Dok papa Franja posle uskršnje mise poziva međunarodnu zajednicu da što pre zaustavi rat u Ukrajini, u granatiranju Zaporožja, na jugoistorku zemlje, stradali su otac i jedanaestogodišnja ćerka, navode ukrajinski zvaničnici.
„Pomozite voljenom ukrajinskom narodu na putu ka miru i bacite uskršnju svetlost na narod Rusije“, rekao je Papa prilikom obraćanja sa balkona bazilike Svetog Petra u Vatikanu pred više desetina hiljada ljudi.
Takođe je tražio „utehu za ranjene i sve one koji su zbog ovog rata izgubili svoje najmilije, kao i bezbedan povratak zarobljenih porodicama“.
U granatiranju ukrajinskog grada Zaporožja, u nedelju tokom noći, poginule su dve osobe – pedesetogodišnji muškarac i njegova jedanaestogodišnja ćerka, navode regionalni zvaničnici.
Njihova tela su spasioci izvukli iz ruševina pošto je njihova kuća, u kojoj je porodica spavala, uništena.
- Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje Putina zbog navodnih ratnih zločina, šta to za njega znači
- Ko je Ruskinja Marija Lvova-Belova optužena za ratne zločine
- „Mašina za mlevenje mesa“: Surova stvarnost mobilisanih ruskih regruta na frontu
Ukrajina je najavila da će posle šestomesečne pauze ponovo početi da izvozi struju pošto je uspešno obnovila infrastrukturu uništenu ruskim udarima, prema rečima ministra energetike Hermana Haluščenka,
Američki list Njujork tajms preneo je da se na društvenim mrežama šire navodna američka tajna dokumenata, koja sadrže i podatke o ratnim planovima Kijeva.
Tri američka zvaničnika su za Rojters rekli da iza navodnog curenja verovatno stoje Rusija ili proruski elementi, a ukrajinske vlasti dokumenta nazivaju lažnim.
Dvojica muškaraca su stradala posle ruskog granatiranja Harkovske oblasti, prema rečima regionalne administracije, dok su ukrajinske snage bombardovale pograničnu Belogorodsku oblast u Rusiji, a civilnih žrtava nije bilo, saopštile su lokalne vlasti.
Ruska vojska je razvila smernice za borbu protiv tenkova zapadne proizvodnje koji ulaze u službu Oružanih snaga Ukrajine, rekao je načelnik Centra za borbenu obuku u Mulinu Jevgenij Arifulin.
Američki državni sekretar Entoni Blinken tvrdi da će ukrajinska kontraofanziva početi u narednim nedeljama,
Diplomatski stručnjaci i mediji procenjuju da francuski predsednik Emanuel Makron ni za milimetar nije uspeo da promeni politiku Kine prema ratu.
Dan 410.
- U granatiranju Zaporožja dve osobe su poginule, među njima i jedanaestogodišnja devojčica
- Papa Franja posle uskršnje mise poziva međunarodnu zajednicu da što pre zaustavi rat u Ukrajini
- Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da je Poljska pristala da Kijevu isporuči 200 oklopnih transportera Rosomak
- Ministarstvo odbrane Ruske Federacije izradilo je priručnike za borbu protiv zapadnih tenkova
- Njujork tajms, pozivajući se na anonimne izvore, piše da se na društvenim mrežama pojavljuju slike navodnih tajnih dokumenata Pentagona o pripremi ukrajinske ofanzive
- Vašington smatra da iza curenja dokumenata o ukrajinskoj ofanzivi stoji Rusija
- Ukrajina je najavila spremnost da posle obnove energetskih kapaciteta nastavi izvoz električne energije
- Antiratna aktivistkinja optužena u Moskvi za terorizam zbog umešanosti u ubistvo blogera bliskom Kremlju – više pročitajte ovde
U granatiranju Zaporožja poginuli otac i maloletna ćerka
U nedelju tokom noći usled granatiranja Zaporožja, poginuli su otac i ćerka navode ukrajinski regionalni zvaničnici.
Prema rečima Anatolija Kurteva, sekretara Gradskog veća Zaporožja, dve rakete su pogodile privatni sektor.
„Neprijatelj je pogodio privatnu kuću. Jedna žena je spašena iz ruševina, ali su muškarac i jedanaestogodišnja devojčica poginuli. Nadležne službe su na licu mesta“, napisao je Jurij Malaško, šef regionalne administracije, na svom Telegram kanalu.
Eksplozija je oštetila susedne kuće.
Spasioci koji su stigli na mesto granatiranja uspeli su da iz ruševina izvuku 46-godišnju ženu, majku mrtvog deteta.
Pronašli su tela devojčice i oca.
Službe hitne pomoći objavile su snimak izvlačenja žene u pidžami iz ruševina koja je na nosilima odvedena u ambulantu.
Najstarija ćerka porodice nije bila kod kuće i zato je ostala živa.
Ranije je o udarima na grad izvestio predstavnik okupacionih vlasti koje kontrolišu deo Zaporoške oblasti Vladimir Rogov.
„U Zaporožju je glasno! (Eksplozije) su se čule u različitim delovima grada, ali najglasnije – u Zavodskom i Ševčenkovskom“, napisao je on na svom Telegram kanalu.
Uprkos činjenici da je Rusija formalno pripojila Zaporošku oblast Ukrajine, ruska vojska kontroliše samo oko 70 odsto regiona.
Administrativni centar regiona, grad Zaporožje, ostao je pod kontrolom Ukrajine, redovno je granatiran.
Posle višemesečnih ruskih napada, Ukrajina će ponovo izvoziti struju
Smišljeni napadi Rusije na energetsku infrastrukturu su počeli prošlog oktobra što je dovelo do nestanka struje i restrikcija, ostavljajući gradove u mraku tokom zime.
Kijev je bio prinuđen da obustavi izvoz električne energije iz zemlje, ali će sada ponovo moći da prodaje višak struje.
Ukrajinski ministar energetike Herman Haluščenko potpisao je dokument kojim se ovlašćuje izvoz, iako lokalni kupci ostaju prioritet.
On je rekao da je sistem proizvodio dodatne kapacitete skoro dva meseca i da se Ukrajinci ne suočavaju sa restrikcijama.
Takođe je pohvalio „titanski rad“ inženjera i međunarodnih partnera na obnovi sistema.
Međutim, Ukrenergo, operater električne mreže u zemlji, upozorio je da Ukrajina ne može da računa na to da su ruski napadi okončani.
Ukrenergo je u subotu saopštio da je Rusija do sada tokom rata lansirala više od 1.200 raketa i dronova na ukrajinske energetske objekte.
Vitalij Votanovski pobegao iz Rusije pošto je otkrio Vagnerovo groblje
Ruski aktivista koji je otkrio detalje sahranjivanja Vagnerovih plaćenika ubijenih u Ukrajini napustio je Rusiju.
Vitalij Votanovski, koji je počeo da dokumentuje smrt ruskih vojnika u Ukrajini tako što je kontrolisao groblja u njegovom regionu, pobegao je iz zemlje 4. aprila pošto je dobio brojne pretnje smrću.
„U januaru je neko nazvao i ponudio mi ‘mesto na groblju'“, objašnjava Vitalij.
„Bila su tri takva poziva – ja sam dobio dva, a moj vozač Viktor je dobio jedan.“
Kap koja je prelila čašu usledila je prošle nedelje kada je prolazeći pored policijske stanice u Krasnodaru od službenika dobio komentar – „Spremi se. Dolazi“, misleći na reakciju države.
Vitalij je pobegao u Jermeniju, a sada planira da zatraži politički azil u Nemačkoj.
Bivši oficir i aktivista iz južnog ruskog regiona Krasnodara, prvi je otkrio sada već ozloglašeno groblje u malom selu Bakinskaja u Krasnodarskom kraju, od tada poznato kao Vagnerovo groblje.
Ovde ova brutalna plaćenička grupa sahranjuje mnoge mrtve iz njihovih redova iz Ukrajine – muškarce koji ili nemaju rođake ili čija tela nisu zatražena.
Kakvi dokumenti kruže društvenim mrežama i ko stoji iza „curenja“?
U petak se na društvenim mrežama pojavio deo navodno poverljivog američkog materijala koji obuhvata više od 100 dokumenata koji se, pored Ukrajine, tiču i Bliskog istoka i Kine, piše američki list Njujork tajms.
Tri američka zvaničnika su za Rojters rekli da iza navodnog curenja verovatno stoje Rusija ili proruski elementi, dok je Njujork tajms ranije to nazvao „prvim prodorom ruske obaveštajne službe od početka rata“.
Kako prenosi Njujork tajms, jedan od dokumenata objavljenih na anonimnom forumu 4chan sadrži mapu koja prikazuje tok borbenih dejstava u ukrajinskom Bahmutu.
Visoki obaveštajni zvaničnik nazvao je curenje „noćnom morom za Pet očiju“, misleći na savez zemalja koje aktivno dele obaveštajne podatke – Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Australija, Novi Zeland i Kanada.
Međutim, dokumenti koji su navodno procureli, po svemu sudeći, ne tiču se samo tajnih podataka o vojnim planovima Ukrajine.
Analitičari koji su pregledali dokumente kažu da novi skup podataka sadrži osetljiv materijal sa brifinga o Kini, Indo-pacifiškom regionu, Bliskom istoku i terorizmu u svetu.
- Ukrajinci od saveznika dobijaju avione iz sovjetske ere, Kremlj odgovara: „Biće uništeni“
- Kakvu podršku Kina pruža Rusiji
- Nemačka i Amerika šalju tenkove ukrajinskoj vojsci
Novoj seriji navodnih američkih tajnih dokumenata prethodili su podaci iz prvog curenja informacija, koje je takođe obelodanio ovaj američki list – slike navodnih dokumenata Pentagona i NATO-a u vezi njihove pomoći sa pripremom ukrajinske kontraofanzive na rusku vojsku.
Kijev je dokumente objavljene tada nazvao lažnim, dok je Pentagon objavio saopštenje u kojem se navodi da Ministarstvo odbrane istražuje informacije o mogućem curenju podataka.
U petak, kada je otkrivena nova serija dokumenata, američki predstavnici su rekli da nemaju šta da dodaju.
Prva grupa dokumenata objavljena je najkasnije 1. marta, što je, kako su primetili stručnjaci, dovelo u sumnju njihovu relevantnost.
U ovim dokumentima se ne pominje datum i mesto nastupajuće ofanzive, ali sadrže informacije o tome koliko brigada Ukrajina planira da se pripremi za ofanzivu i koliko će opreme dobiti.
Takođe, u jednom dokumentu objavljenom na društvenim mrežama, prenosi Rojters, navodi se da je od početka ruske invazije na Ukrajinu ubijeno 16.000 do 17.500 ruskih vojnika.
Čini se da su dokumenta izmenjena kako bi se smanjio broj žrtava koje su pretrpele ruske snage, kažu američki zvaničnici, dodajući da su njihove procene bile neformalne i odvojene od istrage samog curenja.
Amerika veruju da je stvarna cifra mnogo veća, negde oko 200.000 ubijenih i ranjenih Rusa, rekli su zvaničnici.
Rojters nije mogao da potvrdi autentičnost dokumenata.
Savetnik ukrajinskog predsednika rekao je u petak da je curenje sadržalo „veoma veliku količinu fiktivnih informacija“ i da liči na rusku operaciju dezinformisanja kako bi se unela sumnja u planiranu kontraofanzivu Ukrajine.
„Ovo su samo standardni elementi operativnih igara ruske obaveštajne službe. I ništa više“, naveo je Mihail Podoljak u pisanoj izjavi, a preneo Rojters.
Naknadno je objavljeno da su američke obaveštajne agencije saznale za pokušaj ruske plaćeničke grupe Vagner da kupi oružje od Turske, piše Vašington post, na osnovu tajnih dokumenata Pentagona koji su procurila.
Iz njih proizilazi da su se početkom februara predstavnici Vagnera sastali sa određenim ljudima u Turskoj, nadajući se da će nabaviti oružje i opremu za „Vagnerove operacije“ u Maliju i Ukrajini.
Iz izveštaja nije jasno da li je turska vlada bila upoznata sa ovim pregovorima i da li su bili uspešni.
U istom talasu se saznalo i da je američka obaveštajna služba navodno presrela južnokorejske mejlove u kojima se razgovaralo o mogućnosti isporuke oružja u Ukrajinu.
Seul zvanično odbija da isporučuje oružje Ukrajini, ali ne zabranjuje ponovni izvoz nekih komponenti, dok Vašington pokušava da ga ubedi da počne da snabdeva oružjem.
Kao rezultat curenja, ispostavilo se da je CIA navodno pratila kako se Republika Koreja odnosi prema ovom pitanju.
„Rusi pokušavaju da ostvare punu kontrolu nad Bahmutom“
Ukrajinski generalštab u izveštaju objavljenom u četvrtak uveče indirektno priznaje da je veći deo Bahmuta pod ruskom kontrolom.
„U pravcu Bahmuta, neprijatelj nastavlja da vodi ofanzivne operacije, pokušavajući da preuzme punu kontrolu nad gradom ovim gradom, nastavljaju se žestoke borbe“, navodi se u izveštaju.
Američki institut za proučavanje rata je na osnovu geolociranih snimaka i poruka sa obe strane, 28. marta procenio da je ruska plaćenička grupa Vagner verovatno zauzela oko 65 odsto Bahmutove teritorije.
Rusi tvrde da beleže nove napretke.
Jevgenij Prigožin je 2. aprila objavio snimak, gde stoji sa zastavom, kako tvrdi, na ruševinama upravne zgrade Bahmuta.
Prema izveštaju, Rusi nastavljaju da napadaju i severozapadno i zapadno od Bahmuta, pokušavajući da zatvore obruč.
Šef Vagnera je 6. aprila rekao da ukrajinske snage ne napuštaju grad Bahmut i da se borbe nastavljaju u zapadnom delu grada.
„Mora se jasno reći da neprijatelj nikuda ne ide“, rekao je Prigožin na Telegram kanalu, prenosi Rojters.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski rekao je u sredu da postoje izgledi za moguće povlačenje ukrajinske vojske iz grada, rekavši da će Kijev doneti „odgovarajuće“ odluke ako njegove snage u gradu budu u riziku od opkoljavanja.
Pročitajte ispovesti ljudi koji su preživeli užase rata u Ukrajini:
- Čovek koji se vratio iz mrtvih
- „Ovde je sada kao u Černobilju“: Život u gradu duhova na istoku Ukrajine
- „Kad granatiranje prestane, izdajnici će biti kažnjeni“ – šta kažu u Donbasu
- „Gde ćemo sva ta tela“: Život sa ljudima koji skupljaju mrtve u Buči
- Suživot sa mrtvima – užasi nadomak Černigova
- Zločini u Buči: „Žalim što i mene nisu ubili“
- „Mnogo je ljudi ostalo ispod ruševina“ – strašni prizori u gradu nadomak Kijeva
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.