Darya Dugina

Reuters
Darja Dugina je otvoreno podržavala rusku invaziju na Ukrajinu

Rusija je optužila ukrajinske specijalne službe za ubistvo ćerke jednog od bliskih saveznika Vladimira Putina.

Darja Dugina, 29-godišnja ćerka Aleksandra Dugina, bliskog Pitinovog saradnika i ideologa, poginula je u eksploziji automobila u subotu, dok se vraćala kući putem blizu Moskve, saopštili su istražitelji.

Veruje se da je njen otac, istaknuti nacionalista Aleksandar Dugin, poznatiji kao „Putinov mozak“, možda bio meta ovog napada.

Ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) sada navodi da je „rešila slučaj“ i da je „Ukrajina direktno odgovorna“.

Ukrajinski zvaničnici su već negirali bilo kakvu umešanost.

Međutim, u saopštenju koje su preneli ruski mediji, FSB tvrdi da su „ukrajinske specijalne službe angažovale plaćenicu koja je stigla u Rusiju sredinom jula sa njenom mladom ćerkom“.

Navodi se da je iznajmila stan u istoj zgradi kao i Darja Dugin kako bi se informisala o njenom životu.

Bezbednosna agencija je takođe saopštila da su osumnjičeni koristili automobil „mini kuper“ i da su upotrebljavali tri različita seta registarskih tablica.

Osumnjičena je posle eksplozije pobegla u Estoniju, saopštio je FSB.

Aleksandar Dugin i ćerka Darja su bili počasni gosti na skupu održanom na jednom imanju blizu Moskve, na kojem je otac, inače filozof, održao predavanje.

Skup „Tradicija“ je, kako organizatori kažu, porodični festival, za ljubitelje umetnosti koji se održava na imanju Zaharovo, gde je nekada živeo ruski pesnik Aleksandar Puškin.

Otac i ćerka je trebalo zajedno da se vraćaju sa skupa u subotu uveče istim automobilom, ali je Dugin u poslednjem času odlučio da putuje sam.

Na snimcima iz neproverenih izvora postavljenim na društvenoj mreži Telegram vidi se Dugin u šoku dok na mesto nesreće ka zapaljenoj olupini automobila pristižu vozila hitne pomoći.

BBC nije mogao da proveri autentičnost snimaka.

Istražitelji su potvrdili da je Darja Dugina poginula na licu mesta, u blizini sela Boljšoje Vjazemi.

Saopštili su da je eksplozivna naprava aktivirana pre nego što se automobil „tojota lend kruzer“ zapalio.

Ukrajinski zvaničnik je odbacio optužbe da je njegova zemlja umešana u incident.

„Ukrajina, naravno, nema nikakve veze sa ovim jer naša zemlja nije zločinačka, kao što je Ruska federacija, a još manje teroristička država“, rekao je Mihail Podoljak, savetnik predsednika Vladimira Zelenskog.

Marija Zaharova, predstavnica za štampu ruskog Ministarstva spoljnih poslova, napisala je u postu objavljenom na društvenoj mreži Telegram da će se, ukoliko se utvrdi bilo kakva veza Ukrajine sa nesrećom, smatrati „državnim terorizmom.“


Analiza

Vil Vernon, BBC Moskva

Alexander Dugin (picture courtesy of Alexander Dugin)

BBC
Aleksandar Dugin je želeo da Putin pokrene vojnu intervenciju u istočnoj Ukrajini

Iako Aleksandar Dugin nije državni zvaničnik, izuzetno je važna i simbolična ličnost ruske politike.

Njegova antizapadna ultranacionalistička filozofija postala je dominantna politička ideologija u Rusiji i doprinela je oblikovanju ekspanzionističke spoljne politike predsednika Putina, naročito prema Ukrajini.

Pažnja svih sada je usmerena na istragu ko stoji iza napada.

Denis Pušilin, lider samoproglašene proruske „Narodne republike Donjeck“, već je okrivio Ukrajinu za napad.

„Zli zločinci! Teroristi ukrajinskog režima, u pokušaju da eliminišu Aleksandra Dugina, razneli su njegovu ćerku… U kolima.

„Negujmo uspomenu na Dariju, ona je prava ruska devojka“, napisao je Pušilin u postu na Telegramu.

Ovakve nesreće unose nervozu među zvaničnicima u Moskvi, naročito posle serije eksplozija i napada na okupiranom Krimu i ruskim regionima u blizini granice sa Ukrajinom.

Propaganda Kremlja neprestano naglašava kako je Vladimir Putin doneo bezbednost i stabilnost u Rusiju posle turbulentnih 1990-ih, kada su eksplozije automobila bombi i atentati bili česti.

Eksplozija u predgrađu ruske prestonice dovodi u pitanje ovaj narativ.


I pored toga što nema zvanični položaj u vlasti, Dugin je blizak saradnik ruskog predsednika i često ga nazivaju„Putinovim Raspućinom“.

Njegova ćerka Darija je bila poznata novinarka koja je podržavala invaziju na Ukrajinu.

Ranije ove godine, našla se na listi ličnosti kojima su Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države uvele sankcije, optužujući ovu 30-godišnjakinju za doprinos „dezinformacija“ o ruskoj invaziji na internetu.

U maju je u jednom intervjuu opisala rat kao „sukob civilizacija“ i rekla da je ponosna što su ona i njen otac pod zapadnim sankcijama.

Smatran osnivačem ruskog antievropskog pokreta, on je 2014. rekao za BBC da je rat sa Ukrajinom „neizbežan“ i da je dugo pozivao na aneksiju Krima – što se dogodilo te godine.

Aleksandar Dugin je od 2015. godine na listi američkih sankcija zbog navodne umešanosti u rusku aneksiju Krima.

Veruje se da njegovo delo i stavovi imaju dubok uticaj na pogled na svet Vladimira Putina i mnogi smatraju da je vodeći intelektualni arhitekta ultranacionalističke ideologije koju podržavaju mnogi u Kremlju.

Dugin je godinama pozivao Moskvu da se mnogo agresivnije postavi na svetskoj sceni i od početka je podržavao rusku vojnu intervenciju u Ukrajini.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari