Pre dve i po godine, Rusija je pokrenula invaziju na Ukrajinu, a sada se rat prelio i na rusku teritoriju.
Pošto je iz ruskog pograničnog regiona Kursk evakuisano 76.000 ljudi, sada lokalne vlasti iseljavaju i stanovnike iz oblasti Belgoroda, pošto Ukrajina nastavlja iznenadni napad na rusku teritoriju.
Oko 11.000 ljudi u Belgorodskoj oblasti je iseljeno, javili su ruski državni mediji, zbog „neprijateljske akcije“ blizu granice.
Belgorod se nalazi pored Kurska, gde je ukrajinska vojska započela iznenadni napad 6. avgusta.
Ukrajinske snage su od tada napredovale 30 kilometara unutar Rusije, što je najdublji upad u zemlju od početka ruske invazije na Ukrajinu.
Tokom vikenda, predsednik Vladimir Zelenski rekao je da Ukrajina vodi rat na „teritoriji agresora“.
U obraćanju u subotu uveče je prvi put priznao da Ukrajina stoji iza napada, rekavši da je Rusija ovog leta izvela 2.000 napada iz Kurska i da to zaslužuje odgovor.
- Analiza: Ukrajinski napad na Kursk pokazuje da se rat ne odvija po planu Rusije
- Rusija je otvorila Harkovski front: Zašto i šta će biti dalje
- Da li bi Rusija ove godine mogla da porazi Ukrajinu
- Ukrajinski napad dronovima 1.200 kilometara u dubini ruske teritorije
Visoki ukrajinski zvaničnik rekao je novinskoj agenciji AFP da su hiljade vojnika angažovane u operaciji, što je mnogo više od malog upada koji su prvobitno prijavili ruski graničari.
Rusija se do sada borila da zaustavi ukrajinsko napredovanje, a u oblasti Kurska su lokalne vlasti proglasile vanredno stanje.
Ranije ove nedelje, ruski predsednik Vladimir Putin opisao je ofanzivu kao „veliku provokaciju“.
Neki u Rusiji dovode u pitanje kako je Ukrajina uspela da uđe u oblast Kursk, a proruski ratni bloger, Jurij Podoljak, opisao je situaciju „alarmantom“.
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je da oštar odgovor ruskih oružanih snaga „neće dugo trajati“.
U međuvremenu, ruska saveznica Belorusija saopštila je da povećava broj trupa na granici posle tvrdnje da je Ukrajina ušla u njen vazdušni prostor bespilotnim letelicama.
Moskva započela protivterorističku operaciju
Moskva je najpre saopštila da odbija napade neprijatelja, a u subotu je pokrenula „protivterorističku operaciju“ u tri pogranična regiona sa Ukrajinom.
Zelenski je u obraćanju zahvalio ukrajinskim „ratnicima“ i rekao da je razgovarao o operaciji u Rusiji sa najvišim vojnim komandantom zemlje Aleksandrom Sirskim.
„Ukrajina dokazuje da zaista može da vrati pravdu i obezbedi neophodan pritisak na agresora“, dodao je on.
Ruski nacionalni komitet za borbu protiv terorizma saopštio je u petak uveče da počinje „protivterorističke operacije u oblastima Belgoroda, Brjanska i Kurska… kako bi se obezbedila“ sigurnost stanovništva i suzbila pretnju „od terorizma“.
Prema ruskim zakonima, bezbednosnim snagama i vojsci data su široka ovlašćenja za vanredne situacije tokom „protivterorističkih“ operacija.
Ograničeno je kretanje, mogu da se plene vozila, nadziru telefonski pozivi, područja su proglašena zabranjenim zonama, uvedeni su kontrolni punktovi, a obezbeđenje je pojačano na ključnim infrastrukturnim lokacijama.
Komitet za borbu protiv terorizma saopštio je da je Ukrajina pokrenula „pokušaj bez presedana da destabilizuje situaciju u nizu regiona naše zemlje“.
Potvrđen snimak ukrajinske vojske u postrojenju Gasproma
Najnovije mere dolaze u trenutku kada se Moskva bori da obuzda ukrajinsku ofanzivu.
Rusija je saopštila da je do 1.000 ukrajinskih vojnika, uz podršku tenkova i oklopnih vozila, ušlo u region Kursk u utorak ujutro.
Ukrajinci su od tada navodno zauzeli više sela, a blizu su i regionalnog grada Sudža.
U petak se pojavio snimak na kojem se navodno vide naoružani ukrajinski vojnici koji su tvrdili da imaju kontrolu nad gradom, kao i ključnim ruskim postrojenjem gasa u vlasništvu kompanije Gasprom.
BBC tim za utvrđivanje činjenica je potvrdio da je snimak zaista iz Gaspromovog postrojenja na severozapadnoj periferiji Sudže, oko sedam kilometara od granice sa Ukrajinom.
Snimak ne potvrđuje da su ukrajinske trupe zauzele ceo grad.
Ruski vojni blogeri ranije su tvrdili da je grad u rukama Moskve.
Ranije je BBC proverio i potvrdio lokaciju još jednog video snimka objavljenog na mrežama u petak ujutro.
Na njemu se oštećeni ruski konvoj od 15 vozila koji je spaljen i napušten na putu kroz grad Oktjabrskoje, otprilike 38 kilometara od granice na ruskoj strani.
Na snimku se vide ranjeni i poginuli ruski vojnici.
Moskva je od tada u Kursku oblast poslala pojačanja, između ostalog tenkove i sisteme za lansiranje raketa.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Apel agencije UN za atomsku energiju
Borbe na ruskoj teritoriji su se približile nuklearnoj elektrani, što je navelo agenciju UN da objavi saopštenje u kojem se dve strane pozivaju da „pokažu maksimalnu uzdržanost“.
Šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grosi apelovao je na sve strane da preduzmu mere „kako bi se izbegla nuklearna nesreća sa potencijalom za ozbiljne radiološke posledice“.
Ruska agencija za atomsku energiju Rosatom je u subotu saopštila da ukrjainski napad predstavljao „direktnu pretnju“ nuklearnoj elektrani koja se nalazi na manje od 50 kilometara od zone borbenih dejstava, prenosi agencija Frans pres (AFP).
Ukrajinska vojska je objavila da je tokom noći s četvrtka na petak pogodila vojni aerodrom duboko u Rusiji i uništila skladište navođenim bombama.
Izvestili su o ogromnom požaru i višestrukim detonacijama na aerodromu Lipcek, koji se nalazi na više od 360 kilometara od ukrajinske granice, u napadu tokom noći s četvrtka na petak.
Vlasti u Lipceku su objavile da je na snazi vanredno stanje i potvrdile detonacije na „energetskom infrastrukturnom objektu“.
Stanovnici četiri obližnja sela su evakuisani.
Šta je poznato o sukobima u Kurskoj oblasti?
Zaoštravanje situacije u ruskoj pograničnoj oblasti isprva je izgledalo kao pokušaj proboja diverzantsko-izviđačke grupe, kao što se desilo prošle godine.
Ali, sudeći po intenzitetu borbi, ovog puta je ozbiljnije.
U utorak, 6. avgusta u večernjim satima, Kurska oblast je najpre napadnuta bespilotnim letelicama.
Vršilac dužnosti guvernera regiona Aleksej Smirnov rekao je da je iznad regiona oboreno 26 dronova.
Iste noći granatiran je regionalni centar Sudža, 10 kilometara od rusko-ukrajinske granice.
Dan kasnije, počeli su da stižu izveštaji o prodoru oružanih grupa iz više pravaca i borbama u pograničnom pojasu.
- Borba ruske vojske i diverzanata oko Belgoroda: Šta kaže Moskva, a šta Kijev
- Paravojne grupe koje deluju iz Ukrajine tvrde da su upale u Rusiju
- Šta se dešava u ruskoj pograničnoj oblasti Belgorod: Naređena evakuacija dece
- Stanovnici ruskog Belgoroda: „A gde da se sklonimo od bombi?“
Načelnik ruskog generalštaba Valerij Gerasimov raportirao je u sredu predsedniku Vladimiru Putinu da je zaustavljeno „napredovanje“ neprijatelja u Kurskom regionu, a da ruske snage „nastavljaju da uništavaju protivnika u oblastima koje se nalaze neposredno uz rusko-ukrajinsku granicu“.
„Operacija će biti završena porazom neprijatelja i dolaskom do državne granice“, rekao je Gerasimov u sredu, 7. avgusta.
Međutim, neki popularni i generalno dobro informisani proratni Telegram kanali sugerišu da situacija na terenu nije tako stabilna kao što tvrdi Kremlj.
Bloger Jurij Kotenok opisao je borbe koje se vode u Sudži i obližnjem Korenevu kao „teške“, dok je kanal Ribar objavio da situacija u okolini Sudže „nastavlja da se pogoršava“ i da ukrajinske formacije napreduju ka gradu.
Govoreći uoči sastanka Saveta bezbednosti u Moskvi, Putin je optužio ukrajinske snage da „neselektivno pucaju“ na civilne objekte.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.