Italijanski vrhovni sud doneo je presudu da eutanazija nije krivično delo, ukoliko osoba želi da okonča svoj život zbog neizdržive patnje.
Ova presuda se odnosi na slučaj italijanskog disk džokeja Fabijana Antonianija ili di-džej Faba, koji je odlučio da umre u švajcarskoj klinici za eutanaziju 2017. godine.
Fabo je ostao slep i tetraplegičan od teške saobraćajne nesreće 2014. godine.
- Holandski lekar oslobođen optužbi u slučaju eutanazije
- Portugalski parlament protiv eutanazije
- Cena smrti u Srbiji
Njegova smrt postala je predmet žestoke rasprave u zemlji u kojoj se crkva protivi eutanaziji.
Rimokatolička crkva, koja ima veliki uticaj u Italiji, eutanaziju vidi kao moralno neprihvatljivo ubistvo osobe i kršenje Božjeg zakona.
U katoličkoj crkvi je rečeno da se oni „distanciraju od odluke ustavnog suda i da na nju gledaju sa nezadovoljstvom“.
Presuda je usledila nedelju dana nakon što je papa Franja rekao da zdravstveni radnici treba da se odupru iskušenju da koriste medicinu kako bi zadovoljili želju bolesne osobe da umre.
„Medicina je, po definiciji u službi ljudskog života“, rekao je pre nego što je citirao svog prethodnika papu Jovana Pavla, koji kaže da svaki lekar treba da se posveti poštovanju ljudskog života i njegove svetosti.
Šta znači ova presuda?
Italijanski ustavni sud je rekao da eutanazija treba da bude dozvoljena u određenim okolnostima, uključujući i slučajeve u kojima je stanje pacijenta teško i kada je „fizička i psihička patnja nepodnošljiva“.
Sud je ponovo pokrenuo pitanje o eutanaziji, nakon Antonianijevog slučaja, kako bi razjasnio zakon i optužbe s kojim se susreo Marko Kapato, začetnik kampanje za eutanaziju koji je bio sa Antonianijem u Švajcarskoj.
https://twitter.com/marcocappato/status/835796785977241600
Kapato koji je prisustvao raspravi rekao je „da smo od danas svi slobodniji, iako se ne slažemo“.
„Sud je odlučio, oni koji su u stanju kao Fabo imaju pravo na pomoć“, napisao je na Tviteru.
Kapatu je sledilo 12 godina zatvora zbog „podstrekivanja i pomaganja u samoubistvu“, ali je verovatno da će biti oslobođen.
Prethodni zakon kaže da je eutanazija nelegalna, ali da pacijent ima pravo da odbije negu.
Sada je red na italijanski parlament koji treba da raspravlja o odluci suda.
Šta se dogodilo di-džej Fabu?
U junu 2014. godine, poznati italijanski muzički producent vraćao se kući iz kluba u Milanu. Izgubio je kontrolu nad autom i udario u drugo vozilo.
Teška nesreća ostavila je Antonianija slepog i paralizovanog, zbog teške povrede kičmene moždine. Bila mu je potrebna pomoć da bi disao i hranio se.
Rekao je da ga je nesreća dovela u „svet psihičkog i fizičkog bola“. Borio se za pravo da umre, ali to nije mogao da uradi u Italiji, pa je odlučio da ode na kliniku u Švajcarskoj.
„Konačno sam u Švajcarskoj i nažalost došao sam ovde bez pomoći svoje države“, rekao je Antoniani u audio poruci koju je postavio na društvenim mrežama neposredno pre nego što je preminuo.
On je preminuo u 40. godini u bolnici Dignitas u Švajcarskoj 27. februara 2017. godine.
Njegova bivša devojka Valerija Imbrogno izjavila je da njegova „patnja nije bila uzaludna“.
„Fabovo telo je postalo kavez i on je živeo u tom zatvoru dve godine i devet meseci“.
„Ako osoba u tim uslovima sanja da umire kod kuće, smatram da je nepošteno da neko drugi treba da kaže ne“, rekla je Valerija.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.