Ukrajina, Rusija

Reuters

Skoro deset meseci je prošlo od početka rata bez izgleda za skoriju obustavu neprijateljstava, a Rusija nastavlja masovne napade na energetska postrojenja što izaziva nestanak struje u mnogim ukrajinskim regonima.

U petak, 16. decembra, ruske snage gađale su Kijev, Harkov, na istoku, kao ui Krivi Rih u centralnom delu zemlje, gde je potvrđena smrt četvoro ljudi, među kojima je i jednoipogodišnje dete.

Rusija još ima dovoljno raketa za nekoliko masovnijih udara, poput onog u petak, kaže ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski.

Šef ruske države Vladimir Putin posetio je združeni štab svih rodova vojske koji učestvuju u ratu u Ukrajini i saslušao predloge komandanata o mogućim budućim kratkoročnim i srednjoročnim akcijama, saopšteno je iz Kremlja.


Dan 297.

  • Rusija izvela novi talas masovnih napada širom Ukrajine
  • Kijev tvrdi da Rusija planira novu ofanizvu početkom naredne godine
  • Ruski predsednik Vladimir Putin odustao od tradicionalne, godišnje konferencije za novinare – više o tome pročitajte ovde
  • SAD su uvele sankcije oligarhu Vladimiru Potanjinu i Rosbanci, čiji je suvlasnik, kao i zamenicima premijera Belousovu i Černišenka i mnogih šefova ruskih regiona
  • Amerika će poslati Ukrajini napredne raketne sisteme za protivazdušne odbranu, kao i „pametne bombe“, prenose merički mediji
  • Na konferenciji u Parizu, Ukrajini je obećana pomoć od milijardu dolara za zimu
  • BBC na ruskom utvrdio da je od početka rata nastradalo 10.000 ruskih vojnika
  • Rizik od izbijanja nuklearnog rata raste, ali Moskva neće napasti prva, kaže Vladimir Putin, predsednik Rusije – opširnije pročitajte ovde
  • Više od 6,5 miliona građana Ukrajine je napustilo zemlju od početka sukoba, od toga polovina je otišla u Rusiju
  • U Ukrajini je od početka rata ubijeno 6.702 civila, a ranjeno blizu 10.500, najnoviji su podaci Kancelarije visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava

mapa

BBC

Rusi pripremaju novu ofanzivu, tvrdi Kijev

Ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov rekao je da sve više dokaza da Rusija, koja je pretrpela niz gubitaka na bojnom polju, planira novu široku ofanzivu.

ruski tenk

YURI KOCHETKOV/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Ruski tenk na frontu

Dodaje da bi se to moglo desiti u februaru kada će polovina od 300.000 vojnika koje je Rusija regrutovala u oktobru završiti obuku.

„Za obuku drugog dela mobilisanih, otprilike 150.000, potrebno je najmanje tri meseca. To znači da pokušavaju da započnu sledeći talas ofanzive verovatno u februaru, kao prošle godine. To je njihov plan“, rekao je Reznikov londonskom Gardijanu.

„Kremlj pokušava da pronađe nova rešenja kako da dođe do pobede“, dodao je on, navodeći da očekuje da će Rusija dodatno mobilisati rezerviste.

Nova ofanziva Moskve mogla bi da se dogodi već u januaru, ali je verovatnije na proleće, izvestio je Ekonomist u četvrtak, navodeći da su procenu dali predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski, general Valerij Zalužni i general Aleksandar Sirski u nedavnim intervjuima.

„Rusi pripremaju oko 200.000 novih vojnika. Ne sumnjam da će još jednom krenuti u Kijev“, rekao je general Zalužni, komandant ukrajinskih oružanih snaga.

„Strateški zadatak Ukrajine je da stvori rezerve i pripremi se za rat, koji može da se dogodi u februaru, u najboljem slučaju u martu, a u najgorem u kraj januara.

„Možda će početi ne u Donbasu, već u pravcu Kijeva, u pravcu Belorusije, ne isključujem i južni pravac“, rekao je on.

Novi talas ruskih napada

Ruske snage izvele su u petak nove napade raketama i bespilotnim lčetelicama širom Ukrajine, gađajući prestonicu Kijev, Harkov na severu, Odesu na jugu i grad Krivi Rih u centralnom delu zemlje.

Milioni Ukrajinaca nedeljama su bez struje posle talasa ruskih napada na energetsku infrastrukturu zemlje.

Prema najnoviojem izveštaju britanske obaveštajne službe, napadi su izvođeni uglavnom krstarećim raketama ispaljenim iz vazduha ili sa brodova, ali je „gotovo sigurno“ bilo i dronova kamikaza iranske proizvodnje.

Prema tvrdnjama Britanaca, ti dronovi su lansirani sa Krasnodarske teritorije, na jugoozapadu Rusije, a ranije su iranski dronovi uglavnom lansirani sa poluostrva Krim, koji je Rusija anektirala 2014. godine.

Promena mesta lansiranja je verovatno zbog zabrinutosti Rusije zbog ranjivosti Krima, navodi britanska obaveštajna služba.

Amerikanci šalju Kijevu moderni raketni PVO sistem

A US Patriot missile system used in a joint training mission with Israel in 2018

Getty Images
Američki sistem Pejtriot

Američki mediji preneli su u četvrtak da Bela kuća planira da u Ukrajinu pošalje napredne raketne protivvazdušne sisteme Pejtriot.

Ukrajina već duže vreme traži novu podršku protivvazdušnoj odbrani, pošto su ruski napadi učestali poslednjih nedelja, pogotovo na energetske sisteme.

Pejtriot je jedan od najnaprednijih američkih sistema protivvazdušne odbrane, ali će snabdevanje Ukrajini verovatno biti ograničeno.

Nije poznato koliko će takvih sistema biti poslato u Ukrajinu, a iz Kremlja poručuju da će oni biti legitimna meta.

Sistemi će verovatno biti poslati u narednim danima, a ukrajinski vojnici će biti obučeni da ih koriste u bazi američke vojske u Grafenveru u Nemačkoj, rekli su zvaničnici.

Bajdenova administracija planira da pošalje Ukrajini i naprednu elektronsku opremu, odnosno „pametne“ bombe koje mogu da pogode ruske vojne položaje sa visokim stepenom preciznosti, piše Vašington post.


Pročitajte ispovesti ljudi koji su preživeli užase rata u Ukrajini:


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari