A Russian soldier in Ukraine

Getty Images
Ruski vojnik u jednoj od luka

Dok Rusija nastavlja raketne napade po celoj Ukrajini, gađajući energetsku i drugu infrastrukturu, ruski predsednik Vladimir Putin suspendovao je dogovor o izvozu žitarica iz Ukrajine kao odgovor na ukrajinske napade na rusku crnomorsku flotu.

Sporazum o bezbednom prolazu brodova koji prevoze žitarice iz Ukrajine, postignut je krajem jula uz posredovanje Ujedinjenih nacija i Turske, bio je prvi i za sada jedini dogovor dve strane od početka rata u februaru.

Moskva je u subotu saopštila da će se povući iz sporazuma, navodeći da je Ukrajina koristila sigurnosni koridor u Crnom moru da napadne njenu flotu, ali UN kažu da te noći u koridoru nije bilo brodova.

U ponedeljak je Rusija izvela novi talas raketnih napada na ukrajinske gradove, uzrokujući nova oštećenja na energetskim postrojenjima i nove nestanke struje.

Od početka rata, 24. februara do sada, poginulo je skoro 8.000 civila, a više od 10.000 je ranjeno, saopštio rekao je generalni tužilac Ukrajine Andrij Kostin.

On tvrdi da je među poginulima 430 dece.

Kostin je istakao da je reč samo o zvaničnim, potvrđenim podacima koji se nalaze u materijalima krivičnog postupka.

„S obzirom na nemogućnost pristupa okupiranim teritorijama i nedostatak potpune slike onoga što se tamo dešavalo i dešava, na primer, u Marijupolju, možemo samo da pretpostavimo koliko je stvaran broj užasan“, rekao je Kostin, prenose ukrajinski mediji.

Prema njegovim rečima, kao rezultat vojnih akcija Rusije, uništeno je i oštećeno više od 51.000 civilnih infrastrukturnih objekata, a više od 40.000 su stambeni objekti i objekti.

Potpuno je uništeno više od 300 obrazovnih i obrazovnih ustanova, a oštećeno je ili potpuno uništeno i oko 400 medicinskih ustanova, rekao je Kostin.


Dan 252.

  • Blizu 8.000 civila poginulo je do sada u ratu, a više od 10.000 ranjeno, tvrdi Kijev
  • Napadi na Ukrajinu, granatiran i Kijev, mnogi delovi zemlje bez struje i vode
  • Rusija napustila sporazum o izvozu žita na neodređeno vreme, optužujući Ukrajinu za „masovni napad dronom“ na Crnomorsku flotu
  • Administracija američkog predsednika optužila Rusiju da koristi zalihe hrane kao „oružje“
  • Evropska unija poziva Moskvu da povuče odluku o napuštanju sporazuma o izvozu žita
  • U Rusiji je objavljeno da je završena delimična mobilizacija i da je regrutovano 300.000 ljudi. Ministar odbrane Sergej Šojgu rekao je da je 82.000 mobilisanih već poslato u borbena područja u Ukrajini, a preostalih 218.000 nastavlja borbenu obuku na poligonima
ruski napadi na Ukrajinu 31. oktobra

BBC

Šta je rekao Putin o izvozu žitarica?

Ruski predsednik kaže da mora da plovni put mora da bude obezbeđena i da je u trenutnim uslovima izvoz žitarica previše rizičan.

On kaže da je Rusija suspendovala dogovor o izvozu žitarica, ali ne i da je iz njega izašla.

„Ukrajina mora da garantuje da neće biti pretnji za civilna plovila“, rekao je Putin u televizijskom obraćanju.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski rekao je da će dogovor biti poštovan i optužio Rusiju da „ucenjuje svet glađu“, što Rusija poriče.

Ipak, u ponedeljak je 12 brodova sa 354.500 tona hrane, napustilo je ukrajinske crnomorske luke, saopštilo je ukrajinsko ministarstvo infrastrukture.

Prema njihovim tvrdnjama, to je rekordan obim izvoza od početka dogovora.

Visoki ukrajinski zvaničnik rekao je da je jedno od plovila sa 40.000 tona žitarica za Etiopiju „koja je suočena sa realnom mogućnošću da nastupi masovna glad“.

Nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru, ruska mornarica je uvela blokadu ukrajinskih na Crnom moru.

Tamo su se nalazile zalihe od oko 20 miliona tona žitarica namenjenih za izvoz, zajedno sa drugim namirnicama kao što su kukuruz i suncokretovo ulje.

Prvi brod sa žitaricama iz Ukrajine isplovio je iz crnomorske luke Odese 1. avgusta, nekoliko dana pošto je potpisan sporazum.

Napadi širom Ukrajine

Kijev, metro

ANDRII NESTERENKO/EPA-EFE/REX/Shutterstock
M;nogi stanovnici Kijeva su posle sirena za vazdušnu opasnost sklonište potražili u metrou

Tri nedelje posle prvih masovnih udara širom Ukrajine, koje je Rusija obrazložila napadom na most na Krimu, mnogi gradovi su se ponovo našli na masovnom udaru ruskih projektila.

Premijer Ukrajine Denis Šmihal rekao je da ruske trupe sistematski gađaju ključne objekte civilne infrastrukture.

Prema njegovim rečima, u ponedeljak su ruski dronovi izveli udare u 10 regiona odjednom, poremetili rad 18 objekata, od kojih su većina energetski, ostavljajući stotine ukrajinskih naselja bez struje u sedam regiona.

Rusko Ministarstvo odbrane je u ponedeljak saopštilo da su „ciljevi udara postignuti“ i da su pogođene sve planirane mete.

Lokalna vanredna isključenja se nastavljaju u regionu glavnog grada, kao i u Zaporožju, Dnjepropetrovskoj i Harkovskoj oblasti, precizirao je Šmihal, još jednom apelujući na stanovnike zemlje da što više smanje potrošnju električne energije, posebno tokom dana.

U Kijevu je oštećen objekat koji napaja 350.000 stanova, a inženjeri su hitno angažovani da obnove snabdevanje.

People wait in a queue to collect water from a water pump in Kyiv, Ukraine, on 31 October

EPA
Veliki redovi ispred pumpi u Kijevu, gde je mnogo domaćinstava ostalo bez vode nakon ruskog raketnog napada

Prema Kijevvodokanalu, zbog vanredne situacije u ukrajinskoj prestonici 80 odsto potrošača je ostalo bez vode.

Stanovnici u regionima koji su napadnuti pozvani su da ostanu u skloništima, zbog straha da bi mogli da uslede novi udari.

U oblasti Černovci, koja je veoma retko izložena ruskim napadima, takođe je oštećena kritična infrastruktura.

U regionu Dnjepropetrovsk su stalni nestanci struje, a sistemi su dodatno oštećeni u jutrošnjim napadima, rekao je regionalni šef Valentin Rezničenko na Telegramu.

On je pozvao stanovnike, preduzeća i zajednice da štede energiju u pojedinim delovima dana kada je mreža najopterećenija.

Ruskim projektilima su navodno pogođene i tri hidroelektrane – Dnjepar, Dnjestar i Kremenčuk, tvrdi ukrajinska novinska agencija Elektrovesti.

Komanda vazdušnih snaga Ukrajine saopštila je da je Rusija ispalila više od 50 projektila, a da je protivazdušna odbrana uspela da obori 44 ruske krstareće rakete.

Jedna od oborenih raketa pala je na teritoriju Moldavije, u pograničnom selu na granici sa Ukrajinom, objavio je moldavski ministar policije.

U uslovima neprijateljstava, BBC nema mogućnosti da brzo dobije nezavisnu potvrdu ove informacije.


Pročitajte ispovesti ljudi koji su preživeli užase rata u Ukrajini:


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari