Španska konzervativna Narodna stranka, čiji je lider Alberto Nunjez Fejho, osvojila je najviše glasova na vanrednim parlamentarnim izborima održanim u nedelju, ali verovatno neće imati dovoljnu većinu za formiranje vlade.
Čak i uz podršku krajnje desnice, o čemu se spekulisalo uoči izbora, njegova Narodna stranka neće imati većinu u parlamentu.
Bez obzira na to, Fejho je pristalicama konzervativaca rekao da je sada njegova dužnost da pokuša da napravi vladu.
„Španci znaju da smo od druge sile prešli u stranku sa najviše glasova. Nadam se da sada neće započeti period neizvesnosti u Španiji“, rekao je Fejho.
Iako ni socijalisti sadašnjeg premijera Pedra Sančeza neće moći da naprave vladu, čak ni u podršku drugih levičarskih stranaka, rezultate izbora, Sančez vidi kao pobedu svoje stranke.
„Retrogradni blok nije uspeo. Imamo više glasova i više mesta nego pre četiri godine“, rekao je Sančez pristalicama ispred sedišta stranke.
Na osnovu skoro 100 odsto prebrojanih glasova, Narodna stranka dobiće 136 od 350 mesta u donjem domu španskog parlamenta, a krajnje desničarski Voks 33.
U zbiru, ove dve stranke imale bi 136, dakle nedostajalo bi im sedam mesta za apsolutnu većinu od 176 mesta u parlamentu, tako da je najverovatniji rezultat ovih izbora – još jedni vanredni krajem godine.
Socijalisti premijera Pedra Sančeza osvojili su 122 mesta, ali će moći u koaliciji da računaju na 31 mesto levičarskog saveza Sumara, sastavljenog od 15 manjih partija.
- Ultradesničarske stranke u usponu širom Evrope
- Zašto Španija nije priznala nezavisnost Kosova
- Tuče, uvrede, šutiranja: Da li su parlamenti na Balkanu ogledalo društva
U Španiji, koja ima 48 miliona stanovnika, nikada do sada u istoriji opšti izbori nisu održani usred leta.
Međutim, uprkos mnogim kritikama, Sančezova odluka o raspisavanju izbora u vrelini španskog leta, sa temperaturama i do 40 stepeni, nije se pokazala lošom.
Izlaznost je premašila 70 odsto pošto su birači osetili važnost izbora, prekinuvši odmor, a mnogi su na putu za plažu svratili do biračkih mesta.
Sančezove pristalice su ispred štaba socijalističke stranke uzvikivale„No pasaran“ (Neće proći) – antifašistički slogan iz vremena Španskog građanskog rata – što je bila poruka za krajnje desničarsku partiju Voks.
Sančez pokušava da dođe do trećeg uzastopnog mandata, otkako je prvi put došao na vlast 2018. godine.
U maju, socijalisti i manje stranke iz levičarske koalicije slavili su na lokalnim izborima, pobedivši konzervativce i krajnje desničarsku stranku Voks, zbog čega je, mnogi smatraju, Sančez sazvao prevremene izbore.
Otac troje dece, Serhio, rekao je za BBC da su mnogi njegovi prijatelji zabrinuti i ljuti što bi neka ekstremno desničarska stranka mogla da postane deo vlade.
Lider Voksa Santjago Abaskal bio je jedan od retkih lidera koji nisu pokazali znake slavlja nedeljnog rezultata.
Politički analitičar Ijago Moreno rekao je da je krajnja desnica okrivila Narodnu stranku za „saučesništvo u demonizaciji Voksa“, pa su nedeljni rezultat viđeni i kao početak puta ka „drugom krugu izbora“ do kraja godine.
Iako ni Narodna stranka i njen lider nisu bili baš blagonakloni prema Voksu, uprkos tome što je krajnja desnica mogla da bude odlučujući faktor, mnogi glasači su podržali upravo Abaskalovu politiku protiv imigracije i feminizma.
Mnogi ga vide kao najveću nadu u odbrani španskih tradicionalnih vrednosti.
Katalonski lider mogao bi da bude ključan igrač
Ključan igrač u formiranju vlade mogao bu da bude katalonski lider Karlos Puđdemon, ocenjuje profesor političkih nauka Univerziteta Karlos Treći u Madridu, Injasio Urado.
Naime, Sančezovi socijalisti imaju više opcija, ali se suočavaju sa potencijalno neugodnim zahtevima katalonskih separatističkih stranaka.
To bi moglo da uključuje insistiranje na referendumu o nezavisnosti, što je 2017. izazvalo politički haos, kada je Katalonija poslednji put pokušala da se otcepi od Španije.
Socijalisti, koji se protive nezavisnosti i bilo kakvom glasanju o tom pitanju, ipak, teško će prihvatiti takav zahtev.
Raspored snaga u Senatu
U Španiji su u nedelju održani i izbori za Senat, gornji dom parlamenta.
Na osnovu blizu 64 odsto prebrojanih glasova, Narodna stranka osvojila je najviše glasova i imaće 112 senatora, od 208, koliko ih je birano, a apsolutna većina je i tu 350.
Socijalisti će imati 80 poslanika.
Teme kampanje: Pristanak na seks, nacionalizam i privreda
LGBT i rodna pitanja bila su važna u predizbornoj kampanji.
Narodna stranka i Voks oštro su kritikovale nove zakone levičarske vlade o pravima transrodnih ljudi, kao što je olakšavanje promene pola, ali i pitanje abortusa.
Protive se španskom kontroverznom zakonu o pristanku na seks, poznatom kao „Samo da znači da“.
Usvojen je prošlog avgusta, ali je stvorio rupu koja je omogućila smanjenje zatvorske kazne za više od 1.000 osuđenih silovatelja, a Sančez je na kraju morao da se izvini i postara da se izmene tog pravnog akta što pre usvoje.
Pojedini visoki zvaničnici stranke Voks izrazili su sumnju da rodno nasilje uopšte postoji, što je izazvalo napetosti u odnosima sa njihovim mogućim konzervativnim partnerima.
- „Samo da znači da“: Španski zakon koji štiti žrtve silovanja
- Španija će dozvoliti pobačaj devojčicama starijim od 16 godina
- Španski premijer obećava zabranu prostitucije
- Skandal u Španiji: Studenti vređali koleginice, uzvikivali im seksističke uvrede
Nacionalizam je takođe bio vruća tema u kampanji.
Narodna stranka i Voks proglasili su Sančeza „izdajnikom“ zbog ukidanja zatvorskih kazni političarima koji se zalažu za nezavisnost i degradaciju krivičnog dela otcepljenja.
Jedna od delotvornijih desničarskih taktika je optuživanje premijera da se oslanja na separatiste kako bi usvojio ključne reforme.
Optuživan je zbog pakta sa baskijskom separatističkom strankom Bildu, na čijem čelu je Arnaldo Otegi, koji je bio u zatvoru zbog zločina ekstremističke grupe Eta.
Slogan Que te vote Txapote, što znači „Neka Tkapote glasa za tebe“, odnosi se na drugog ekstremistu Ete odgovornog za niz smrtonosnih terorističkih napada.
Kako se Španija bori sa velikim sušama i toplotnim talasima, većina stranaka ističe da ima mere za borbu protiv klimatskih promena.
Jedino se u izbornom programu stranke Voks ne navode pojedinosti u vezi sa ovim pitanjem.
Iako je za većinu birača ekonomija najveći problem, kampanje se uglavnom bave drugim pitanjima.
Španija beleži ekonomski rast, a inflacija je u junu spala na ispod dva odsto, među najnižim stopama u Evropi.
Ali sumorna stopa nezaposlenosti je jedno od najčešćih aduta koje opozicije koristi u napadima na aktuelnu vlast.
U maju, Španija je zabeležila najvišu stopu nezaposlenosti u EU, 12,7 odsto.
Ko je u žiži?
Pedro Sančez
Postao je prvi političar u Španiji koji je došao na vlast skupštinskim izglasavanjem nepoverenja tadašnjem premijeru 2018. godine.
Zatim je tesno dobio poverenje u skupštini u januaru 2020. da napravi prvu koalicionu vladu Španije od ponovnog uspostavljanja demokratije kasnih 1970-ih.
Pedro Sančez (51), smatra se strastvenim proevropskim političarom i tečno govori engleski; predavao je ekonomske nauke u Španiji i kratko je radio za visokog predstavnika UN-a u Bosni i Hercegovini.
Njegov način vladanja nazvan je sančizam, a njegovi protivnici su izbore označili kao izbor između Sančizma i Španije, sugerišući da on predstavlja pretnju zemlji, njenim tradicijama i vrednostima.
Bio je glavni zagovornik donošenja zakona kojim će se obnoviti dostojanstvo žrtava diktatora Franciska Franka, podržao je pravo radnika na menstruaciju i zakone koji proširuju prava na abortus.
Ali ovi vanredni izbori bi mogli da budu veliki rizik, jer ankete pokazuju da njegova stranka zaostaje za konzervativnim suparnicima.
Sančez je optužio Narodnu partiju da pokušava da Španiju ubaci u „zlokobni vremeplov“ uz podršku krajnje desnice, Voksa, i da vrati zemlju „ko zna gde“.
Alberto Nunjez Fejho
Vođa Narodne stranke svesno gaji imidž nenametljivog političara, rekavši nedavno da „ono što pojedinima može biti dosadno, mislim da većina građana smatra osobinama koje premijer treba da ima“.
Ali je Sančezu u njihovom jedinom televizijskom izbornom duelu, rekao da nema pravo da drži predavanja o političkim koalicijama, jer se on oslanja na separatiste.
Bivši državni službenik rođen u Galiciji na severozapadu Španije, predvodi konzervativce od 2022. godine.
Obavljajući funkciju predsednika bivše nacionalne zdravstvene službe i pošte, stekao je ugled čoveka na koga se može osloniti.
Santjago Abaskal
Predvodi krajnje desničarsku stranku Voks u čijem je osnivanju učestvovao 2014. godine, a poznat je po kontroverznim izjavama.
Rekao je da ne veruje u klimatske promene i kritikovao je „totalitarni zakon rodne ideologije“, za koji tvrdi da kriminalizuje muškarce.
Prošlog meseca je iskoristio nerede u Francuskoj da pozove na primenu strože imigracione politike.
„Evropi preti rulja antievropljana… koja nije voljna da se prilagodi našem načinu života i našim zakonima“, rekao je on.
„Evropa ne može da nastavi da prihvata imigrante iz muslimanskih zemalja“, smatra on.
Voks je već napravio koaliciju sa konzervativcima u desetinama gradova i tri autonomna regiona – Ekstremaduri na zapadu, Valensiji na istoku i Kastilji i Leonu, severno od Madrida.
Na Balearskim ostrvima, Voks je postigao dogovor sa Narodnom strankom, ali nema predstavnika u vladi.
Sada i Abaskal traži udeo u vlasti.
Gaji bliske veze sa drugim evropskim ekstremno desničarskim i nacionalističkim grupama, od vladajućeg mađarskog Fidesa i francuskog Nacionalnog okupljanja, do stranke Braća Italije italijanske premijerke Đorđe Meloni.
Meloni je podržala Voksovu predizbornu kampanju video snimkom u kojem je istakla „veliko prijateljstvo“ dve stranke.
Jolanda Dijaz
Ako bi Voks mogao da bude presudan igrač za pobedu Narodne stranke Alberta Nunjeza Fejhoa, onda bi za socijaliste to bio savez Sumar (Jedinstvo) Jolande Dijaz koji objedinjuje 15 levičarskih grupa.
Bivša komunistkinja, bila je drugi zamenik premijera Španije, kao i ministarka rada, a želi da bude i prva žena na čelu Španije: „Jer, došlo je vreme žena, a žene žele da budu one koje stvaraju istoriju“.
Sumar je napravio veliki korak u privlačenju glasova mladih, obećavši da će ljudima uzrasta od 18 do 23 godine biti isplaćeno 20.000 evra.
Dijaz je popularna političarka koja je pomogla da se iznos minimalne zarade poveća na 1.259 evra i ukinu nepopularni zakoni o radu.
Narodna stranka i Voks: Nelagodno prijateljstvo
Iako je Voks napravio velike korake da obezbedi sporazume o podeli vlasti sa konzervativcima u tri autonomna regiona Španije, i slične dogovore u Mursiji i na Balearskim ostrvima, Fejho nije baš oduševljen mogućom vladajućom koalicijom sa krajnjom desnicom.
Čini se da Sančezove optužbe o „sramnom“ dogovoru sa Voksom uznemiruju predsednika Narodne stranke.
U njihovom TV duelu, Fejho je rekao da Voksov lider Abaskal neće biti član buduće vlade „ako mojoj stranci ne bude bila potrebna njegova podrška“.
Čak je Sančezu i njegovim socijalistima ponudio dogovor da poražena stranka podrži pobednika tako da nijedna ne bi morala da se oslanja ni na tvrdu desnicu niti na levicu.
Ali Voks bi mogao da bude jedina mogućnost za Narodnu partiju.
Prošlog meseca Marija Gvardiola, predsednica regionalnog odbora Narodne partije u Ekstremaduri, rekla je da nikada neće vladati sa strankom koja „dehumanizuje imigrante“ i „osporava“ prava LGBT ljudi.
Kasnije je promenila stav i poželela dobrodošlicu Voksu u vladu sa njenom partijom, poručujući da „moja reč nije toliko važna koliko je važna budućnost Ekstremadure“.
Osim oštre osude istopolnih brakova, mogućnosti da istopolne zajednice usvajaju decu, abortusa, eutanazije i prava transrodnih ljudi, Voks je podršku zadobio i zbog nedvosmislene osude katalonskog nacionalizma.
Stranka je takođe izrazila neslaganje sa statusom Gibraltara, britanske prekomorske teritorije na južnom kraju Iberijskog poluostrva.
Prošle godine Voks se usprotivio izveštajima o razgovorima Velike Britanije i Španije, upozoravajući da je „svaki sporazum koji ne odobrava priznanje suvereniteta Španije nad Gibraltarom čin izdaje“.
Pogledajte video:
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.