Međunarodni olimpijski komitet (MOK) objavio je preporuke međunarodnim sportskim federacijama o prijemu ruskih i beloruskih sportista na takmičenja.
Preporuke MOK-a se odnose na razna međunarodna takmičenja, recimo na svetska i evropska prvenstva, ali još nije doneta odluka o učešću ruskih i beloruskih sportista na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine i na Zimskim olimpijskim igrama 2026. godine.
Svetska atletska federacija već je donela odluku da im „u dogledno vreme“ ne dozvoli učešće na međunarodnim atletskim takmičenjima zbog napada Rusije na Ukrajinu, izjavio je 23. marta Sebastijan Kou, predsednik rukovodećeg tela za ovaj sport.
U Rusiji je odluka MOK-a već izazvala ogorčenje.
- Ko sve preti bojkotom Olimpijskih igara u Parizu ako Rusima i Belorusima bude dozvoljeno učešće
- Međunarodni olimpijski komitet poziva Ukrajinu da odustane od pretnji bojkotom Igara u Parizu
- Kada se sudare sport i politika: Istorija otkazivanja i bojkota Olimpijskih igara
Šta je MOK odlučio?
Prema preporukama koje je objavio Izvršni odbor MOK-a posle sastanka u Lozani, ruskim i beloruskim sportistima može biti dozvoljeno da se takmiče, ali samo pod neutralnim statusom i samo ako:
- nastupaju u individualnim sportovima
- sportista/sportistkinja nije podržao/la invaziju na Ukrajinu
- nemaju veze sa ruskom ili beloruskom vojskom, kao ni sa strukturama moći i bezbednosnim agencijama
Ruski sportisti su ranije nastupali bez zastave i himne zbog kršenja antidoping pravila, ali su u isto vreme mogli da učestvuju u ekipnim takmičenjima (na primer, u hokeju, odbojci) pod nazivom „neutralni sportisti iz Rusije“ ili „Olimpijski komitet Rusija“.
Sada MOK to ne dozvoljava.
Osim toga, sportisti iz Rusije neće moći da se takmiče u timskim disciplinama, kao što su skijaške i biatlonske štafete, višeboj…
Za prijem ruskih sportista, MOK preporučuje da svaka federacija napravi posebnu komisiju koja će odlučiti da li je sportista javno podržao rat koji je Rusija pokrenula u Ukrajini.
Kao što je navedeno u preporukama, takvom podrškom se mogu smatrati objave sportista na društvenim mrežama, izjave u medijima, učešće na proratnim skupovima i nošenje ili objavljivanje simbola Z (ovaj simbol postao je široko rasprostranjen posle početka ruske invazije 24. februara 2022. godine).
Ako je sportista povezan sa vojskom, agencijama za sprovođenje zakona ili bezbednosnim agencijama, onda se automatski smatra da podržava invaziju, odlučio je MOK.
Poznato je da mnogi ruski sportisti imaju vojne činove i nalaze se u agencijama za sprovođenje zakona.
Tako je na Olimpijskim igrama u Pekingu nastupilo više od 60 sportista koji predstavljaju CSKA, saveznu autonomnu instituciju Ministarstva odbrane Rusije.
CSKA predstavljaju olimpijske šampionke Marija Lasitskene (skok u vis), Sofija Velikaja (mačevanje), Dina i Arina Averina (ritmička gimnastika).
Ostali sportisti, poput trostrukog olimpijskog šampiona u skijaškom trčanju Aleksandra Bolšunova i osvajača srebrne olimpijske medalje Denisa Spicova, pripadnici su Nacionalne garde i imaju čin kapitena.
Sve ove preporuke se odnose na takmičenja međunarodnih sportskih saveza, ali ne i na Olimpijske igre.
Konačna odluka o prijemu ruskih i beloruskih sportista na Igre u Parizu 2024. još nije doneta.
Prema rečima šefa MOK-a Tomasa Baha, biće doneta u „odgovarajuće vreme“.
„Učešće sportista sa ruskim i beloruskim pasošima na međunarodnim takmičenjima funkcioniše“, rekao je Tomas Bah.
„To vidimo skoro svakodnevno u nizu sportova, najviše u tenisu, ali i u biciklizmu, na stonoteniskim takmičenjima, hokeju na ledu, rukometu.
„Ni u jednom od ovih takmičenja nije bilo nikakvih incidenata koji su ugrozili bezbednost“, dodao je.
- Čovek koji je otkrio mračne tajne dopinga sportista u Rusiji
- Zašto Rusija ne može da se takmiči na Olimpijskim igrama ali njeni sportisti mogu
- „Nikad se nisam suočila sa tolikom mržnjom“, kaže beloruska teniserka Arina Sabalenka
- Ukrajinska teniserka ponovo odbila da se rukuje sa ruskom koleginicom
Ukrajinski ministar sporta Vadim Gutsajt optužio je prošle nedelje MOK za „dvostruke standarde“ zbog sugestije da bi ruski i beloruski sportisti mogli da se takmiče na Olimpijskim igrama Parizu 2024.
MOK je ponovio osudu ruske invazije i utrostručio fond solidarnosti za ukrajinski nacionalni olimpijski komitet na blizu sedam miliona evra.
Ali je ponovio da „odlučno odbacuje bilo kakvog političkog mešanja u autonomnu vlast sportskih organizacija da odlučuju o učešću u njihovim takmičenjima“.
Ukrajina je ranije zapretila da će bojkotovati Olimpijske igre u Parizu ako ruskim i beloruskim sportistima bude dozvoljeno da se takmiče.
Slično su poručile još neke zemlje, među kojima SAD i Velika Britanija.
Nekoliko zemalja, među kojima Velika Britanija, bojkotovalo je ovomesečno Svetsko prvenstvo u boksu za žene nakon što je ruskim i beloruskim bokserkama bilo dozvoljeno da se takmiče pod zastavama njihovih zemalja.
U utorak, 27. marta više od 300 međunarodnih mačevalaca potpisalo je otvoreno pismo u kojem pozivaju da se zabrana potvrdi i da se odbaci „pojam neutralnosti“.
Preporuke MOK-a ubrzo su naišle na kritike sa svih strana.
Zamenik poljskog ministra inostranih poslova Pjotr Vavržik nazvao je odluku MOK-a „danom sramote“ za tu organizaciju.
„Ne smemo da zatvaramo oči pred realnošću. Ruskim sportom direktno upravlja Kremlj. Ruski režim ne zna šta je fer-plej.
„Ruskim sportistima nije mesto na Olimpijskim igrama“, izjavio je češki ministar spoljnih poslova Jan Lipavski.
Kako su reagovali u Rusiji?
U Rusiji su sa ogorčenjem dočekani kriterijumi za učešće na međunarodnim takmičenjima koje je objavio MOK.
Predsednik Ruskog olimpijskog komiteta (ROK) Stanislav Pozdnjakov rekao je da su preporuke MOK-a „neprihvatljive za Ruski olimpijski komitet“ i nazvao ih „kršenjem ljudskih prava“ i „diskriminacijom“.
„Što se tiče timova, to je diskriminacija, ne samo zbog nečijeg državljanstva, već i iz sportskih razloga.
„Odluke su farsa, krše se principi MOK-a i Ujedinjenih nacija. Zahtevamo jednake uslove za sportiste svih zemalja“, rekao je on, prenosi RIA Novosti.
Još više je ogorčen preporukom da se sportistima povezanim sa oružanim snagama ili bezbednosnim agencijama ne dozvoli da se takmiče.
„Stav MOK-a više nije samo još jedno poglavlje o diskriminaciji, cilj je da se ošteti ruski sport u celini“, rekao je Pozdnjakov.
Predsednica Ruske skijaške federacije Elena Vjalbe rekla je da pod takvim uslovima Rusiji „ne trebaju njihova međunarodna takmičenja“.
„Ono što sam ranije rekla: ne želim ni da pričam o ovome! Ja sam kategorički protiv neutralnog statusa, tim pre što sad ima i dodataka: ‘ko ne podržava Specijalnu vojnu operaciju’, ‘ko nije u bezbednosnim i oružanim strukturama’ i ‘ko nije učestvovao na takozvanim Z-koncertima'“, rekla je za R-Sport.
Skijašica Veronika Stepanova, olimpijska šampionka u štafeti, ozlojađena je stavom Međunarodnog olimpijskog komiteta.
„Dragi MOK, da li biste otišli dođavola sa tim vašim uslovima i preporukama?
„Neću dozvoliti bilo kojoj ‘međunarodnoj komisiji’ da određuje moje stavove i uverenja i odluči da li da me pusti na Svetsko prvenstvo. Takmičite se sami“, napisala je na kanalu Telegram.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.