Dok je u Moskvi održana komemoracija poginuloj novinarki Dariji Duginoj, ćerke jednog od bliskih saveznika ruskog predsednika Vladimira Putina, iz Ukrajine je još jednom odbačena optužba da ona stoji iza ubistva.
„Mi ne radimo na taj način“, rekao je Aleksej Danilov, sekretar ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu.
Darja Dugina, 29-godišnja ćerka Aleksandra Dugina, Putinovog ideologa, poginula je u eksploziji automobila u subotu, dok se vraćala kući putem blizu Moskve, saopštili su istražitelji.
Veruje se da je njen otac, istaknuti nacionalista Aleksandar Dugin, poznatiji kao „Putinov mozak“, možda bio meta ovog napada.
Ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) tvrdi da je „rešila slučaj“ i da je „Ukrajina direktno odgovorna“, a oglasio se i Putin, poručivši da je ubistvo Dugine „podao i okrutan zločin“.
„Bila je novinarka, naučnica, filozof i ratna izveštačica, iskreno je služila ljudima i otadžbini, a delima pokazivala šta znači kada je neko ruski patriota“, navodi se u saopštenju Kremlja.
Dugin je rekao da je ubistvo njegove ćerke „teroristički akt ukrajinskog nacističkog režima“.
- Zašto je ruski GRU, vojna obaveštajna služba, toliki strah i trepet
- Kako Rusija oblikuje narativ o Ukrajini
- Ukrajinska kriza: Putinova geopolitička slagalica
Ukrajinski zvaničnici su u više navrata odbacili bilo kakvu umešanost.
Tvrdnje bezbednosnih službenika Moskve su „ruska propaganda“ iz „izmišljenog sveta“, rekao je Mihail Podoljak, savetnik ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog.
Na ovu izjavu, nadovezao se u utorak sekretar ukrajinskog Saveta za bezbednost i odbranu, rekavši da Ukrajina sa tim nema nikakve veze.
„Imamo važnije zadatke za naše dečake i devojčice… FSB je to uradio i sada krivicu prebacuje na nas“, rekao je Aleksej Danilov ukrajinskoj televiziji.
Šta je saopštila ruska Federalna služba?
Napetosti posle ubistva Dugine rastu, usled priprema Ukrajine za obeležavanje 31 godine nezavisnosti u sredu, što se poklapa sa šest meseci od početka ruske invazije na Ukrajinu.
U saopštenju koje su preneli ruski mediji, FSB tvrdi da su „ukrajinske specijalne službe angažovale plaćenicu koja je stigla u Rusiju sredinom jula sa ćerkom“.
Navodi se da je iznajmila stan u istoj zgradi kao i Darija Dugin kako bi se informisala o njenom životu.
Bezbednosna agencija je takođe saopštila da su osumnjičeni koristili automobil mini kuper i promenili tri različita kompleta registarskih tablica.
Osumnjičena je posle eksplozije pobegla u Estoniju, tvrdi FSB.
Ova služba je objavila i video navodne osumnjičene za ubistvo Darije Dugine.
Šta je rekao Dugin o pogibiji ćerke
„Neprijatelji Rusije su je podlo ubili. Ali naš narod ne mogu slomiti ni ovakvi nepodnošljivi udarci. Hteli su da nam slome volju krvavim terorom nad najboljim i najranjivijim među nama.
„Ali neće postići taj cilj. Nama je potrebna samo naša pobeda. Moja ćerka je žrtvovala mladi život za tu stvar. Vaspitavali smo je da bude pametna devojka i junak. Ona i sada nadahnjuje sinove naše Otadžbine da ostvare podvig.
„Zato, molim vas, pobedite!“, poručio je Dugin.
Kako je Dugina ubijena?
Aleksandar Dugin i ćerka Darja su bili počasni gosti na skupu održanom na jednom imanju blizu Moskve, na kojem je otac, inače filozof, održao predavanje.
Skup „Tradicija“ je, kako organizatori kažu, porodični festival, za ljubitelje umetnosti koji se održava na imanju Zaharovo, gde je nekada živeo ruski pesnik Aleksandar Puškin.
Otac i ćerka je trebalo zajedno da se vraćaju sa skupa u subotu uveče istim automobilom, ali je Dugin u poslednjem času odlučio da putuje sam.
Na snimcima iz neproverenih izvora postavljenim na društvenoj mreži Telegram vidi se Dugin u šoku, dok na mesto nesreće ka zapaljenoj olupini automobila pristižu vozila hitne pomoći.
BBC nije mogao da proveri autentičnost snimaka.
Istražitelji su potvrdili da je Darja Dugina poginula na licu mesta, u blizini sela Boljšoje Vjazemi.
Saopštili su da je eksplozivna naprava aktivirana pre nego što se automobil „tojota lend kruzer“ zapalio.
„Ukrajina, naravno, nema nikakve veze sa ovim jer naša zemlja nije zločinačka, kao što je Ruska federacija, a još manje teroristička država“, rekao je Mihail Podoljak, savetnik predsednika Vladimira Zelenskog.
Isto navodi i Danilov, sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine.
„Imamo važnije zadatke za naše dečake i devojčice… FSB je odgovoran, a sada govore da je to uradio neko od naših ljudi“, rekao je Danilov za ukrajinsku televiziju.
Marija Zaharova, predstavnica za štampu ruskog Ministarstva spoljnih poslova, napisala je u postu objavljenom na društvenoj mreži Telegram da će se, ukoliko se utvrdi bilo kakva veza Ukrajine sa nesrećom, smatrati „državnim terorizmom.“
Rusija se oprašta od ‘ratnice‘ Dugine
Vil Vernon, BBC dopisnik iz Moskve
Ruska državna televizija uživo je prenosila komemoraciju u Moskvi.
Aleksandar Dugin odao je počast ćerki, rekavši da je „poginula za Rusiju, za narod“.
Ruski poslanici su je nazvali „ratnicom za suverenitet Rusije“.
Kontroverzni poslanik Leonid Slucki predložio je da se trg u Kijevu preimenuje u Darijinu čast kada „denacifikacija“, kako u Rusiji govore o jednom od ciljeva u Ukrajini, bude „završena“.
Ubistvo je i dalje glavna vest na ruskim televizijama.
Svi TV kanali su objavili tvrdnje FSB-a da je krivac bila ukrajinska tajna agentkinja ne dovodeći u pitanje tačnost tih informacija.
Ali neki dovode u pitanje kako su ruske vlasti navodno razbile ovaj slučaj i kojom brzinom su to uradile.
FSB-u je trebalo manje od dva dana da „reši“ ubistvo – objavljivanjem detaljnog saopštenja, kao i video materijala.
Mnogi opozicioni političari, od kojih većina sada živi u inostranstvu zbog progona u Rusiji, postavljaju pitanje zašto druga politička ubistva u Rusiji ostaju nerešena – često već dugi niz godina.
Postoje i druge zabrinutosti – da bi Darijino ubistvo moglo postati izgovor za pojačanu represiju u Rusiji ili za dalje napade na Ukrajinu.
Još ne znamo ko stoji iza ubistva, zašto je Darija Dugina ubijena i da li je ona bila meta.
Ko je Aleksandar Dugin?
I pored toga što nema zvanični položaj u vlasti, Dugin je blizak saradnik ruskog predsednika i često ga nazivaju„Putinovim Raspućinom“.
Njegova ćerka Darija je bila poznata novinarka koja je podržavala invaziju na Ukrajinu.
Ranije ove godine, našla se na listi ličnosti kojima su Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države uvele sankcije, optužujući ovu 30-godišnjakinju za doprinos „dezinformacija“ o ruskoj invaziji na internetu.
U maju je u jednom intervjuu opisala rat kao „sukob civilizacija“ i rekla da je ponosna što su ona i njen otac pod zapadnim sankcijama.
Smatran osnivačem ruskog antievropskog pokreta, on je 2014. rekao za BBC da je rat sa Ukrajinom „neizbežan“ i da je dugo pozivao na aneksiju Krima – što se dogodilo te godine.
Aleksandar Dugin je od 2015. godine na listi američkih sankcija zbog navodne umešanosti u rusku aneksiju Krima.
Veruje se da njegovo delo i stavovi imaju dubok uticaj na pogled na svet Vladimira Putina i mnogi smatraju da je vodeći intelektualni arhitekta ultranacionalističke ideologije koju podržavaju mnogi u Kremlju.
Dugin je godinama pozivao Moskvu da se mnogo agresivnije postavi na svetskoj sceni i od početka je podržavao rusku vojnu intervenciju u Ukrajini.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.