Dan pošto je ruski energetski gigant Gasprom najavio novu redukciju u isporuci gasa Evropi zbog, kako je obrazloženo, popravke, Evropska unija usvojila je plan za uštedu gasa tokom predstojeće zime.
Plan je dogovoren na sastanku ministara energetike zemalja članica EU u Briselu, a u strahu da bi Rusija na zimu mogla potpuno da prekine isporuku energenta.
Članice EU saglasile su se da dobrovoljno smanje upotrebu gasa za 15 odsto od avgusta do marta.
„Ovo ipak nije bila nemoguća misija!“, tvitovano je sa zvaničnog naloga Vlade Češke, koja je trenutno predsedavajuća EU.
- Može li svet opstati bez ruske nafte i gasa
- Rusija od početka rata zaradila 97 milijardi dolara na izvozu energenata, EU najveći kupac
- Energetska kriza: Kako se evropske zemlje nose sa rastućim cenama
- Evropa gleda u Afriku: Imaju li afričke zemlje dovoljno gasa
„U nastojanju da povećaju sigurnost snabdevanja energijom u EU, države članice su danas postigle politički dogovor o dobrovoljnom smanjenju potražnje za prirodnim gasom za 15 odsto ove zime“, saopštila je EU.
„Svrha smanjenja tražnje gasa je da se napravi ušteda uoči zime kako bi se pripremili za moguće prekide u isporuci gasa iz Rusije koja kontinuirano koristi snabdevanje energijom kao oružje“, piše u sporazumu.
Navodi da će smanjenje potražnje za gasom postati obavezno ako bude objavljeno „savezničko upozorenje“ da je snabdevanje dostiglo kritični nivo.
At today’s Extraordinary Energy Council, we proved that we can help each other when needed. We reached an agreement on solidarity which will help to ensure a safe winter for our citizens. Thanks to everyone who contributed to today’s success, especially the @CZECHIAinEU team. https://t.co/CYGNEEgGJQ
— Jozef Síkela (@JozefSikela) July 26, 2022
Međutim, EU je saopštila da će neke zemlje koje nisu povezane sa gasovodima drugih zemalja članica biti izuzete od bilo kakvog obaveznog naloga za smanjenje gasa jer neće moći da nabave alternativne izvore snabdevanja.
Države koje nisu priključene na evropski elektroenergetski sistem i koje se u velikoj meri oslanjaju na gas za proizvodnju električne energije takođe su izuzete, saopštila je EU, kako bi se izbegao rizik od krize u snabdevanju električnom energijom.
Zemlje mogu da zatraže ublažavanje pravila ako su u velikoj meri zavisne od gasa za „kritične“ industrije, ili ako se njihova potrošnja gasa povećala za najmanje osam odsto u prošloj godini u poređenju sa prosekom u proteklih pet godina.
Sporazum je usledio nakon što je Gasprom saopštio da je još jednom smanjuje dotok gasa u Nemačku zbog radova na turbini na gasovodu Severni tok 1.
Turbina za gasovod Severni tok 1 još nije stigla posle remonta u Kanadi, ali se Moskva nada da će što pre biti instalirana, saopštio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Istakao je i da sankcije uvedene Rusiji otežavaju rad Severnog toka 1, prenosi Rojters.
Gasovod, koji pumpa gas iz Rusije u Nemačku, već nedeljama radi znatno ispod kapaciteta, a Ukrajina je optužila Moskvu da vodi „gasni rat“ protiv Evrope.
Gasprom je u potpunosti prekinuo isporuke gasa Bugarskoj, Danskoj, Finskoj, Holandiji i Poljskoj zbog njihovog odbijanja da ispoštuju naredbu Kremlja da račune plaćaju u rubljama, umesto u evrima ili dolarima.
EU je zavisna od ruskog gasa – čak 40 odsto potrebnih količina dolazi iz Rusije.
Od početka rata u Ukrajini, evropski lideri su vodili razgovore o tome kako da smanje njenu zavisnost od ruskih fosilnih goriva.
„EU je ujedinjena i solidarna“, rekao je Jozef Sikela, češki ministar industrije i trgovine, najavljujući sporazum.
„Današnja odluka je jasno pokazala da će se države članice čvrsto suprotstaviti svakom pokušaju Rusije da podeli EU koristeći energente kao oružje.
„Dogovorena ušteda gasa će poboljšati spremnost. Zima će biti mnogo jeftinija i lakša za građane i industriju EU“, uveren je češki ministar.
Prilikom odabira načina na koji će smanjiti upotrebu gasa, članice EU su se saglasile da daju prioritet merama koje ne utiču na domaćinstva i osnovne usluge kao što su zdravstvena zaštita i odbrana.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je u ponedeljak, 25. jula da je „verovatan scenario“ da Rusija potpuno prekine sve isporuke gasa Evropi.
Veleprodajne cene gasa su porasle otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru, što je uticalo na račune potrošača.
Cena gasa u Evropi danas je, prvi put od početka marta, premašila 2.000 dolara za 1.000 kubnih metara, u kontekstu dešavanja s ruskim isporukama preko gasovoda Severni tok 1, pokazuju podaci sa londonske ICE berze.
Na terminskom tržištu na TTF čvorištu u Holandiji, cena za isporuku u avgustu porasla je na 2.003 dolara za 1.000 kubnih metara ili 189,75 evra po megavat-satu, prenosi Tas.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.