Rusija oslobađa zatvorenike da bi se borili u Ukrajini već više od godinu dana, prvobitno im nudeći pomilovanje i slobodu posle šest meseci, čak i ako su osuđeni za nasilan zločin.
Ali BBC je otkrio da je ova pogodba stvar prošlosti.
Sada više ne dobijaju pomilovanje, čekaju ih stroži uslovi i umesto da idu kući ranije, moraju da se bore do kraja rata.
„Ako se prijavite sada, spremite se da umrete“, piše čovek po imenu Sergej u četrumu za bivše ruske zatvorenike koji se bore u Ukrajini.
On kaže da je od oktobra deo novog tipa vojne jedinice pod imenom „Storm V“ u koju se sada raspoređuju osuđenici.
„Ranije ste nekako mogli da izgurate šest meseci. Ali sada morate da izdržite do kraja rata“, piše on.
Kad je masovno regrutovanje ruskih zatvorenika otpočelo u leto 2022. godine, predvodio ga je Jevgenij Prigožin, nekada šef privatne vojne grupe Vagner.
Zatvorenicima je nuđeno brisanje njihovih dosijea, potpuno pomilovanje i dozvoljeno im je bilo da idu kući posle šest meseci provedenih na ratištu.
- Jevgenij Prigožin: Godine opasnog življenja
- Rus pušten iz zatvora da se bori u Ukrajini – optužen za dvostruko ubistvo
- Zatvor, rat i ubistvo iz odmazde: Insajderska priča o Vagnerovom „slučaju ubistva maljem“
Pre nego što je poginuo u avionskoj nesreći u avgustu, Prigožin je rekao da je prema ovoj pogodbi na front poslato skoro 50.000 ruskih zatvorenika – slične cifre su navodili i aktivisti za ljudska prava.
Hiljade tih zatvorenika je poginulo, ali su se drugi, među kojima i desetine osuđenika za nasilne zločine, vratili kući, a neki od njih su ponovili zločine, pa čak i počinili ubistvo.
Ruska vojska je preuzela ovaj program u februaru 2023. godine, isprva nudeći iste podsticaje kao i Prigožin.
Ali taj aranžman je značio da zatvorenici oslobođeni da bi se borili mogu da idu kući posle šest meseci i da su u privilegovanijem položaju od običnih vojnika – što je uznemirilo mobilisane vojnike i njihove porodice.
Sada novi uslovi uspostavljaju veću ravnotežu i mnogo su stroži.
Pošto je analizirao poruke iz četrumova i razgovarao sa borcima i njihovom rodbinom, BBC sada može da potvrdi da trupe Storm V trenutno služe na prvoj liniji fronta, od Zaporožja na jugu Ukrajine do Bahmuta na istoku.
Jedna žena iz Zabajkalskog kraja na ruskom Dalekom istoku, koja je želela da ostane anonimna, rekla je za BBC da je njen muž bio regrutovan u jedan od odreda Storm V početkom jeseni 2023. godine.
Ona nije želela da otkrije kakav je zločin on počinio, ali je rekla da je njegova „optužba teška“.
Otkrila nam je da su odluku da se bori u Ukrajini doneli zajedno, verujući da će to dovesti do njegovog bržeg oslobađanja.
„Ovog februara bilo bi 15 godina otkako je osuđen. Ostalo mu je još četiri“, rekla je ona.
„Uslovi u zatvoru su bili dobri. Mogao je da nastavi da služi kaznu, ali ovo je bio jedini način da ga dopremimo kući brzo.“
Ona je rekla da je njegov ugovor sa ruskim Ministarstvom odbrane bio na godinu dana, a ne na šest meseci, kao za prethodne zatvorenike.
A kad njenom mužu istekne vreme služenja, neće dobiti pomilovanje i neće moći odmah da ide kući, jer će ugovor „automatski biti produžen“.
Objave na društvenim mrežama drugih Rusa čiji rođaci služe u jedinicama Storm V ukazuju na to da će i oni morati da ostanu na frontu do kraja „specijalne vojne operacije“, kako je naziva Moskva.
Zatvorenici se upozoravaju na ovo kad se prijavljuju, na osnovu ukaza Vladimira Putina iz septembra 2022. godine koji praktično znači da kad ugovor istekne on ne može da istekne i odmah se obnavlja.
Sada je jedini način da zatvorenici dobiju potpuno oslobađanje ako prime državno odlikovanje, bude im narušeno zdravlje, dostignu maksimalnu granicu starosti ili ako se okonča rat.
Umesto pomilovanja, bivši zatvorenici sada dobijaju nešto što se opisuje kao uslovna sloboda na kraju njihovog služenja vojske.
To znači da ako budu proglašeni krivim za neki novi zločin, na presudu će uticati njihove prethodne kazne.
Predsednik Putin takođe više ne učestvuje lično u potpisivanju pomilovanja, što znači manje neprijatnih novinskih naslova u medijima o njemu kako daje pomilovanje osobama osuđenim za ubistvo i seksualne zločine.
BBC je analizirao mnoge objave u četrumovima muškaraca koji tvrde da su bili na frontu u ovim jedinicama.
„Uslovi su na neki način bolji. Dobijate punu platu, kao u vojsci, i sve druge povlastice i doprinose“, piše jedan osuđenik.
„Vaše šanse za preživljavanje su oko 25 odsto. Jurišnik sam pet meseci. U našem vodu od oko 100 ljudi, samo je 38 još živo“, kaže drugi.
Mnogi od vojnika iz jedinica Storm V obučavani su na poligonu svega 10 dana pre nego što su poslati u rat.
Ima nekoliko desetina zabeleženih slučajeva osuđenika koji su se na frontu našli posle svega tri do pet dana obuke.
- Kako grupa Vagner i dalje regrutuje zatvorenike za rat u Ukrajini
- „Užasna osoba“: Šta se zna o pomilovanom zatvoreniku koji se borio u Ukrajini kao ruski plaćenik
Poređenja radi, sovjetski regruti u Avganistanu dobijali su i do šest meseci obuke pre nego što su slati na bojište.
Od januara 2023. godine, BBC na ruskom je u partnerstvu sa ruskom stranicom Mediazona, i timom volontera sa kojima radi na identifikaciji imena ruskih boraca poginulih u ratu.
Više od 8.000 zatvorenika poginulo je služeći u Ukrajini, a najmanje 1.100 njih se borilo u jedinicama Storm V ili jedinacima koje su oni zamenili.
U bazu podataka uvrštavamo samo one zatvorenike čije su kazne potvrđene objavljenom sudskom presudom.
Ali nisu sve presude digitalizovane i nisu sve smrti prijavljene.
U stvarnosti se procenjuje da je broj poginulih osuđenika mnogo viši.
Izračunati koliko ih je tačno poginulo izuzetno je teško, naročito kad se ima u vidu da mnogi od onih koji su stradali ne budu odmah pronađeni.
Mnogi rođaci još uvek traže borce sa kojima su izgubili kontakt prošlog leta.
„Ovom paklu nema kraja. Nisam ni sanjala da će mi biti drago samo da pronađem njegove kosti. Samo da ih sahranim“, piše jedna majka u četrumu.
U prošlosti, detalji sa vojničkih pločica osuđenika nisu uvek bili ubacivani u vojne baze podataka, ali to se promenilo i članovi jedinica Storm V sada se računaju kao pripadnici vojnog osoblja umesto kao dobrovoljci.
Što se tiče boraca jedinica Storm V koji prežive, mnogi završe u zatočeništvu, a BBC je video snimke koji tvrde da prikazuju ratne zarobljenike koje saslušava ukrajinska vojska.
Na jednom takvom snimku, čovek govori u kameru da je boravio u zatvoru nekoliko puta od 2014. godine za nanošenje teških telesnih povreda i krađu.
BBC je uspeo da ga identifikuje i potvrdi te kazne uz pomoć sudskih spisa.
Čovek je u oktobru potpisao ugovor sa Ministarstvom odbrane i otišao na front iz maksimalno obezbeđene ustanove.
Kasnije je bio zarobljen i uznemiren izjavio da se borci jedinica Storm V često šalju u „besmislene napade“ iz kojih se svega nekolicina vrate živi.
On je rekao da ako odbiju da idu, budu ubačeni u jame u zemlji i ne dobijaju hranu.
Njegovo svedočanstvo se poklapa sa drugima, među kojima i onim žene iz Sibira koja je rekla za BBC da joj je njen muž ispričao istu stvar.
U četrumu, Sergej govori o sudbini ruskih osuđenika koji se i dalje bore u jedinicama Storm V, poput njega.
„Sreća neće biti dovoljna“, piše on, govoreći o šansama da preživi na prvoj liniji fronta.
„Već znam da neću uspeti“, kaže.
Pogledajte video:
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.