Sud u Moskvi osudio je u odsustvu Marinu Ovsjanjikovu, bivšu urednicu Prvog kanala ruske državne televizije, na osam i po godina zatvora za „širenje lažnih vesti“ o ruskoj vojsci.
Osuđena je zbog protesta na koji je izašla jula 2022. godine, kada je stajala prekoputa Kremlja sa fotografijama dece ubijene u Ukrajini, i natpisom „ubica“, uz ime ruskog predsednika Vladimira Putina.
„Do sada je ubijeno 352 dece. Koliko još njih treba da pogine da bi se ti zaustavio?“, pisalo je na plakatu.
Kao svedoci optužbe, na sudu su se pojavili njen bivši muž Igor Ovsjanjikov, sin Kiril i majka Aljaa Tkačuk.
Prema pisanju ruskih medija, majka osuđene rekla je da „ne veruje da Rusija ubija decu“, dok je bivši suprug objasnio kako je već predao zahtev da joj se oduzmu roditeljska prava.
Ujedno je, rekao je, kontaktirao policiju zbog nestanka ćerke.
Prema moskovskom tužilaštvu, sud je zabranio Ovjasnjikovoj da u naredne četiri godine uređuje veb stranice i stranice na društvenim mrežama.
- „Proterani smo“: Zašto ruska porodica pakuje kofere i odlazi iz Srbije
- U zatvor zbog „Ukrajino, izvini“, a za objavu „Seks je dobar, ali je smrt Putina bolja“ kazna od 300 evra
- „Uzmite ga sebi“: Poruka na grobu Putinovih roditelja, penzionerka kažnjena dve godine uslovno
- Devojčica oduzeta ocu u Rusiji zbog antiratnog crteža
Ovjsanjikova je postala poznata u martu 2022. godine, kada je prekinula večernji informativni program noseći antiratni transparent u rukama, na kojem je pisalo: „Ne ratu, zaustavite rat, ne verujte u propagandu, lažu vas“.
Tada je osuđena na novčanu kaznu od 30.000 rubalja, što je oko 250 evra, zbog „organizovanja neovlašćenog javnog događaja“.
Pogledajte snimak njenog protesta u programu uživo:
Vesti koje se emituju na ruskoj televiziji pod čvrstom su kontrolom Kremlja i prenose isključivo rusku verziju događaja iz Ukrajine.
Šta je rekla Ovjasnjikova posle suđenja?
Ovjasnjikova nije priznala krivicu.
Uoči izricanja presude, ona je na društvenoj mreži Telegram objavila tekst žalbe podnete sudu, u kojoj se navodi da su optužbe protiv nje „apsurdne i politički motivisane“.
„Ne povlačim nijednu jedinu reč.
„Napravila sam težak, ali jedini ispravan moralni izbor i već sam morala da platim visoku cenu za to – život u izgnanstvu, bez porodice, prijatelja, i bez mogućnosti da zagrlim najmilije“, rekla je.
Nakon što je novčano kažnjena za prekid programa, Ovsjanjikova je sa ćerkom otišla u Nemačku, gde je radila tri meseca pre nego što se vratila u Rusiju.
Od tada, osuđenja je na još dve novčane kazne zbog „diskreditacije [ruske] vojske“ objavama na društvenim mrežama i u komentarima koje je davala za medije.
Televizija koju kontroliše država
Vesti na ruskim televizijama već dugo kontroliše Kremlj i retko se može naići na nezavisno izveštavanje na najpopularnijim kanalima.
Uvođenjem novih zakona, koji su stupili na snagu posle početka invazije na Ukrajinu, televizijski program postao je još kontrolisaniji.
Prema ovim propisima, zabranjeno je nazivanje vojnih akcija Rusije „invazijom“ i širenje „lažnih“ vesti o njoj.
- Ukrajina i Rusija: Praćenje rata na ruskoj televiziji – potpuno druga priča
- Rat u Ukrajini kao obmana – lažne tvrdnje popularne na internetu
- Kako je srpski glumac na društvenim mrežama postao ukrajinski ratni heroj
U ruskim medijima pod uticajem države koristi se termin „specijalna vojna operacija“ i Ukrajina se predstavlja kao agresor, a vlada ove zemlje se naziva neonacističkom.
Nekolicina preostalih nezavisnih medija, poput radio stanice Eho Moskve i televizijskog kanala Rejn koji emituje program na kanalu Jutjub, obustavili su emitovanje i objavljivanje sadržaja usled pritiska vlasti.
Drugi mediji, poput lista Novaja gazeta, trude se da izveštavaju o situaciji u Ukrajini bez kršenja novog zakona o cenzuri.
U Rusiji je ograničen pristup i BBC-ju, pa je korporacija objavila smernice za publiku koja želi da nastavi da prati njene sadržaje.
Iz ruskog medijskog regulatornog tela optužili su BBC i druge strane emitere za „svesno i sistematsko plasiranje materijala koji sadrže netačne informacije“.
Pogledajte video: Braća po krvi – unutar srpskog proruskog pokreta
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.