Dok je ruska vojska najavila povlačenje iz Hersona, jedinog velikog ukrajinskog grada koji je osvojila od početka invazije, Pentagon je procenio da je u dosadašnjem toku rata poginulo ili ranjeno oko 200.000 vojnika.
General Sergej Surovikin, komandant ruskih snaga u Ukrajini, rekao je da više nije moguće nastaviti snabdevanje grada.
„U ovim okolnostima, najrazumnija opcija je organizovanje odbrane duž linije barijere duž reke Dnjepar“, rekao je general Surovikin na sastanku vojnog vrha.
General Mark Majli, načelnik generalštaba američke vojske, procenio je da su do sada i ruska i ukrajinska vojska imale po oko 100.000 poginulih i ranjenih.
On je istakao i da je, prema procenama Pentagona, u ratu do sada ubijeno oko 40.000 civila.
Vladimir Putin, predsednik Rusije, neće prisustvovati samitu grupe G20 industrijski najrazvijenih zemalja u Indoneziji, prenela je novinska agencija AFP.
Umesto Putina, Rusiju će na samitu u Indoneziji predstavljati Sergej Lavrov, ministar spoljnih poslova.
- Zašto je kontrola nad Hersonom toliko važna i Ukrajini i Rusiji
- Bitka za jug Ukrajine: Na prvoj liniji fronta u Hersonu
- Unutar ruske vojne mašinerije: Zašto su Ramzan Kadirov i Jevgenij Prigožin važni
Posle izveštaja Surovikina, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu naredio je povlačenje ruskih trupa iz Hersona, iz koga je prethodnih nedelja evakuisano desetine hiljada civila.
„Slažem se. Nastavite povlačenje trupa“, rekao je Šojgu.
Izveštajima iz Hersona, prethodila je vest da je u saobraćajnoj nesreći poginuo Kiril Stremusov, proruski zamenik guvernera Hersona, koji je na tu poziciju imenovan dva meseca po početku ruske invazije na Ukrajinu.
Opširnije o odluci o povlačenju iz Hersona pročitajte ovde.
U istom danu stigla je i izjava visokog američkog zvaničnika iz Pentagona da je Rusija nokautirana u ratu i da se neće oporaviti.
Rusija je verovatno izgubila polovinu tenkova i potrošila većinu oružja sa preciznim navođenjem, kaže Kolin Kal, podsekretar odbrane SAD za politička pitanja.
Prema njegovim rečima, vojna kampanja u Ukrajini bila je veliki strateški neuspeh za Kremlj.
„Putin je propao. Rusija će izaći iz ovog rata slabija nego što je bila pre nego što je počeo“.
„Sankcije i kontrola izvoza će otežati vraćanje ruske vojske na predratni nivo“, zaključio je Kal.
Na drugoj strani, portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je da Rusija nikada nije odbijala da pregovara sa Ukrajinom i da je spremna da razgovara zbog hitnosti situacije.
Zaharova je kritikovala Berlin jer isporučuje Ukrajini oružje, umesto da utiče na Kijev da počne pregovore sa Rusijom, prenosi Tas.
Dan 260.
- Rusi najavili povlačenje iz Hersona, Ukrajinci im ne veruju
- Hitna isključenja struje u nekoliko ukrajinskih gradova, posle noćašnjeg granatiranja. Kijev tvrdi da je bez struje oko četiri miliona ljudi
- U ruskim školama od sledeće godine vojna obuka
- U Ukrajini je identifikovano oko 168.000 ruskih vojnika umešanih u invaziju na zemlju
- Kod Marijupolja otkrivena masovna grobnica, zvaničnici veruju da je u tokom borbi i opsade ovog grada stradalo 25.000 ljudi
- Holivudski glumac Šon Pen u Kijevu predao Oskara, najveću filmsku nagradu, ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom
- Papa Franja osudio korišćenje plaćenika u ratu
- Džejk Salivan, američki savetnik za nacionalnu bezbednost, potvrdio je da su otvoreni kanali komunikacije Vašingtona i Moskve otvoreni, uprkos ratu u Ukrajini
- Ukrajinski predsednik Zelenski dobio američku „Medalju slobode“
- Zapadne zemlje poslale sisteme protivvazdušne odbrane Ukrajini
- Turska predlaže da se sporazum o prevozu ukrajinskih žitarica produži za još godinu dana
- U iščekivanju velike bitke za Herson – kako je na prvoj liniji fronta pročitajte ovde
- Ruski predsednik potpisao je izmene zakona o mobilizaciji koje dozvoljavaju da se regrutuju i bivši osuđenici za teška krivična dela
Reakcije na najavu povlačenja Rusa iz Hersona
Dok im Ukrajinci ne veruju, smatrajući da je reč o zamci, najratoborniji u ruskim redovima imaju podeljeno mišljenje.
Savetnik ukrajinskog predsednika Mihailo Podoljak izjavio je da je suviše rano govoriti o povlačenju ruskih trupa iz Hersona.
„Dok se ukrajinska zastava ne zavijori nad Hersonom, nema smisla razgovarati o ruskom povlačenju“, naveo je Podoljak za Rojters.
Istakao je da je neophodno „razdvojiti reči od dela“.
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu ranije danas je naredio povlačenje trupa sa zapadne obale Dnjepra zbog ukrajinskih napada u blizini Hersona, podseća britanska agencija.
Jevgenij Prigožin, šef plaćeničke grupe Vagner, kritikovao je odluku ruske komande.
„Na ovaj način se ne pobeđuje u ratovima. Sada je važno ne potonuti i ne podleći paranoji. Moramo izvući zaključke i pobrinuti se da se greške ne ponavljaju“, komentarisao je.
Oglasio se i čečenski lider Ramzan Kadirov.
„Nakon što je procenio pluseve i minuse, general Surovikin doneo je tešku, ali ispravnu i dobru odluku kako bi se spasili životi vojnika.
„Herson je veoma teška oblast za ratovanje, a pogotovo u uslovima kada nema stabilnog, redovnog snabdevanja municijom i podrške pozadine.
„Zašto to nije urađeno od prvih dana specijalne operacije, to je drugo pitanje. Ali u ovoj teškoj situaciji, general je postupio mudro i dalekovido – evakuisao je civilno stanovništvo i naredio da pregrupisanje vojske“, napisao je Kadirov na kanalu Telegram.
Papa Franja osudio korišćenje plaćenika u ratu
Poglavar Rimokatoličke crkve je u obraćanju vernicima govorio o plaćenicima od čije surovosti, kako je rekao, strada civilno stanovništvo Ukrajine.
Papa stalno poziva svetske lidere da prekinu krvoproliće i traži od vernika da se mole za mir u Ukrajini, ali su njegovi apeli obično opštiji.
Nije precizirao na koje plaćenike misli, ali zapadna štampa smatra da je, najverovatnije, reč o Vagneru privatnoj vojnoj kompaniji koju vodi Jevgenij Prigožin, blizak Kremlju.
Ova organizacija obavlja sumnjive misije u Aziji i Africi.
SAD i EU optužuju privatne vojne kompanije da koriste ilegalne oružane operacije u interesu Kremlja.
Ruski predsednik Vladimir Putin je u više navrata izjavio da grupa ne predstavlja interese države, već da kao privatna vojna kompanija ima pravo da deluje bilo gde u svetu sve dok njeni postupci nisu u suprotnosti sa ruskim zakonom.
Delatnost takvih organizacija nije regulisana ruskim zakonima, a u Krivičnom zakoniku Ruske Federacije postoji član koji predviđa kaznu za plaćeništvo.
Takođe je poznato da se na strani Rusije u Ukrajini bore plaćenici iz Sirije, a nedavno je objavljeno da ruski regruti na svoju stranu privlače bivše specijalce iz Avganistana.
- Šef ruske plaćeničke grupe Vagner: „Ili će da ratuju zatvorenici ili vaša deca“
- Zašto američki FBI ponovo traži „Putinovog kuvara“
- Šta je ruska plaćenička grupa Vagner
- Ruska paravojna grupa Vagner regrutuje plaćenike za rat u Ukrajini
Šon Pen dao Oskara Zelenskom u znak podrške
Američki glumac Šon Pen dao je Oskara ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom tokom posete prestonici Kijevu.
Na snimku objavljenom na Telegram kanalu takođe se vidi kako Zelenski uzvraća Penu, uručujući mu medalju za zasluge.
Oskarovac, koji je poznat po političkom aktivizmu koliko i po ostvarenjima u kojima je igrao, pobegao je iz Ukrajine u martu dok je snimao dokumentarni film o sukobu.
Kasnije je rekao da razmišlja o pridruživanju ukrajinskim snagama u borbi protiv Rusije.
Zvaničnici Kremlja su prethodno dodali Pena i njegovog kolegu glumca Bena Stilera na crnu listu, što znači da im je sada zabranjen ulazak u zemlju.
Najavljeno ponovo uvođenje vojne obuke u škole u Rusiji
U Rusiji je objavljeno da će od sledeće školske godine u školama biti uvedena osnovna vojna obuka, koja je iz školskog programa izbačena početkom 1990-ih.
Amerika potvrdila da postoji komunikacija sa Kremljom
Džejk Salivan, američki savetnik za nacionalnu bezbednost, potvrdio je da su kanali komunikacije između Vašingtona i Moskve otvoreni, uprkos ratu u Ukrajini.
Salivan je tokom obraćanja u Njujorku rekao da je u interesu Amerike da održavaju kontakt sa Kremljom uz napomenu da su američki zvaničnici „svesni s kim imaju posla“.
Iz Bele kuće odbijaju da demantuju izveštaje da Salivan vodi pregovore sa Rusijom kako bi sprečio nuklearnu eskalaciju u Ukrajini.
List Volstrit Džurnal izveštava da je Salivan u poslednjih nekoliko meseci vodio poverljive razgovore sa Nikolajem Patruševom, ruskim kolegom, sekretarom Saveta bezbednosti i Jurijem Ušakovom, višim spoljnopolitičkim pomoćnikom Kremlja.
Više pročitajte u posebnoj priči.
Ukrajinski obaveštajci: Iran isporučio Rusiji dronove posle 24. februara
Predstavnici vojne obaveštajne službe Ukrajine pronašli su informacije koje ukazuju na to da su iranski dronovi isporučeni Rusiji nakon početka invazije.
„Propeler drona Mohadžer-6 napravljen je tek u februaru ove godine“, rekao je predstavnik vojne obaveštajne službe Ukrajine.
Iranski mohadžer je sastavljen od delova proizvedenih u različitim zemljama.
Većina komponenti je iz Sjedinjenih Država, motor je austrijski, a kamera japanska.
Ruskih komponenti uopšte nema, otkrili su obaveštajci.
U subotu je iranski ministar spoljnih poslova rekao da je ta zemlja isporučivala samo dronove Rusiji pre nego što je počela invazija na Ukrajinu.
Pre toga, Teheran je potpuno negirao izjave o isporukama, u Rusiji ih negiraju.
Otkrivene nove masovne grobnice u Marijupolju
Potresna priča Olge Sagirove je uvid u ono kroz šta su mnogi u Marijupolju prošli.
Ona je jedina preživela u porodičnoj kući koju su Rusi bombardovali.
Njen suprug i roditelji su ubijeni, a kao i mnogi koji su tada pobegli iz grada, ona ne zna gde su njihova tela.
Olga je živela sa suprugom Valerijem u stambenoj četvrti Mariujpolja.
Iako je u tom delu grada bilo mirno, Olga i Valerij su provodili noći u podrumu.
„Stalno sam plakala, muž je pokušavao da me umiri. Govorio je da ne treba da brinem, da ćemo proći kroz ovo“, kaže Olga.
Više pročitajte u posebnoj priči.
Pročitajte ispovesti ljudi koji su preživeli užase rata u Ukrajini:
- Čovek koji se vratio iz mrtvih
- „Ovde je sada kao u Černobilju“: Život u gradu duhova na istoku Ukrajine
- „Imam osećaj da se više nikada nećemo vratiti“: Marijupolj posle 80 dana rata
- „Kad granatiranje prestane, izdajnici će biti kažnjeni“ – šta kažu u Donbasu
- „Moja ćerka je vikala i tresla se… a onda je bila mrtva“
- „Ruski vojnici su me silovali i ubili mog muža“
- „Video sam kako ruski vojnici ubijaju moga oca“
- „Gde ćemo sva ta tela“: Život sa ljudima koji skupljaju mrtve u Buči
- Suživot sa mrtvima – užasi nadomak Černigova
- Zločini u Buči: „Žalim što i mene nisu ubili“
- „Mnogo je ljudi ostalo ispod ruševina“ – strašni prizori u gradu nadomak Kijeva
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.