Manje od 20 dana pre početka Svetskog prvenstva u Kataru, na kojem će igrati i reprezentacija Srbije, Fudbalski savez nema predsednika.

Nenad Bjeković, nekadašnji fudbaler beogradskog Partizana i jugoslovenski reprezentativac, koji je bio na funkciji vršioca dužnosti predsednika Saveza, povukao je kandidaturu jer nije obezbedio dovoljnu podršku delegata Skupštine.

Predstavnici Svetske fudbalske federacije (FIFA) i Evropske fudbalske unije (UEFA), koji su prisustvovali Skupštini FSS, ranije su najavili sankcije protiv krovne organizacije srpskog fudbala zbog toga što nema čelnika, ali nisu naveli koje bi to kazne mogao da snosi FSS.

To sigurno neće podrazumevati isključenje fudbalske reprezentacije Srbije sa Svetskog prvenstva u Kataru, koje počinje 20. novembra.

Tome u prilog govore i poruke predstavnika UEFA i FIFA koji su poželeli sreću selektoru Draganu Stojkoviću i njegovim izabranicima u Kataru.

Fudbalski savez Srbije ostao je bez predsednika krajem marta 2021. godine kada je Slaviša Kokeza, kadar vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), podneo ostavku, osumnjičen da je imao veze sa kriminalnim grupama.

Bilo je to dva dana pred početak kvalifikacija za Mundijal u Kataru, koje je Srbija uspešno završila.

Šta je rekao Bjeković?

Da odustaje od kandidature za predsednika FSS jer smatra da je to najbolje rešenje.

„Pre svega zbog jedinstva koje je u ovom trenutku, tri nedelje pre početka Mundijala, neophodno celoj fudbalskoj Srbiji“, rekao je on za sajt FSS.

Dodao je i da „nikada nije stavljao lične interese ispred kolektivnih“ i poželeo je fudbalskoj reprezentaciji Srbije sreću na Mundijalu u Kataru.

Zašto je važno mesto predsednika FSS?

Vodi najveću sportsku organizaciju u Srbiji, koja ima više od 3.000 klubova i zajedno sa ostalim organima trebalo bi da brine o regularnosti svih takmičenja, kojih ima 356.

Prema Statutu, Predsednik FSS odgovara za odnose Saveza i njegovih članova, nacionalnih saveza, UEFA, FIFA i ostalih organizacija, i predstavlja FSS na nacionalnom i internacionalnom nivou.

U nacionalnu fudbalsku organizaciju se sliva i ogroman novac.

Na Skupštini FSS je saopšteno da je budžet za ovu godinu bio 30 miliona evra.

Zašto je Bjeković problem?

Kako se bližio dan odluke u FSS, Crvena zvezda, najveći rival Partizana, izrazila je protivljenje kandidaturi Bjekovića za predsednika nacionalnog saveza.

Pristalice Crvene zvezde, najveća organizovana navijačka grupa u Srbiji, koja ima nemali uticaj na fudbalska, ali i društvena zbivanja u zemlji, na utakmicama Superlige isticali su transparente: „Bjekoviću, marš iz Saveza“.

Prema pisanju medija, najavili su i proteste u slučaju da Bjeković, nekadašnji fudbaler, trener i potom dugogodišnji sportski direktor Partizana, bude izabran za predsednika FSS.

Uoči Skupštine FSS, Zvezda je tražila odlaganje sednice posle Svetskog prvenstva u Kataru i otvoreno saopštila da ne želi da podrži Bjekovića.

„S obzirom na istoriju odnosa Bjekovića i Crvene zvezde, predlog Bjekovića je čin neprijateljstva prema našem klubu“, napisali su crveno-beli u saopštenju.

Zamerajući Bjekoviću što, kako tvrde, nijednom nije pozvao predstavnike Zvezde na razgovor, iz tog kluba su istakli da predsednik FSS treba da bude čovek pomirenja, a da su iz ponašanja Bjekovića shvatili da on „ne želi saradnju i ne želi da bude bude ujedinitelj srpskog fudbala.

„Poruka Zvezdi je jasna – sa Vama na čelu naš najveći klub nastavlja da bude izopšten iz rada Saveza i 14 godina marginalizacije i ugnjetavanja Crvene zvezde se nastavlja“, tvrde.

Iz Zvezde je poručeno i da su za mir sa FSS.

„Nije naša već odluka FSS da budemo izopšteni iz izbora. To je nekorektno, neprirodno, to je silovanje fudbalske Srbije u čemu mi učestvovati nećemo“, dodali su iz Zvezde.

Partizan i Crvena zvezda su se i u vreme bivše Jugoslavije nadgornjavali oko raznih fudbalskih i nefudbalskih pitanja, gotovo uvek su imali suprotne stavove i borili su se za primat u nacionalnoj kući fudbala.

Crvena zvezda, ali i Partizan, imali su svoje ljude na čelu nacionalnog saveza i u Jugoslaviji i potom od 2006. godine kada se Srbija osamostalila.

Na čelu Saveza bio je i Zvezdan Terzić, sadašnji generalni direktor Crvene zvezde, koji je optužen za nezakonito prisvajanje novca od kupoprodaje fudbalera.

Njemu se pet godina odlaže suđenje, pisao je portal KRIK.

Bjeković je do ostavke Kokeze bio zamenik predsednika FSS, a potom je imenovan za vršioca dužnosti čelnika nacionalne fudbalske organizacije.

Dok je bio u Partizanu, pogotovo na mestu sportskog direktora, često je davao oštre izjave o Zvezdi.

Šta su rekli iz Partizana?

Gotovo da se nisu oglašavali o Bjekoviću i izborima u FSS.

Opterećeni problemima unutar sportskog društva, čiji je fudbalski klub najveći član, čelnici Partizana su ćutke podržali bivšeg igrača kluba, koji je davne 1976. godine golom u Ljubljani doneo crno-belima dugočekanu titulu prvaka tadašnje Jugoslavije.

Tokom nedavnog duela u evropskoj Ligi konferencija, predstavnici Nice su u Beogradu uručili dres Bjekoviću, njihovom bivšem igraču.

Bjeković i sadašnji čelnici Partizana, Milorad Vučelić i Miloš Vazura, bili su na suprostavljenim stranama kada se birala uprava crno-belih 2016. godine.

U tada burnim vremenima u Humskoj, dve strane su razmenjivale i teške reči, ali je većina odlučila da Vučelić postane predsednik FK Partizan.

Bjeković je tada podneo i tužbu zbog, kako je naveo, uočenih nepravilnosti na sednici Skupštine FK Partizan, jer je smatrao da su dvojica delegata glasala nelegalno, odnosno da nisu ni imali mandat da glasaju.


Ko je Nenad Bjeković?

Rođen je 5. novembra 1947. u Lazarevu, kraj Zrenjanina.

Karijeru je počeo kao talentovan napadač u ekipi Proletera iz Zrenjanina, za koji je s velikim uspehom igrao četiri sezone (1965-1969), a punu igračku afirmaciju dostigao je u Partizanu u čijem je dresu do 1976. godine odigrao ukupno 379 utakmica i postigao 191 gol.

Bio je najbolji strelac u prvenstvu 1975/76. godine sa 24 pogotka i tada je protiv Olimpije u Ljubljani (1:0), u poslednjem ligaškom meču, postigao jedini gol na meču i Partizanu doneo dugo očekivanu titulu.

Igrao je i u francuskoj Nici (1976-1981), u kojoj je bio najbolji strelac.

Uz četiri utakmice za mladu reprezentaciju (1968-1970), odigrao je i 22 utakmice za najbolju selekciju Jugoslavije, za koju je postigao četiri gola.

Na početku trenerske karijere, nekoliko godina je bio član stručnog štaba Partizana, a potom je u bio sportski direktor FK Partizan.

Partizan je sa Nenadom Bjekovićem bio prvi klub u Srbiji koji je izborio plasman u grupno takmičenje Lige šampione, posle eliminacije engleskog predstavnika Njukasla.

U aprilu 2018. izabran je za potpredsednika Fudbalskog saveza Srbije, a odlukom Izvršnog odbora FSS u maju 2021. godine imenovan je za zamenika predsednika FSS, odnosno vršiocem dužnosti predsednika.


Šta dalje?

Po svemu sudeći, fudbalska reprezentacija Srbije igraće u Kataru bez podrške nekoga ko ispred imena ima titulu „predsednik FSS“.

Vrlo je verovatno da će novi predsednik nacionalne fudbalske organizacije biti biran po završetku Mundijala, moguće i početkom 2023. godine.

Posle sednice, iz FSS nije saopšteno šta će biti u bliskoj budućnosti, odnosno ko bi mogao da bude kandidat i da li će ih možda biti više.

Pojedini mediji su objavili da će nova izborna sednica Skupštine FSS biti održana u martu.

Navodno će potencijalni kandidat za predsednika biti doskorašnji ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, preneli su mediji.

U saopštenju je navedeno da je „Savez je dobio pohvale iz UEFA i FIFA za moderan, demokratski Statut, kao Savez koji dobro radi“.

Dodaje se i da je ostvaren rekordni budžet od 30 miliona evra, a da je Savez uplatio državi porez veći od 12 miliona evra.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari