sposobnost u ovom ratu“.

„Predsednik i sekretar [odbrane] su jasno stavili do znanja da će Sjedinjene Države biti uz Ukrajinu koliko god bude potrebno“, istakao je.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari