Milorad Vučelić, Ostoja Mijailović

FK Partizan i KK Partizan
Milorad Vučelić i Ostoja Mijailović

Ni više od mesec dana od održavanja skupštine Jugoslovenskog sportskog društva Partizan (JSD), jednog od dva najveća u Srbiji, nije jasno ko njime upravlja.

Od kada su članovi skupštine smenili Milorada Vučelića, čelnika fudbalskog kluba Partizan, sa mesta predsednika sportskog društva i na to mesto izabrali Ostoju Mijailovića, predsednika košarkaškog kluba crno-belih i funkcionera vladajuće Srpske napredne stranke, protiv organizatora ovih promena podignut je niz krivičnih tužbi.

Iz fudbalskog kluba, najvećeg u sportskoj porodici crno-belih, smenu Vučelića su nazvali nelegalnim pučom, pa krivičnim prijava pokušavaju da postavljanje novog predsednika proglase nelegalnim.

Mijailović sebe smatra legalno izabranim predsednikom JSD Partizan, a Agencija za privredne registre upisala je novo rukovodstvo sportske organizacije kao pravnog zastupnika, saopštivši da je sve bilo legalno.

Jugoslovensko sportsko društvo (JSD) Partizan čini 27 klubova u 24 sportova, u muškoj i ženskoj kategoriji, i najtrofejnije je u Srbiji, nekada i u socijalističkoj Jugoslaviji.

Fudbalski klub Partizan, osnovan 4. oktobra 1945. godine, najveća je sekcija sportskog društva i decenijama pomaže ostale klubove iz, uslovno rečeno, manjih sportova, poput vaterpola, odbojke, rukometa, atletike, veslanja, plivanja, tenisa, streljaštva, boksa, ragbija, stonog tenisa, karatea i tekvondoa.

Na fudbalskom stadionu u Beogradu, koji je izgrađen u vreme komunističke Jugoslavije i koji je nekada pripadao Jugoslovenskoj narodnoj armiji, nalaze se kancelarije i fudbalskog i košarkaškog kluba.

Pozadina slučaja

Decenijama su klubovi JSD Partizan sarađivali i pomagali se, uz povremene nesuglasice i neslaganja, sve do septembra 2022, kada su čelnici košarkaškog kluba odlučili da iniciraju promene, nezadovoljni načinom na koji društvo funkcioniše.

Grupa klubova, predvođena košarkaškim klubom, sazvala je vanrednu sednicu skupštine uz obrazloženje da je rad društva paralisan jer godinama nije održana sednica najvišeg tela sportske organizacije.

Vučelić, koji je na čelu JSD Partizan od 2015, to je negirao, rekavši da Skupština nije održana godinu i po dana zbog pandemije korona virusa, a potom je i on bio teško bolestan pa nije bio u stanju da je zakaže.

Ipak, prvi put u istoriji Partizana fudbalski i košarkaški klub imali su protivkandidate za predsednika sportskog društva.

Na burnoj skupštini 12. septembra odlučeno je da bude smenjen dosadašnji predsednik društva Milorad Vučelić, dugogodišnji novinar i nekada blizak saradnik predsednika Srbije i SR Jugoslavije Slobodana Miloševića.

Umesto njega, za novog predsednika JSD Partizan izabran je Ostoja Mijailović, član Glavnog odbora vladajuće Srpske napredne stranke.

U Upravni odbor su izabrani, između ostalih, košarkaški trener Željko Obradović, jedna od najuspešnijih srpskih strelkinja Andrea Arsović, proslavljeni vaterpolista Filip Filipović, bivši trener fudbalskog tima Marko Nikolić i nekadašnji veslački reprezentativac Đorđe Višacki.

Na početku sporne sednice, obezbeđenje Fudbalskog kluba Partizan, sprečilo je deo delegata da uđu u prostorije kluba tvrdeći da nemaju adekvatnu dokumentaciju.

Posle toga je Mijailović sa većinom delegata održao skupštinu u prostorijama teniskog kluba na stadionu u Humskoj i proglasio pobedu.

Agencija za privredne registre upisala je Mijailovića kao novog predsednika SD Partizan.

Iz fudbalskog kluba Partizan skupštinu su okarakterisali kao nezakonitu, saopštili da uslovno istupaju iz sportskog društva i podneli krivične prijave protiv Mijailovića, Agencije za privredne registre i još nekoliko ljudi, među kojima je i Novak Nedić, generalni sekretar Vlade Srbije.

Pre nekoliko godina, Nedić je bio i u upravi Fudbalskog kluba Partizan, ali je iz nje istupio, tobrazlažući da se ne slaže sa radom rukovodstva.

Godinu dana kasnije, na fudbalskoj utakmici Partizana, pojedini navijači jajima su gađali članove uprave kluba, izražavajući time nezadovoljstvo, a iz kluba su potom optužili Nedića da stoji iza incidenta.

Novo rukovodstvo sportskog društva tvrdi da ima većinsku podršku ostalih sportskih sekcija, a iz fudbalskog kluba optužuju Mijailovića da je „vršio nezapamćeni pritisak na članove Skupštine JSD“.

„Bez fudbalskog kluba, JSD Partizan bi bio metuzalem koji izumire“

Partizan

BBC

Vučelić je izjavio i da ga je zvao predsednik Srbije Aleksandar Vučić i da mu je rekao da „on apsolutno ne stoji iza kandidature Ostoje Mijailovića i da apsolutno ne želi da se meša u izborni proces“.

„Rekao mi je da ga (Mijailovića) nije čuo četiri meseca, bez obzira na njegovu (Mijailovićevu) količinu poziva i poruka“, tvrdi predsednik FK Partizan.

Fudbalski klub je angažovao i sudskog veštaka i na osnovu njegove analize izneo tvrdnju da je „Mijailović falsifikovao pečat sportskog društva„.

Miloš Vazura, generalni direktor FK Partizan, kaže da su krivične prijave podnete i da je sada sve na sudskim i nadležnim organima.

„Izuzetno smo optimistični po pitanju presude, jer je dokaze utvrdio sudski veštak. Počeli su i spinovi o nekim navodno pretučenim ljudima u prostorijama Fudbalskog kluba, što naravno nema veze sa istinom“, rekao je Vazura 17. oktobra za klupski sajt.

Reagujući na odluku FK o istupanju iz sportskog društva, novo rukovodstvo JSD Partizan je saopštilo da to znači i da fudbalski klub treba da prestane da koristi stadion jer je on, kako tvrde, u vlasništvu celog sportskog društva.

Nekoliko dana po izboru za novog predsednika JSD Partizan, Mijailović je u izjavi novinarima okrivio upravu fudbalskog kluba za katastrofalno stanje stadiona, ali je dodao i da mu nije namera da ruši upravu fudbalske sekcije.

Kao direktnog krivca za stanje na bivšem stadionu JNA vidi njegovog glavnog korisnika.

„Sportsko društvo je stavljeno u stanje kliničke smrti da bi primat imao FK Partizan, tako su nam mali klubovi umrli“, rekao je Mijailović.

Kaže da je država je dala finansijsku pomoć Sportskom društvu, a da su od toga su plaćani troškovi fudbalskog kluba.

„Sad čujem da će neko da gradi tamo zgrade, neće to niko da radi! Imovina ne pripada nikome tamo, ona pripada Partizanu, a treba da vidite u kom je stanju imovina Partizana.

„Prema njoj se ne ponaša tako što se dođe u situaciju da se sve sruši“, rekao je Mijailović.

Nekadašnji potpredsednik JSD-a Nenad Golijanin rekao je da ne može ni da zamisli šta bi za društvo značilo istupanje fudbalskog kluba, njegove najvažnije i najmoćnije sekcije.

„Bojim se da bi sportsko društvo bez fudbalskog kluba postalo metuzalem koji izumire.

„Teško mi je da tako nešto uopšte zamislim, a kamoli to prihvatim“, izjavio je Golijanin, preneo je list Danas.

Duško Vujošević, trofejni košarkaški trener i nekadašnji predsednik JSD, pozvao je Vučelića da podnese ostavku, uz obrazloženje da je „trebalo više da zaštiti“ Partizan.

„Uspešniji je Ostoja Mijailović jer otkako je došao u košarkaški klub… Taj klub je bio u ozbiljnim finansijskim problemima.

„Iskoristio je situaciju što Vučelić tri godine nije zakazivao izbornu Skupštinu“, naveo je Vujošević.

Suprotstavljene frakcije su 4. oktobra 2022. organizovale dve odvojene proslave 77. rođendana sportskog društva što se nikada ranije nije desilo u bogatoj istoriji crno-belih.


Ko je Ostoja Mijailović?

Ovaj 43-godišnji Čačanin je biznismen, vlasnik automobilske kompanije, a od septembra 2017. godine predsednik KK Partizan.

Godinu dana, od maja 2015. do aprila 2016, bio je član Upravnog odbora FK Partizan.

Od kako je postao predsednik KK Partizan često je kritikovao upravu fudbalskog kluba za loše rukovođenje.

Od 2000. do 2015. bio je član stranke Nova Srbija koja je sada u opoziciji, a potom se priključio vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci.


Ko je Milorad Vučelić?

Vučelić ima 74 godine i decenijama je u javno-političkom životu Srbije.

On je dugogodišnji novinar, a u vreme režima Slobodana Miloševića bio je direktor Radio-televizije Srbije i funkcioner nekada vladajuće Socijalističke partije Srbije.

Srpski PEN klub, udruženje novinara i pisaca, 1990-ih ga je isključio iz članstva zato što je kao direktor RTS a „blokirao i cenzurisao informacije i odstranio s posla političke neistomišljenike“.

„Sunovrat koji je tada nastao i čija je jedna od perjanica bio upravo Vučelić, ispostavilo se, ostavio je jači utisak od svega što je ovaj čovek uradio pre toga ili što će možda uraditi posle“, piše u Vučelićevom profilu objavljenom u nedeljniku Vreme 2015. godine.

„Televiziju je tada i bukvalno zaklopio u Miloševićevu ‘Bastilju’, a kad su se radnici pobunili, njih oko hiljadu i po poslao je na prinudni odmor, objasnivši da je to ‘racionalno’.

„Iz javnog diskursa izolovao je sve što je zaista bilo racionalno, ‘drugačije’, pa su politički neistomišljenici za njega postali nepostojeći“, piše u tekstu Čovek za sva vremena.

Od 2015. je predsednik Jugoslovenskog sportskog društva Partizan, a godinu dana kasnije izabran je za predsednika fudbalskog kluba, funkciju koju i danas obavlja.

Vlasnik je nedeljnika Pečat, a od 2017. je i glavni i odgovorni urednik dnevnih novina lista Večernje novosti.


Stanje u klubovima – koliko duguju FK i KK Partizan?

Fudbalski i košarkaški klub Partizan su od osnivanja u državnom vlasništvu, kao i mnogi drugi sportski klubovi u Srbiji.

Iz državnog budžeta im se uplaćuje novac, a glavni sponzori su javna preduzeća, poput Telekoma Srbija ili Elektroprivrede Srbije.

Nijedan od dva najveća člana sportske porodice Partizan u poslednjih nekoliko godina nije osvajao titulu prvaka države.

Poslednju titulu u prvenstvu, FK Partizan je osvojio u sezoni 2016/17, dok je košarkaški klub poslednji put bio šampion regionalne ABA lige u sezoni 2012/13.

Oba kluba imaju višemilionske dugove izražene u evrima.

Direktor FK Partizan Miloš Vazura rekao je početkom oktobra da je dug ovog kluba oko 20 miliona evra, ali i da je „vrednost sadašnjeg tima veća od duga“.

Poreski dug je oko 11,5 miliona evra, a država je stavila pod hipoteku stadion kluba.

Predsednik KK Partizan Ostoja Mijailović je sredinom jula 2022. rekao da klub duguje oko pet miliona evra za porez.

Uprkos velikim dugovanjima, oba kluba angažuju nove igrače i strance.

Košarkaški klub je doveo 2021. godine i najtrofejnijeg evropskog trenera Željka Obradovića.

Tačni podaci o ugovorima igrača i trenera u oba kluba nikada nisu javno saopšteni, što je gotovo uobičajeno za srpski sport.

mMinistar finansija Siniša Mali u junu je rekao da FK Partizan za porez duguje 1,29 milijardi dinara, a KK Partizan 649,7 miliona dinara.

Dodao je i da je za 10 godina košarkaška sekcija crno-belih od države dobila 24,4 miliona evra, a fudbalska 14 miliona evra.

Komentarišući ove podatke, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su poreska dugovanja Partizana i Crvene zvezde velika, ali da će oni morati da plaćaju obaveze ili će „uslediti blokade i stečaj“.

Pet meseci posle ove izjave, nije poznato da li su Partizan i Crvena zvezda izmirili poreske obaveze.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari