Sirijska vojska se povukla Alepa, posle ofanzive pobunjenika koji se protive vladavini predsednika Bašara el Asada.
Vojska je priznala da su pobunjenici osvojili „veliki delo“ grada, drugog po veličini u zemlji, ali je obećala da će izvesti kontranapad.
Ovo je najveća ofanziva protiv sirijske vlasti u poslednjih nekoliko godina.
Više od 300 ljudi, uključujući najmanje 20 civila, ubijeno je od srede, prema podacima Sirijske opservatorije za ljudska prava (SOHR) sa sedištem u Velikoj Britaniji.
Tokom obraćanja u subotu, predsednik Asad je obećao da će „braniti stabilnost i teritorijalni integritet od svih terorista i onih koji ih podržavaju“.
„Sirija je sposobna, uz pomoć njenih saveznika i prijatelja, da ih porazi i eliminiše, bez obzira na to koliko su intenzivni teroristički napadi“, rekli su iz njegovog kabineta.
- Rat u Siriji: Ko se bori protiv koga
- Asad pod pritiskom zbog pogoršanja ekonomske krize u Siriji
- U izraleskim napadima u Siriji ubijeno najmanje 16 ljudi
Iranski diplomata Abas Aragči trebalo bi da poseti Damask u nedelju kako bi razgovarao o ofanzivi.
Građanski rat, tokom kog je nastradalo oko pola miliona ljudi, počeo je 2011. godine pošto je Asadova vlada ugušila prodemokratske proteste.
Niz naoružanih grupa koje se suprotstavljaju Asadovoj vladi, uključujući i džihadiste, tada su iskoristile previranja da zauzmu delove teritorije.
Sirijska vlada je uz pomoć Rusije i drugih saveznika kasnije povratila većinu oblasti koje je izgubila.
Konflikt je okončan 2020. godine, ali opozicione snage su zadržale kontrolu nad severozapadnim gradom Idlibom i velikim delom okolne provincije.
Najnoviju ofanzivu predvodi islamistička militanrna grupa poznata kao Hajat Tahrir al-Šam (HTS) i savezničke grupe koje podržava Turska.
HTS se smatrao jednom od najsmrtonosnijih grupa koje se bore protiv Assadove vlade i već su bile dominantne snage u Idlibu.
Pobunjenici su preuzeli kontrolu nad aerodromom u Alepu i desetinama obližnjih gradova, navodi SOHR.
Takođe su najavili policijski čas preko noći koji je stupio na snagu u 17 časova po lokalnom vremenu.
Zauzeli su i u nekoliko gradova i sele u blizini četvrtog po veličini grada u Siriji, Hame, južno od Alepa, a sirijska vojska se povukla, takođe je saopštio SOHR.
Vojni izvori su u sirijskim državnim medijima osporili ovu tvrdnju.
Sirijska vojska je saopštila da su pobunjenici pokrenuli „napad u više pravaca na frontovima u Alepu i Idlibu“ i da su se borbe vodile „na pojasu koji prelazi 100 kilometara“.
Na desetine sirijskih vojnika je ubijeno, piše u saopštenju.
Rusko vazduhoplovstvo, koje je imalo značajnu ulogu u održavanju Asada na vlasti tokom vrhunca građanskog rata, izvelo je u subotu vazdušne udare na Alep.
Četiri civila su poginula, a 19 je povređeno u ruskim napadima, dodali su iz ove organizacije koja prati situaciju na terenu koristeći mrežu izvora u Siriji.
Ruska vojska je saopštila da je bombardovala „ekstremističke snage“, prenose ruske novinske agencije.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov podržao je „vladu Sirije da brzo uspostavi red“ i rekao da je suverenitet ove zemlje napadnut.
U petak je u saopštenju objavljenom na kanalu povezanom sa pobunjenicima rečeno: „Naše snage su počele da ulaze u grad Alep“.
Ovo su prvi udari koji je Rusija izvela u gradu otkako je 2016. godine pomagala snagama sirijske vlade da povrate vlast.
Kasnije u subotu, Idlib je gađan još 9 puta, saopštio je SOHR.
Američki ortparol je rekao da je „oslanjanje Sirije na Rusiju i Iran“, zajedno sa njenim odbijanjem da napreduje sa mirovnim planom Saveta bezbednosti UN iz 2015, „stvorilo uslove koji se sada razvijaju“ u zemlji.
Ko kontroliše Siriju?
Činilo se da je rat u Siriji poslednje četiri godine praktično završen.
Vladavina predsednika Bašara el Asada neosporna je u glavnim gradovima zemlje, dok su neki drugi delovi Sirije ostali van njegove direktne kontrole.
Među njima su i kurdske oblasti na istoku, koje su manje-više odvojene od sirijske državne kontrole još od ranih godina sukoba.
Bilo je nemira i na jugu gde je revolucija protiv Asadove vladavine počela 2011.
U ogromnoj sirijskoj pustinji, pripadnici grupe koja sebe naziva Islamska država i dalje predstavljaju bezbednosnu pretnju, posebno tokom sezone lova na tartufe kada ljudi odlaze u tu oblast da pronađu ovu veoma profitabilnu poslasticu.
A na severozapadu, provinciju Idlib drže džihadističke i pobunjeničke grupe koje su tamo oterane tokom eskalacije ratnih sukoba.
Dominantna snaga u Idlibu je ona koja je pokrenula iznenadni napad na Alep, a to je islamistička militantna grupa Hajat Tahrir al-Šam.
Šta je grupa Hajat Tahrir al-Šam?
Islamistička militantna grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS) ima dugu istoriju i umešana je u sukobe u Siriju.
Osnovana je pod drugim imenom, Jabhat al-Nusra, 2011. godine kao direktna saradnica Al Kaide.
U njenom formiranju je učestvovao i vođa grupe IS Abu Bakr al-Bagdadi.
Smatralo se da je to jedna od najefikasnijih i najsmrtonosnijih grupa koja je delovala protiv predsednika Asada.
Međutim, činilo se da je džihadistička ideologija bila njena pokretačka snaga, a ne revolucionarni žar – i u to vreme se smatralo da je u suprotnosti sa glavnom pobunjeničkom koalicijom pod zastavom Slobodne Sirije.
Ali 2016. godine, vođa grupe, Abu Mohamed al-Javlani, javno se odvojio od Al Kaide, raspustio Jabhat al-Nusru i osnovao novu organizaciju, koja je nazvana Hajat Tahrir al-Šam.
- Zašto rat u Siriji rat traje više od decenije
- Crno zlato: Ko zarađuje od sirijske nafte i koliko
- Devojčica koja se smejala bombama, uspela da napusti Siriju
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.